Chci konzultaci

Proč do dětských her
zapojit všechny smysly

Malé děti potřebují mít všech pět pohromadě. Svět okolo sebe totiž už od narození přirozeně objevují všemi pěti základními smysly – zrakem, sluchem, hmatem, čichem i chutí. Čím víc smyslů zapojují, tím líp pro jejich mozek a celkový vývoj.

Při narození ještě nejsou mozek a jeho centra zpracování smyslových vjemů zcela vyvinuté. Dozrávají postupně, jak dítě zkoumá okolní svět. K obzvlášť bouřlivému vývoji mozku dochází v předškolním období. S každým dalším podnětem se formují nová spojení mezi nervovými buňkami a zvětšuje se mozková kapacita.

Velkou nálož podnětů potřebných ke správné stimulaci mozku můžete dětem nabídnout prostřednictvím smyslové hry. Pod tím si můžete představit jakoukoli aktivitu, která do akce zapojuje smysly. Kromě těch základních jako zrak nebo hmat se sem počítá třeba i rovnováha a vnímání polohy těla v prostoru.

emoce

Přínos smyslových her

Vezměte si takové staré dobré pískoviště na zahradě školky. To je ideální prostor pro bystření smyslů. Když se nad tím zamyslíte, hrabání písku a plácání báboviček je pro zdravý vývoj dětí velmi přínosné. Jak?

 • Fyzický vývoj:
  Při všem tom kopání, hrabání, nakládání, nabírání a stavění si děti v pískovišti procvičují hrubou i jemnou motoriku a koordinaci oko-ruka.

Jak procvičování jemné motoriky pomáhá předškolákům s grafomotorikou si můžete přečíst
v tomto článku o grafomotorice a jak s ní pomoc předškolákovi.

 • Kognitivní vývoj:
  Pískoviště je prázdné plátno a záleží jen na dětské fantazii a kreativitě, co z písku vytvoří. Dětem se otevírá prostor pro experimentování, vědecké uvažování, kritické myšlení a řešení problémů. A když děti popisují ostatním, co zrovna z písku tvoří, neustále si rozšiřují slovní zásobu a zlepšují své jazykové dovednosti.
 • Socioemoční vývoj:
  Při stavbě písečných hradů se děti učí spolupracovat, sdílet prostor i nářadí, komunikovat a řešit neshody.

Další aktivity na rozvoj empatie a emoční inteligence dětí najdete v článku
Jak podpořit emoční vývoj malých dětí.

Je úžasné, kolik užitku může být z obyčejné hry na pískovišti. A můžete si být jisti, že podobně to funguje i u jiných smyslových her.

Příklady smyslových her

Smyslová hra může zahrnovat široké spektrum aktivit, od něčeho tak obyčejného jako válení sudů až po promyšlený senzorický box s dinosauří tematikou. Pro inspiraci jsme pro vás sepsali několik příkladů smyslových her, které můžete s dětmi ve školce vyzkoušet.

Nezapomeňte si také stáhnout zdarma pracovní listy,
kde najdete pracovní matriály na celý měsíc.

Stáhnout pracovní listy >


 • Senzorické boxy
  Když je venku nevlídně, místo pískoviště můžete vzít zavděk senzorickým boxem umístěným ve třídě. Vezměte velkou (plastovou) krabici a naplňte ji hlínou, pískem, kamínky, luštěninami, rýží, vodou nebo třeba pěnou na holení. Přidejte tematické drobné hračky a taky nástroje jako lžíce, trychtýře, pinzety či štětce.
 • Senzorický chodníček
  Sestavte senzorický chodníček z nejrůznějších materiálů, co máte zrovna po ruce. Do krabic od bot, které postavíte na zem jednu vedle druhé, vložte písek, kamínky, vršky od PET láhví, peříčka, ústřižky látek nebo třeba bublinkovou fólii. Vyzvěte děti, aby se po chodníčku prošly bosky a vnímaly rozličné struktury pod chodidly.
 • Modelína
  Dejte dětem modelínu a různé nástroje, aby mohly hníst, modelovat, válet, krájet a vytvářet struktury.

  Tip: Do modelíny můžete zapracovat pár kapek esenciálního oleje. Děti tak do hry zapojí kromě zraku a hmatu také čich.

 • Společné pečení
  Ještě lepší, než hňácání modelíny je společné pečení. To proto, že výsledek je navíc možné ochutnat.
 • Ochutnávací kvíz
  Přichystejte potraviny různých chutí a konzistence, nakrájené na velikost sousta. Zavažte dětem oči šátkem a dávejte jim postupně ochutnat. Nechejte je hádat, co zrovna jedí. Jen pozor na možné potravinové alergie!
 • Muzicírování
  Nabídněte dětem hudební nástroje jako bubínek, tamburína, ozvučná dřívka nebo rytmické vajíčko, popř. s dětmi vyrobte vlastní nástroje. Trénujte rytmus a doprovázejte hudebními nástroji společný zpěv.
 • Voňavé pytlíčky
  Nechte děti naplnit si látkové pytlíčky sušenými bylinkami nebo kořením dle svého výběru. Při výrobě si povídejte, které vůně jsou jim příjemné a které nepříjemné. Pytlíček si pak děti mohou umístit do své skříňky v šatně.
 • 5-4-3-2-1
  Požádejte děti, aby se na chvíli zastavily a pojmenovaly 5 věcí, které zrovna vidí, 4 věci, kterých se dotýkají, 3 zvuky, které slyší, 2 vůně, které zachytí nosem, a 1 chuť, kterou cítí v ústech. Tuto techniku můžete s dětmi procvičovat jen tak při procházce. Ve chvílích rozbouřených dětských emocí ji pak s výhodou využijete jako kotvu vedoucí ke zklidnění. Technika vychází z konceptu mindfulness, je založena na zpřítomnění a všímavosti vůči svému bezprostřednímu okolí.

O technice mindfulness se můžete dočíst v článku
Jak na klidnější třídu, díky mindfulness.

Smyslová hra má v předškolním období nezastupitelnou roli.
Prospívá komplexnímu rozvoji dětí po stránce fyzické, socioemoční i kognitivní. Nabízejte proto dětem dostatek aktivit, při kterých mohou bystřit své smysly. Podáte jim tak pomocnou ruku v procesu dozrávání mozku a usnadníte jim přechod do školy.

 
 

18. 4. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak si poradit s plánováním výuky na úrovni třídy</strong>
Jak si poradit s plánováním výuky na úrovni třídy

20. 02. 2024 | Martina Zatloukalová

Školka tu není od toho, aby se děti nějak zabavily, když jsou rodiče v práci. Ve školce se odehrává promyšlená výchovně vzdělávací činnost. A za její přípravou se skrývá spousta plánování. Detail článku »

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Velikonoce ve školce:<br/> Tipy na aktivity</Strong>
Velikonoce ve školce:
Tipy na aktivity

25. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Oslavte s dětmi příchod jara! Sesbírali jsme tipy na nejlepší velikonoční aktivity, se kterými budou Velikonoce ve školce nezapomenutelným zážitkem. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *