Chci konzultaci

Jak na rozvoj grafomotoriky
bez pracovních listů

Pracovní listy jsou fajn, ale nemusí se to s nimi přehánět. Zvlášť když existují zajímavější způsoby, jak u předškolních dětí rozvíjet grafomotoriku.
Které to jsou?

Děti musí k nácviku psaní dozrát, proto se s tím taky pořádně začíná až v první třídě. Do té doby by měly co nejvíc trénovat hrubou motoriku, posilovat svaly rukou a pilovat jemnou motoriku. Sedět u stolečku nad pracovním listem malého formátu nestačí. Uvolněná paže a vyvozený špetkový úchop jsou až tou pomyslnou třešničkou na dortu.

děti kreslí křídou na tabuli

Hrubá motorika

Základem všeho je adekvátní rozvoj hrubé motoriky. Děti se v prvé řadě potřebují naučit ovládat své tělo, koordinovat pohyby, zkoušet polohy, zapojovat svaly.


Poznámka: Pokud děti v raném období života přeskočí některou z fází motorického vývoje, zůstávají pod vlivem reflexů a později mají potíže s vizuomotorikou a grafomotorikou.


Buďte proto v pohybu a dovolte dětem běhat, skákat, lézt, šplhat. Trénujte rovnováhu a zkoušejte stát na jedné noze jako čáp nebo holubička. Zapojte křížové cviky s přechodem přes středovou linii pro lepší součinnost hemisfér a spolupráci obou stran těla.

Jak ze školní zahrady udělat venkovní tělocvičnu se dozvíte v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.

Jemná motorika

Dětská ruka se od té dospělácké neliší pouze velikostí. Dětská ruka je chrupavčitá. Teprve kolem 6. roku se chrupavky procesem osifikace začínají měnit v drobné kůstky.

Nácvik správného držení psacího náčiní a cílené grafomotorické cvičení proto dávají smysl až u předškoláků. Malé děti můžete na psaní připravovat posilováním svalů ruky a procvičováním jemné motoriky.

Aktivity na rozvoj jemné motoriky

Každodenní činnosti

 • Listování v knize
 • Hnětení těsta
 • Vykrajování z těsta
 • Ždímání houby nebo látky
 • Připevňování kolíčků na prádlo
 • Šroubování uzávěru láhve
 • Šroubování matiček na šroubky

Hraní

 • Stavění z kostek či lega
 • Skládání puzzle
 • Společenské hry
 • Oblékání panenek
 • Hry s drobnými hračkami
 • Hry s loutkou z tenisového míčku

Rukodělné činnosti

 • Malování prsty
 • Kreslení prstem do písku, krupice, mouky apod.
 • Modelování plastelíny
 • Lepení tekutým lepidlem z lahvičky
 • Mačkání a trhání papíru
 • Děrování papíru děrovačkou nebo ozdobnou raznicí
 • Sešívání papíru sešívačkou
 • Natahování gumiček
 • Navlékání korálků
 • Motání provázku
 • Nabírání vody či barvy kapátkem
 • Stříkání rozprašovačem či vodními pistolkami

Sebeobsluha

 • Oblékání
 • Zapínání knoflíků, zipů a přezek
 • Zavazování tkaniček

Grafomotorika

Znovu opakujeme: cílenému nácviku grafomotoriky se věnujte až s předškoláky. Kreslení a psaní jsou velice náročné činnosti, které vyžadují dokonalou souhru všech zapojených částí těla. Je zapotřebí, aby dítě dokázalo vzpřímeně sedět, mělo uvolněné rameno, loket i zápěstí a aktivně používalo svaly prstů. V opačném případě je to pro něj velmi vysilující.

Pohyb při psaní a kreslení je založen také na koordinaci ruky a oka. Taková zkřížená lateralita, tj. odlišná dominance oka a ruky, dokáže způsobit nemalé potíže. Více informací najdete v článku Lateralita předškolních dětí: Pravák, nebo levák.

Grafomotorické cvičení

Nejprve rozpohybujte ruku. Pro hravé uvolnění předloktí a zápěstí sáhněte po knížce Kouzelná ruka od Hervé Tulleta.

Potom dětem ukažte správný úchop tužky, tzv. špetku. Grafomotorické cvičení začnete s kruhy, stojatými švestkamiležatými osmičkami. Plynulost pohybu zajistěte odříkáváním básničky nebo počítáním.

Vždy postupujte od velkých formátů k menším (např. chodník, tabule, papír A3, papír A4). Pokud děti trápí svalové spasmy, necvičte grafomotoriku vestoje na svislé ploše, ale raději vsedě u stolečku.

Grafický projev dítěte se postupně zdokonaluje. O vývoji grafomotoriky se podrobněji dočtete v článku Grafomotorika: Jak se vyvíjí a jak s ní pomoct předškolákovi.

Někteří rodiče poměřují dovednosti svých dětí počtem vyplněných pracovních listů založených v portfoliu. Věříme, že díky tomuto článku budete schopni si obhájit, proč to děláte jinak.

17. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti</strong>
Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti

26. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Děti patří ven. Potřebují běhat, skákat, šplhat, prolézat, křičet, zkrátka dělat všechny ty věci, které mají z mnoha dobrých důvodů uvnitř zakázáno. Detail článku »

<strong>Velikonoce ve školce:<br/> Tipy na aktivity</Strong>
Velikonoce ve školce:
Tipy na aktivity

25. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Oslavte s dětmi příchod jara! Sesbírali jsme tipy na nejlepší velikonoční aktivity, se kterými budou Velikonoce ve školce nezapomenutelným zážitkem. Detail článku »

<strong>Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení</strong>
Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení

07. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Nevíme, jaká budoucnost děti čeká. Budou na ni ale připraveny, pokud budou umět kriticky uvažovat a kreativně řešit problémy. Začněte s nimi tyhle dovednosti trénovat už ve školce. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *