Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti
Bylo by škoda zavírat se s dětmi ve třídě, když venku čeká tolik zajímavého. Na školní zahradě propojíte učení s prožitkem a pohybem. A ještě ušetříte za tisk pracovních listů. Chcete poradit jak?
Děti patří ven. Potřebují běhat, skákat, zkrátka dělat všechny ty věci, které mají z mnoha dobrých důvodů uvnitř zakázáno.
Lítání po venku je nezbytnou součástí dětství. Vybíjí přebytečnou energii a ještě prospívá zdravému vývoji. Přesto dnes děti tráví venku čím dál méně času.

Rodiče se bojí, aby se jim něco nestalo, aby se nenastydly, aby se neušpinily. Samotné je ven raději nepouštějí. A aby je do parku nebo do lesa doprovodili, na to zase nemají čas a často ani náladu. Doma je to tak nějak pohodlnější.
Se školkou venku
Vy ale máte v rukávu, nebo spíš za dveřmi jeden trumf – školní zahradu. Tenhle bezpečný prostor na hraní je taky ta nejlepší interaktivní učebna, jakou si můžete představit. S trochou fantazie z ní uděláte experimentální laboratoř, výtvarnou dílnu i venkovní tělocvičnu.
Maximalizovat pobyt venku navíc vyžaduje jak hygienická vyhláška č. 160/2024 Sb, tak nový RVP PV. Podle něj je důležité podporovat děti ve spontánním pohybu a využívat venkovní prostor také k realizaci promyšlené vzdělávací nabídky.
- Mateřská škola zajišťuje každodenně dostatek volného pohybu ve třídě i venku.
- Vzdělávací činnosti dětí se realizují ve vnitřním i venkovním prostředí.
- Hra, spontánní a nepřímo řízené činnosti převažují nad činnostmi řízenými.
Venkovní vzdělávací aktivity
Většinu z připravených aktivit můžete jednoduše přenést ven. Kdybyste ale náhodou nevěděli, co dalšího s dětmi na zahradě dělat, přinášíme vám inspiraci na venkovní vzdělávací aktivity do každého počasí.
Jak říkají Finové, neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.
Požádejte rodiče, ať děti vybaví vhodným oblečením a obuví.
Hrubá motorika
Co takhle propojit pohyb s dalšími aktivitami? Rozmístěte pexeso po zahradě, ať děti při hledání dvojic běhají. Házejte si míčem a přitom si utvářejte logické dvojice nebo řadu souvisejících slov. Udělejte závoru na skluzavce a pusťte jen toho, kdo správně určí první písmeno ve slově.
Jemná motorika
Můžete vyrobit skřítka, navlékat korálky z jeřabin, trhat a stříhat listy, skládat obrazce z kamínků, zdobit květy kartonové obrázky, cvrnkat kuličky do důlku nebo přenášet vodu z misky do misky pomocí houbičky na nádobí.
Grafomotorika
Ramenní kloub uvolníte třeba při kreslení na chodník, kreslení klacíkem do písku, hlíny nebo sněhu, případně při hře na natěrače, který (vodou) natírá zahradní domeček.
Logohrátky
Během procházky hrajte hry se slovy. V rámci dechových cvičení můžete přivonět ke květině nebo naopak foukat do peříčka, pampelišky nebo bublinového hada.
Zrakové vnímání
Pusťte se na procházce do venkovní hledačky. Přiřazujte přírodniny k jejich obrysům nakresleným křídou na chodník.
Zkuste hledat předměty položené na kupce listí. Anebo si zahrajte zrakové hry Čáp ztratil čepičku, Na bystrozrakého, Kimova hra nebo Co se změnilo.
Předmatematické dovednosti
Počítejte přírodniny, porovnávejte jejich množství a třiďte je podle velikosti, barev nebo tvaru.
Myšlení
V rámci konstrukčního myšlení stavějte obrazce z přírodnin a domečky pro skřítky. Přírodniny využijete i k doplňování logických řad nebo ke hře sudoku nakreslené na chodník.
Bosonohá stezka
Zatímco ve třídě byste museli senzorický chodníček složitě skládat, na školní zahradě stačí jen zout boty a sundat ponožky. Nechte děti bosýma nohama vnímat trávu, písek, hlínu, dlažbu a další povrchy, které na zahradě objevíte.
Venkovní výtvarka
U výtvarné činnosti není potřeba sedět ve třídě u stolečku. Vezměte pastelky, křídy a barvy ven, bude to velká legrace. A když to bude trochu cákat, venku ten nepořádek tolik nevadí.
Přírodní barvy
Zkuste kreslit na papír jen tím, co najdete venku. Žlutou barvu dá pampeliška, zelenou tráva a listí, hnědou hlína… Pátrejte, jaké další přírodní barvivo dokážete najít.
Stínové kreslení
Když je slunečno, vezměte papír a položte ho na chodník. Na okraj papíru postavte plastová zvířátka nebo jiné hračky tak, aby na papír vrhaly kolmý stín. Tužkou nebo pastelkou obkreslujte stíny a dotvořte dle libosti.
Podzimní frotáž
Sesbírejte opadané listy, položte je žilnatinou nahoru a zakryjte čistým papírem. Plochou voskovky přejíždějte přes papír, objeví se struktura listu.
Malování na sníh
Když napadne sníh, vezměte barvy a štětce ven a využijte sníh jako malířské plátno. Kdo nechce používat vodovky, snadno si vyrobí přírodní barvy z koření nebo zeleninových šťáv rozmíchaných ve vodě.
Relaxace
Pozorujte mraky na obloze či mravence v trávě, naslouchejte zpěvu ptáků, projděte se spadaným listím, obejměte strom nebo poskládejte mandalu z přírodnin.
5-4-3-2-1: Požádejte děti, aby se na chvíli zastavily a pojmenovaly 5 věcí, které zrovna vidí, 4 věci, kterých se dotýkají, 3 zvuky, které slyší, 2 vůně, které zachytí nosem, a 1 chuť, kterou cítí v ústech. Tuto techniku můžete s dětmi procvičovat jen tak při procházce. Ve chvílích rozbouřených dětských emocí ji pak s výhodou využijete jako kotvu vedoucí ke zklidnění. Technika vychází z konceptu mindfulness, je založena na zpřítomnění a všímavosti vůči svému bezprostřednímu okolí.
Neváhejte a vezměte děti ven. Dejte jim příležitost poznávat ten úžasný, pestrý svět okolo nás všemi smysly. Děti budou nadšené a vy si ušetříte práci s přípravou vzdělávacích materiálů. Všechno potřebné najdete přímo na místě.
20. 2. 2025 | Martina Zatloukalová