Chci konzultaci

Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti

Děti patří ven. Potřebují běhat, skákat, šplhat, prolézat, křičet, zkrátka dělat všechny ty věci, které mají z mnoha dobrých důvodů uvnitř zakázáno. Lítání po venku je nezbytnou součástí dětství. Vybíjí přebytečnou energii, a ještě prospívá zdravému vývoji dětí. Jak?

 • Fyzický vývoj
  Při venkovních hrách děti poznávají sebe sama a testují své limity. Trénují motoriku, rovnováhu i koordinaci. Cvičí se ve fyzické zdatnosti a odolnosti.
 • Fyzické i duševní zdraví
  Pohybem na čerstvém vzduchu dělají děti něco pro zdraví. Pobyt venku prospívá imunitnímu systému a snižuje riziko nadváhy. Kontakt s přírodou také napomáhá duševní rovnováze.
 • Kognitivní vývoj
  Příroda podněcuje zvídavost a kreativitu. Venku mají děti příležitost ponořit se všemi smysly do zkoumání světa kolem sebe a jeho zákonitostí. Díky přímému prožitku na všechno přichází samy, mají radost z objevování a nové poznatky si lépe pamatují.
 • Zájem o přírodu
  Pozorováním přírody a jejích proměn se děti učí úctě k planetě a životnímu prostředí.
chlapec s dívkou čtou knihu

Přesto dnes děti tráví venku čím dál méně času. Rodiče se bojí, aby se jim něco nestalo, aby je nepřejelo auto, aby se nenastydly. Samotné je ven raději nepouštějí. A aby je do parku nebo do lesa doprovodili, na to zase nemají čas a často ani náladu. Doma je to tak nějak pohodlnější.

Vy ale máte v rukávu, nebo spíš za dveřmi jeden trumf – školní zahradu. Tenhle bezpečný prostor na hraní je taky ta nejlepší interaktivní učebna, jakou si můžete představit. S trochou fantazie z ní uděláte experimentální laboratoř, výtvarnou dílnu i venkovní tělocvičnu.


Jak říkají Finové, neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.
Tip:
Požádejte rodiče, ať děti vybaví vhodným oblečením a obuví.


Kdybyste náhodou nevěděli, co s dětmi na zahradě pořád dělat, přinášíme vám inspiraci na venkovní výukové aktivity do každého počasí.

Hledačka

Až půjdete příště ven, zkuste se pozorně rozhlédnout kolem a najít… co vlastně? Cokoli, co je pro dané prostředí nebo roční období typické. Sestavte obrázkový seznam, ať děti vědí, co hledat, a mohou si nalezené položky odškrtávat. Pro předškoláky klidně připravte abstraktnější zadání. Dejte jim za úkol najít věci podle jejich vlastností, třeba něco červeného, něco hrubého nebo něco lesklého…

Škatulkování

Zatímco děti sbírají květy, klacíky, kamínky a jiné přírodniny, položte na zem dvě hula hoop obruče. Potom nechejte děti přírodniny srovnávat a třídit podle barvy, tvaru, velikosti apod. Tak třeba do jedné obruče mohou dávat všechno velké a do druhé všechno malé.

Bosonohá stezka

Zatímco ve třídě byste museli senzorický chodníček složitě skládat, na školní zahradě stačí jen zout boty a sundat ponožky. Nechte děti bosýma nohama vnímat trávu, písek, hlínu, dlažbu a další povrchy, které na zahradě objevíte.

Zahradničení

Založte alespoň malý záhonek, kde můžete společně pozorovat růst zeleniny od semínka po plod. Zabořte ruce do hlíny, zalévejte, pečujte. Učte děti trpělivosti, pokoře k přírodě a vděku za úrodu.

Venkovní výtvarka

U výtvarné činnosti není potřeba sedět ve třídě u stolečku. Vezměte pastelky, křídy a barvy ven, bude to velká legrace. A když to bude trochu cákat, venku ten nepořádek tolik nevadí.
 • Přírodní barvy
  Zkuste kreslit na papír jen tím, co najdete venku. Žlutou barvu dá pampeliška, zelenou tráva a listí, hnědou hlína… Pátrejte, jaké další přírodní barvivo dokážete najít.
 • Štětce z přírodnin
  Vyzkoušejte, jak by se místo štětce malovalo nejrůznějšími přírodninami. Pozorujte, jakou stopu dělá listí, jehličí, tráva, peří apod.
 • Stínové kreslení
  Když je slunečno, vezměte papír a položte ho na chodník. Na okraj papíru postavte plastová zvířátka nebo jiné hračky tak, aby na papír vrhaly stín. Tužkou nebo pastelkou obkreslujte stíny a dotvořte dle libosti.
 • Podzimní frotáž
  Sesbírejte opadané listy, položte je žilnatinou nahoru a zakryjte čistým papírem. Plochou voskovky přejíždějte přes papír, objeví se struktura listu.
 • Malování na sníh
  Když napadne sníh, vezměte barvy a štětce ven a využijte sníh jako malířské plátno. Kdo nechce používat vodovky, snadno si vyrobí přírodní barvy z koření nebo zeleninových šťáv rozmíchaných ve vodě.

Výtvarnou inspiraci můžete každý měsíc načerpat v našich pracovních listech.

Neváhejte a vezměte děti ven. Dejte jim příležitost poznávat ten úžasný, pestrý svět okolo nás všemi smysly. Děti budou nadšené a vy si ušetříte práci s přípravou vzdělávacích materiálů. Všechno potřebné najdete přímo na místě.

 

 

26. 4. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Typy mateřských škol: Podle čeho vybírat?
Typy mateřských škol: Podle čeho vybírat?

25. 06. 2022 | Lucie Hromádková

Existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v široké nabídce zorientovat. Jak probíhá výuka, kolik stojí školné a jakými předpisy se školka řídí? Co konkrétně jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší? Detail článku »

Povinné předškolní vzdělávání
Povinné předškolní vzdělávání

08. 07. 2022 | Lucie Hromádková

Povinné předškolní vzdělávání je v České republice zavedeno od školního roku 2017/2018. Je povinné pro děti od školního roku, který začíná, když mají 5 let, až do zahájení povinné školní docházky. Jakým způsobem může dítě povinné předškolní vzdělávání plnit? Může chodit dál do své školky, nebo zůstat doma dle svých potřeb? Detail článku »

<strong>Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení</strong>
Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení

07. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Nevíme, jaká budoucnost děti čeká. Budou na ni ale připraveny, pokud budou umět kriticky uvažovat a kreativně řešit problémy. Začněte s nimi tyhle dovednosti trénovat už ve školce. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *