Chci konzultaci

Jak ve školce nevypustit duši

Pracovat ve školce je zátěž na psychiku. Pečujte proto o své duševní zdraví. Jen tak můžete být těmi laskavými a trpělivými učiteli, jaké děti potřebují.

Celý školní rok dáváte dětem maximum. Emoční vypětí se na vás postupně podepisuje. V červnu už jste úplně vyčerpaní. Nejvyšší čas, abyste si o prázdninách odpočinuli a zotavili se. Jinak hrozí, že vyhoříte.

O následcích trvalého stresu
z pracovního přetížení se dočtete v článku
Riziko práce ve školce: syndrom vyhoření.

psychohygiena - žena v lese

Psychohygiena jako prevence

Aby se to každý rok neopakovalo zas a znova, osvojte si během letního volna techniky psychické hygieny. Díky nim se lépe vypořádáte se stresem, najdete rovnováhu mezi prací a soukromým životem a posílíte své duševní zdraví. Zkoušejte a hledejte, co vám nejvíc vyhovuje. Vybrané techniky pak zařaďte do své každodenní rutiny a udělejte z nich návyk. V napjatých situacích budou vaší kotvou, která vám pomůže uklidnit emoce i bušící srdce.

 1. Rozdýchejte to

  Dech je něco, co máte stále při sobě. Naučte se jej používat jako nástroj zklidnění. Zavřete oči a uvolněte se. Povolte stažené svaly obličeje nebo zatnuté ruce. Nadechněte nosem se do břicha, krátce zadržte dech a dlouze ústy vydechněte. Soustřeďte se na dýchání. Pokud se vám myšlenky rozběhnou všemi směry, zkuste se zase vrátit zpátky k dechu.

  Jedno dechové cvičení najdete i v rozhovoru Jak na klidnější třídu díky mindfulness.

 2. Pěstujte vděčnost

  Štěstí nejsou jen ty velké události, kterých je pár do roka. Zaměřte svou pozornost na každodenní maličkosti a udělejte z nich zdroj radosti. Pěstováním vděčnosti za obyčejné věci se nasměřujete ke spokojenosti a vnitřnímu klidu. Nebudete se cítit o nic ochuzeni a konečně zažijete pocit hojnosti.

  Když si přivstanete, stihnete krátkou ranní meditaci. Pohodlně se usaďte, zavřete oči a uvolněte se. Zhluboka dýchejte a dbejte na to, aby byl výdech delší než nádech. Myslete na lidi a věci, za které můžete být vděční, protože vám přináší radost a usnadňují život.

  Před spaním zase můžete věnovat dvacet minut večernímu bilancování. Zamyslete se s odstupem nad svým dnem. Vzpomínejte, co vás potěšilo. Zkuste si to zapsat a být u toho co nejkonkrétnější.

  • Deník vděčnosti: Zapisujte klasicky do deníčku.
  • Sklenice vděčnosti: Zapisujte na papírky a ty vkládejte do hezké zavařovací sklenice.
  • Řetěz vděčnosti: Zapisujte na proužky papíru a postupně tvořte papírový řetěz.
 3. Všímejte si přítomného okamžiku

  Když jste myšlenkami pořád napřed, utíká vám přítomný okamžik mezi prsty. Pokuste se alespoň někdy věnovat plnou, vědomou pozornost tomu, co právě děláte. Pokud vás u toho vyruší myšlenky na práci a nejrůznější povinnosti, snažte se bez výčitek zase vrátit do přítomnosti.

  • Vědomá káva: Soustřeďte se všemi smysly na jednotlivé kroky přípravy a konzumace kávy.
  • Všímavá procházka: Nespěchejte a při procházce věnujte pozornost svým pocitům, signálům těla i detailům na trase.
  • Všech pět pohromadě: Zastavte se a pojmenujte 5 věcí, které zrovna vidíte, 4 věci, kterých se dotýkáte, 3 zvuky, které slyšíte, 2 vůně, které zachytíte nosem, a 1 chuť, kterou cítíte v ústech.
 4. Odpočívejte

  Najděte rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Dejte si pozor, ať všechen váš volný čas nespolknou domácí přípravy do školky. Vyhraďte si dostatečný prostor na mentální odpočinek. Vraťte se ke starým koníčkům, začněte s pohybem, naučte se něco nového.

  Naše pracovní listy vám ušetří hodiny práce, které tak můžete věnovat něčemu příjemnějšímu.


  Nezapomínejte ani na fyzický odpočinek s dostatkem spánku. Zaveďte večerní rituály před usnutím. Odložte telefon a vypněte televizi, které vás ruší modrým světlem i přívalem informací. Dbejte na to, aby v ložnici byla tma, ticho, optimální teplota a čerstvý vzduch.

 5. Pečujte o sebe

  Dopřát si sem tam požitek v podobě plné vany nestačí. Vyšetřete si každý den alespoň třikrát dvacet minut jen pro sebe. To je absolutní minimum pro udržení pohody a doplnění energie i v tom nejnáročnějším dni. Jednu dvacetiminutovku věnujte sami sobě, druhou tomu, co máte rádi, a třetí večerní relaxaci.

  Ptáte se, jak to v kolotoči povinností stihnout, kde si najít chvilku pro sebe? Den delší nebude, takže nakládejte se svým časem efektivně a nastavte si priority. A také si dovolte říkat ne a vypustit něco ze seznamu.


Naučte se přes léto pracovat se stresem,
abyste v novém školním roce přivítali děti vyrovnanější a odolnější.


26. 6. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak pracovat s dětským smutkem a vztekem</strong>
Jak pracovat s dětským smutkem a vztekem

28. 05. 2024 | Martina Zatloukalová

Smutek a vztek k životu patří stejně jako jiné emoce. Ve školce se s nimi setkáváte několikrát denně. Buďte dětem laskavým průvodcem a pomozte jim zvládat emoční bouře. Detail článku »

<strong>NPI vyzývá k diskusi o revizi RVP PV</strong>
NPI vyzývá k diskusi o revizi RVP PV

07. 05. 2024 | Martina Zatloukalová

Národní pedagogický institut připravil revizi RVP PV a vyzývá k veřejné konzultaci. Shrnuli jsme, jaké změny dokument obsahuje a jak se zapojit do připomínkování. Detail článku »

I školka může držet krok s dobou!
I školka může držet krok s dobou!

13. 12. 2020 | Tereza Šilhanová

Moderní technologie pronikají do předškolního vzdělávání. Proměňte pomocí aplikace Twigsee svoji školku ve školku 21. století. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *