Chci konzultaci

Grafomotorika: Jak se vyvíjí a jak s ní pomoct předškolákovi

Pro někoho je psaní přirozené jako dýchání, někomu činí potíže i v dospělosti. Vývoj grafomotoriky začíná už od miminka. Existují ale milníky, které jsou pro úspěšné zvládnutí psaní a celého dalšího studia zásadní.

Co je potřeba sledovat a kdy dítěti pomoct?
Zvládne všechno paní učitelka ve školce?
Víte, jak vypadá správný úchop a proč je důležité grafomotoriku trénovat?

procvičování grafomotoriky width=

Od narození dítěte musí rodiče a další pečující osoby sledovat správný motorický (pohybový) vývoj dítěte. Případné nedostatky se mohou projevit v grafomotorice, což je soubor činností vedoucích k písemnému projevu. Je to jednoduše řečeno pohyb ruky, který je prováděn s cílem vytvořit stopu, tedy malování, psaní a čmárání. Dobrá grafomotorika je základním předpokladem školního úspěchu, proto by se měla nejen v předškolním roce trénovat.

Milníky v grafomotorickém vývoji

 • První záměrné pokusy o zanechání stopy se objevují u dětí kolem 18–24 měsíců. Ještě než dítě vezme tužku poprvé do ruky, pravděpodobně něco „namaluje“ prstem nebo lžičkou do omáčky. I proto je důležité, aby děti dostaly příležitost se samy krmit. Stejně jako se rozvíjí pohyby dítěte, mění se i úchop tužky, který kopíruje historický vývoj člověka a jeho úchop nástrojů. Nejprve dítě provádí izolované pohyby, maluje jen čáry a tužku drží v dlani s palcem nahoru nebo dolů.
 • Mezi 2. a 3. rokem začínají být pohyby koordinovanější a objevují se kulaté i hranaté obrazce. Tužku dítě drží v hrstičkovém úchopu, který připomíná držení pazourku. Je vhodné, aby psací náčiní bylo tlusté a krátké, a tedy se s ním dítěti dobře manipulovalo. Takové jsou např. voskovky, dětské fixy a speciální pastelky.
 • Ve 3 – 4,5 letech bude mít dítě plynulejší kresbu čar a začne vybarvovat. V tomto období se už mohou objevit nesprávné úchopy a je potřeba je opravovat na špetkový úchop, aby nedošlo k jejich fixaci.
grafomotorika, úchop tužky, jak držet tužku, školní zralost, twigsee Malým dětem kolem 3 let věku se nejlépe drží v ruce krátké a tlusté psací potřeby, např. voskovky. (Foto: Pixabay.com)
špetkový úchop, úchop tužky, správný úchop, jak držet tužku, grafomotorika, twigsee Špetkový úchop je nejefektivnější úchop tužky z hlediska pohybu ruky.
 • Kolem 4,5 – 5 let, kdy děti s oblibou malují tzv. hlavonožce a jejich výtvory začínají být rozpoznatelné, by se měl špetkový úchop stabilizovat. Měly by se napravit nesprávné úchopy tak, aby před nástupem do školy byl správný úchop už zafixován. Předškolák by měl umět namalovat postavu včetně detailů, což si ověřuje praktický lékař pro děti a dorost při prohlídce v 5 letech jako součást ověření školní zralosti.

Špetkový úchop – správné držení tužky

Špetkový úchop je z hlediska pohybů ruky nejpřirozenější a nejefektivnější úchop tužky. Je zásadní pro správnou výuku psaní a jednodušší učení celkově, proto je potřeba jeho zafixování věnovat zvýšenou pozornost. Dítě by mělo do školy nastoupit již se zafixovaným úchopem, jelikož v 1. třídě není prostor pro jeho učení a přechází se rovnou k výuce psaní. Je tedy na rodičích a učitelkách z mateřské školy, aby zajistili jeho osvojení.

Používají se 3 prsty – palec, ukazováček a prostředníček, ostatní prsty jsou volně odložené na papíře, dlaň je volná. Palec a ukazováček jsou proti sobě bříšky prstů a svírají psací náčiní, prostředníček ho pak zespodu podpírá. Malým dětem toto nastavení ruky můžeme připodobnit k postýlce, ve které tužka hajá. Prostředníček je postýlka, ukazováček polštářek a palec peřinka. Peřinka má jemně obklopovat, ale netlačí. Toto oživení prstů a tužky pomáhá i při opravování. Dítěti místo: „Držíš to špatně.“ Říkáme např.: „Tužka padá z postýlky a polštářek tlačí.“ Díky tomu dítě nezískává pocit, že je nešikovné, a můžeme ho opravovat častěji.

špetkový úchop, úchop tužky, nesprávný úchop, jak držet tužku, grafomotorika, twigsee Nesprávný úchop – palec a ukazováček nejsou sevřeny ve špetce, palec vyčnívá. (Foto: Pixabay.com)
špetkový úchop, úchop tužky, nesprávný úchop, jak držet tužku, grafomotorika, twigsee Nesprávný úchop – příliš velký tlak na tužku, prolamuje se ukazováček.

Projevy nevyzrálosti grafomotoriky v předškolním věku

Nevyzrálá grafomotorika se projevuje při každodenních činnostech a rodič nebo paní učitelka ve školce si celkem snadno všimnou jejích projevů.

Dítě s nevyzrálou grafomotorikou:

  • nevyhledává rukodělné činnosti
  • odmítá kreslení
  • je méně obratné při sebeobsluze (oblékání, zapínání zipu, zavazování tkaniček)
  • má kostrbatou linii kresby, neplynulé čáry
  • vytváří chudší kresbu oproti vrstevníkům, která formálně i obsahově odpovídá mladšímu dítěti

Procvičování grafomotoriky

Pokud u dítěte sledujete některé z výše uvedených projevů nevyzrálé grafomotoriky, zařaďte více rozvojových činností.

Jemnou motoriku můžou děti procvičovat pomocí např. vaření a ručních prací. Při práci s modelínou či hlínou posílí svaly na rukách. Stejný efekt má i hra na hudební nástroj. Manipulace s malými předměty jako je třeba navlékání korálků nutí dítě koordinovat pohyb palce a ukazováku a připraví ho na špetkový úchop. Při manipulaci s malými předměty totiž vytvoří prsty špetku stejnou jako je potřeba pro držení tužky.

Hrubou motoriku děti trénují nejlépe při hře venku, dovolte jim proto skákat, běhat a lézt co nejčastěji.

Příprava předškoláků na psaní

Grafomotorika je ovlivněna psychomotorickým vývojem. Pokud rodič či pedagog váhá, zda je vývoj dítěte v grafomotorice v pořádku, může navštívit odborníka, který posoudí stav a doporučí konkrétní grafomotorická cvičení.

Poradí vám v pedagogicko-psychologické poradně, jejíž služby jsou zdarma a nachází se v každém kraji. Existují také soukromé poradny přímo pro grafomotoriku. Pokud by dítě mělo slabou grafomotoriku i ve školním věku, mohlo by se potýkat se špatným učením písmen, nečitelností písma a pomalým tempem psaní. Když budete v předškolním věku ostražití a případně se budete řídit doporučeními a procvičovat, bude start školní docházky a výuka psaní pro dítě mnohem pohodovější.

Zdroj:
www.grafomotorika.eu
www.stabilo.com
www.msmt.cz

Foto: Pixabay.com

10. 4. 2022 | Lucie Hromádková

Doporučujeme

<strong>Jak zajistit bezpečnost dětí venku</strong>
Jak zajistit bezpečnost dětí venku

14. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí. Detail článku »

<strong>Jak si poradit se statistickým výkazem S 1-01</strong>
Jak si poradit se statistickým výkazem S 1-01

26. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Blíží se čas odesílání S 1-01 Výkazu o mateřské škole na Ministerstvo školství. Zjistěte, jak si usnadnit práci s Twigsee. Připomínáme, že výkaz S 1-01 vyplníte podle stavu k 30. září 2023 a do 10. října 2023 elektronicky odešlete zřizovateli školy. Detail článku »

<strong>Oslava konce školkového roku</strong>
Oslava konce školkového roku

12. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Konec školního roku je skvělou příležitostí ocenit snahu a úspěchy všech dětí. Uspořádejte parádní oslavu. Je totiž co slavit. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *