Chci konzultaci

Jak na klidnější třídu díky mindfulness – rozhovor

Procvičováním všímavosti můžete děti ve třídě zklidnit a zkoncentrovat. Kromě toho jim předáte skvělý návod do budoucna, jak se vypořádat s negativními zkušenostmi.

Většina z nás, malých i velkých, se dostává pod tlak dnešního hektického způsobu života. Už od nejútlejšího věku je proto žádoucí učit se základy duševní hygieny. Koncept mindfulness, česky všímavosti, je spolehlivou metodou, jak zvládat emoce, negativní myšlenky i stresové situace.

O vnitřní pohodě a dalších výhodách procvičování všímavosti ve školce jsme si povídali s kolegyní Dominikou Skipalovou.

děti na koberci cvičí jógu


Dominika vystudovala učitelství pro mateřské školy a před příchodem do Twigsee pracovala jako učitelka.

Z praxe tedy ví, že trénink mindfulness může být i pro malé děti zábavnou aktivitou,
která přináší uklidnění a efektivně pomáhá s budováním emoční stability.


Pojem mindfulness už jsem párkrát zaslechla,
přiznávám ale, že mi jeho smysl stále uniká. Vysvětlíte mi, o co jde?

Moc ráda. Jde o formu meditace. Při mindfulness se člověk zaměřuje na plné soustředění, na přítomný okamžik a na vnímání vlastního těla a mysli bez hodnocení. Mindfulness může pomoci lidem vyrovnat se se stresem, zlepšit kvalitu spánku a zvýšit celkovou pohodu. Mindfulness se také často využívá jako terapeutický nástroj pro léčbu různých duševních problémů, jako jsou úzkost, deprese a násilné chování. Cílem mindfulness je zvýšit emoční stabilitu a uvědomělost, aby člověk mohl žít plněji a efektivněji.

Můžete uvést příklad, jak na to?

Můžu zmínit třeba jednoduché dechové cvičení, které je vhodné pro úplné začátečníky a samozřejmě taky pro děti. Doporučuji zavřít oči. Zkuste si uvědomit, že dýcháte. Zkuste pozorovat nádech a výdech, jenom pozorovat. Možná zjistíte, že máte tendenci dech řídit, zkuste ale nechat tělo, ať dýchá úplně samo. Pokud vám naskočí nějaká myšlenka, přijměte ji, ale nerozvíjejte, zase se vraťte k dechu. Můžete to spojit s vizualizací. Představte si, že s nádechem vdechujete svěžest, příjemnou stříbrnou páru. A že s výdechem odchází napětí, stres, únava jako těžký černý kouř.

Dočetla jsem se, že koncept mindfulness sklízí úspěch i v oblasti vzdělávání. Jak konkrétně?

Osobně si myslím, že je to hlavně z toho důvodu, že mindfulness vám dá základy nějaké duševní hygieny. Děti se v brzkém věku naučí relaxovat a soustředit se na přítomný okamžik. Díky tomu jsou klidnější, nepociťují tak velký stres a učí se pracovat samy se sebou být emočně stabilnější.

V čem může pomoct procvičování všímavosti ve školce?

Právě v tom, že děti se pak cítí lépe, jsou klidnější a dokážou se více koncentrovat. Nejlepší zpětná vazba je, když za vámi přijde váš žáček a poprosí vás, jestli bychom si nemohli dát nějaké mindfulness cvičení a jógu, že se cítí nějaký nervózní a potřeboval by se uklidnit. 😀

K čemu se můžou děti i učitelé pravidelným cvičením dopracovat?

Ke své vnitřní osobní pohodě. K tomu, že když se člověk setká s nějakou nelehkou nebo nepříjemnou situací, tak si s ní dokáže lépe poradit a zvládnout ji.

Připravujete workshop o využití mindfulness ve školkách. Co od něj očekávat?

Cílem tohoto workshopu je předat informace a mé dosavadní zkušenosti, aby se dostaly dál, k dalším paním učitelkám. Mají krásnou, ale náročnou práci a tato technika jim může být nápomocná. Na sobě i na „svých“ dětech ze školky jsem pozorovala úžasné proměny. Budu moc ráda, když mindfulness pomůže k větší vnitřní pohodě i dalším lidem.

Co byste ráda, aby si účastníci workshopu odnesli?

Přála bych si, aby to pro ně byl příjemně strávený čas a aby si odnesli konkrétní tipy, jak mindfulness využívat ve svých školkách.

 

22. 3. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Oslava konce školkového roku</strong>
Oslava konce školkového roku

12. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Konec školního roku je skvělou příležitostí ocenit snahu a úspěchy všech dětí. Uspořádejte parádní oslavu. Je totiž co slavit. Detail článku »

 <strong>Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí</strong>
 Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí

18. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. Jak tuhle proměnu podpořit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *