Chci konzultaci

Jak ve školce pracovat se stresem

Ve školce aby měl člověk deset očí, deset rukou a deset hodin času denně navíc. Jak si při práci s dětmi zachovat vnitřní klid a vyvarovat se stresu?

Práce ve školce přináší každý den spoustu stresových momentů. Pracujete v hlučném prostředí, musíte se vypořádat s emočními projevy dětí, máte zodpovědnost za jejich bezpečnost. Od pondělí do pátku zpracováváte příval podnětů a vaše pozornost je zcela vytížená.

Chtělo by to trochu klidu. Najít si způsob, jak ve školce fungovat bez stresu a nervozity. Naučit se oddělovat pracovní a osobní čas. Nepřetěžovat se. Dát si prostor k odpočinku. Pečovat taky trochu o sebe. Pro svoje vlastní dobro.

Žena ve stresu

Na chvíli se teď zastavte a zamyslete se:

Co mi nejvíc ubírá sil?
Co mi pomáhá dobíjet energii?
Jak můžu docílit rovnováhy?

Odpovědi na první dvě otázky určitě znáte sami a s tou třetí vám pomůžeme.


Podpůrné techniky k docílení rovnováhy

Dechové cvičení Čmelák

Jestli hledáte okamžitou úlevu od stresu, vyzkoušejte dechové cvičení čmelák. Uklidní mysl a zbaví vás strachu, frustrace i hněvu. A můžete ho vyzkoušet spolu s dětmi.

Pohodlně se posaďte. Palci obou rukou si zacpěte uši a ostatní prsty položte na čelo nebo na zavřené oči. Svěste hlavu, až se brada dotkne hrudní kosti. Uvolněte svaly v obličeji. Zhluboka se nadechněte a s výdechem začněte bzučet jako… no, jako čmelák. Vydržte aspoň 3 minuty a vnímejte ty vibrace.

 

Vnitřní klid

Každý intuitivně touží po klidu. Mohou to být maličkosti, co do práce s dětmi vnesou vnitřní klid:

  • mluvit s dětmi klidným hlasem v úrovni jejich očí,
  • při nenadálé změně plánu s lehkostí improvizovat,
  • k řešení konfliktních situací přistupovat s chladnou hlavou,
  • odpočívat bez pocitu viny z nicnedělání,
  • přijmout své slabé stránky a umět si odpustit.

Nezapomeňte, že děti neustále sledují a kopírují vaše chování. Nepíšeme to proto, abyste se cítili pod ještě větším tlakem. Nechceme po vás, abyste v této disciplíně dosáhli úrovně zenového mistra. Stačí, když budete k sobě i k ostatním upřímní, laskaví a trpěliví. A když uděláte chybu, přiznáte ji, odpustíte si a poučíte se z ní.

Co můžete udělat pro to, aby se děti ve školce cítily dobře, zjistíte v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.

 

Time management

Naučte se plánovat a nehaste úkoly na poslední chvíli. Stanete se pány svého času a uleví se vám.

Vybrané techniky time managementu najdete v článku Jak si efektivně zorganizovat čas.

Hlídejte si své hranice. Neberte si na sebe víc úkolů, než dokážete zvládnout. Naučte se říkat ne. Stejně tak se nebojte požádat o pomoc a rozdělit si úkoly s ostatními. Nemusíte být přece zodpovědní úplně za všechno.

Mějte reálná očekávání. Vaším cílem je odvést co nejlepší výsledek vzhledem k daným okolnostem. Nesnažte se o dokonalost ani se nepoměřujte s ostatními.

Zaměřte se na to, co dokážete ovlivnit. Soustřeďte se na své myšlenky a činy, to jediné máte pevně v rukou. Očekávání ostatních hoďte rovnou za hlavu, protože s tím stejně nic neuděláte.

 

Čas na odpočinek

Jestli máte pocit, že na odpočinek nemáte nárok, je načase změnit své uvažování. Odpočinek není projevem lenosti ani ztrátou drahocenného času. Abyste ze sebe mohli vydat to nejlepší, potřebujete čas od času dobít baterky. A pozor, pár dní dovolené o letních prázdninách to opravdu nespraví.

Raději si v diáři vyhraďte pravidelnou chvilku na odpočinek. Je na vás, jak si to nastavíte s ohledem na četnost a délku. Stejně tak záleží jen na vás, kterým aktivitám se budete věnovat. Popřemýšlejte:

U kterých aktivit se odreaguju od práce a vyčistím si hlavu?
Které aktivity mi vlijí novou energii a zažehnou pedagogický zápal?


Další způsoby, jak pečovat o své duševní zdraví, hledejte v článku Jak ve školce nevypustit duši.

 

Krizový plán

Pro případ nouze nejvyšší mějte připravený svůj osobní krizový plán. Zaznamenejte si do něj, jak se cítíte, když je toho na vás moc. Pojmenujte výstražné signály, abyste je později mohli snadněji identifikovat. Kromě toho si sem zapište všechno, co vám pomůže stres překonat. Přemýšlejte, co vás dokáže rozptýlit, kde se cítíte dobře, na koho se můžete obrátit. Až se to začne sypat, nahlédněte do plánu a jednejte.


V článku Riziko práce ve školce: Syndrom vyhoření se dozvíte, jak poznat, že se blíží osobní krize.

 

Nemůžete se rozkrájet, abyste stihli všechno. Tak hoďte nereálná očekávání a snahu o dokonalost za hlavu. Raději pečujte o svou vnitřní pohodu a užívejte si každý okamžik.

 

 

19. 12. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Aplikace Twigsee a systém ŠkolkIS spojily své síly
Aplikace Twigsee a systém ŠkolkIS spojily své síly

29. 03. 2021 | Tereza Šilhanová

Společným cílem Twigsee i systému ŠkolkIS je usnadnit každodenní fungování předškolních zařízení, aby byla zajištěna maximální péče o děti, které je navštěvují. A to je důvodem, proč se obě společnosti rozhodly spojit síly. Detail článku »

<strong>Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce</strong>
Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce

16. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Prošli jsme učitelská fóra a sesbírali tipy na osvědčené digitální didaktické pomůcky a interaktivní vzdělávací aplikace pro předškolní děti. Chcete zjistit, co ostatní doporučují? Detail článku »

<strong>Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů</strong>
Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením. Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *