Chci konzultaci

Halloween a Dušičky ve školce: Tipy na aktivity

Dáváte přednost veselému Halloweenu, nebo rozjímavým Dušičkám? Posíláme inspiraci pro oba tábory, jak přelom října a listopadu prožít s dětmi ve školce. 

Halloween, nebo Dušičky? A proč ne oboje? Ač byste Halloween v ladovském tradičním českém roce hledali marně, můžete si ho s dětmi ve školce klidně užít. Nebo vyzkoušejte jinou zahraniční tradici spojenou s přelomem října a listopadu, třeba barevný mexický Dia los Muertos (Den mrtvých).

Pokud máte ve třídě děti cizí národnosti, poslechněte si, jak se toto období slaví u nich. Dáte jim tak najevo, že si jejich tradice vážíte, a zároveň obohatíte ostatní poznáváním jiných kultur.

děti v halloweenském

Více inspirace, jak vést děti k toleranci, najdete v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.


Halloween

Na počátku byl keltský svátek Samhain. Věřilo se, že v noci 31. října se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, že duše se vrací zpět na zem a lidé mohou navštívit podsvětí. Do oken se dávaly lampiony z vydlabaných tuřínů, aby bloudícím duším posvítily na cestu. Na ochranu před zlými silami si lidé pomalovávali obličej a převlékali se do starých hadrů.

Spolu s irskými přistěhovalci se tato tradice v 19. století dostala do USA, kde se stala populární pod názvem Halloween (Předvečer Všech svatých). Tuřín nahradila dýně, postupně přibyly kostýmy a koledování. Mezi symboly svátku dnes neodmyslitelně patří oranžová a černá barva, duchové, kostlivci a všelijaké příšery, černé kočky, netopýři či pavouci.

Výtvarné tvoření

1. Dýňová lucerna:
Ostrým nožem vyřežte do dýně otvor, kterým vyberete semínka a dužinu. Obvykle se odřezává vršek, ale dýně se pak rychleji bortí, proto to tentokrát zkuste zezadu. Nechte děti předkreslit obličej, vyřezávání se ale chopte sami. Pokud nějaká část upadne už při řezání, připevněte ji zpět na místo párátkem.


TIP: Místo vyřezávání navrtejte vrtačkou do dýně dírky (nahodile, ve svislých proužcích,
ve spirále, seskupené do kytičky apod.).


2. Mandarinkové obličeje:
Pokud nechcete vyřezávat dýni, pokreslete mandarinku. Dejte dětem černé popisovače, ať na mandarinku nebo pomeranč nakreslí rozšklebený obličej.

3. Strašidelný obrázek:
Nachystejte různé šablony, např. strašidelný dům, ducha, netopýra, pavouka, kočku. Šablony přiložte na černý papír, jednou rukou přitlačte a druhou ťupejte dokola houbičkou namočenou do oranžové, červené a žluté temperové barvy.

   

Pohybové aktivity

4. Mrzutý pavouk:
Připravte velkou pavučinu na prolézání a zavěste na ni pavouka s rolničkou. Při prolézání děti nesmí rolničku rozezvučet, aby neprobudily pavouka.

5. Krotitelé duchů:
Po zahradě rozmístěte obrázky devíti různých duchů v různých barvách. Ke každému obrázku dejte pastelky příslušné barvy. Rozdejte dětem papír s obrázky všech duchů a nechte je běhat, hledat duchy a značit si jejich barvu.

   

Smyslové aktivity

6. Bublající kotlík:
Do mísy dejte hrnek vody, půl hrnku sprchového gelu, lžičku kukuřičného škrobu a trochu potravinářské barvy. Šlehejte ručním šlehačem, dokud nevznikne hustá, pevná pěna. Přelijte do senzorického boxu a doplňte malými čarodějnickými kotlíky.

7. Ručka šátralka:
Přichystejte tři velké sklenice, jejichž hrdlem projde dětská ruka. Do jedné ze sklenic schovejte malý předmět, který budou děti hledat. Jednu sklenici naplňte do poloviny suchou rýží s bambulkami, druhou uvařenými, omaštěnými špagetami a třetí vodou s jehličím. Sklenice vložte do krabice a mezi ně vsuňte karton, aby o sebe necinkaly a neposouvaly se. Do víka krabice vyřežte otvor pro každou láhev a krabici zavřete. Nechte děti hledat předmět, aniž by věděly, co je ve sklenicích čeká.

   

STEM aktivity

8. Tančící duchové:
Na bílý papír nakreslete duchy a vystřihněte. Dolní okraj postaviček přilepte izolepou ke stolu. Nafoukněte balónek a třením jej nabijte statickým nábojem. Když balónek přiblížíte k papírovým duchům, zvednou se ze stolu.

9. Balónkový duch:
Menší láhev naplňte do poloviny octem. Na bílý nafukovací balónek nakreslete obličej ducha. Do balónku nasypte asi dvě lžíce jedlé sody a opatrně jej nasaďte na hrdlo láhve. Až budete připraveni, nadzdvihněte balónek, aby se soda přesypala do láhve. Vlivem chemické reakce se balónek nafoukne.

10. Kostlivcova ruka:
Širší plastové láhvi odřežte hrdlo a naplňte ji vodou. Užší plastové láhvi odřežte dno i hrdlo. Na černou latexovou rukavici nakreslete bílým křídovým popisovačem kosti. Rukavici přetáhněte kousek přes horní okraj užší plastové láhve, upevněte izolepou a nastrkejte dovnitř láhve. Potom láhev s rukavicí ponořte do širší láhve. Rukavice se naplní vytlačeným vzduchem a zvedne se vzhůru.

   

Dušičky

Od 10. století se církevní hodnostáři snažili dát pohanské tradici křesťanský ráz. A tak se 2. listopadu začala slavit Památka zesnulých, lidově Dušičky. V tento den vzpomínáme na ty, kteří tu byli před námi a díky nimž tu dnes můžeme být. Téma smrti může být těžké uchopit. Zkuste dětem Dušičky přiblížit pomocí těchto písniček, pohádek a povídek:

Na koukání

  • Chaloupka na vršku: Jak to bylo na Dušičky

Na čtení

  • Franz Kett: Smrt starého dubu
  • František Nepil: Hřbitov se jen zdá smutný (z knihy Co vyprávěla Noc)

Na zpívání

  • Slávek Janoušek: Dušičky
  • Marie Kružíková: Světýlko pro dušičky
  • Pavlína Petřinová: Díky vám
děti se svíčkami

Dušičky se u nás slaví komorněji a obvykle v kruhu rodinném.
Přesto můžete s dětmi ve školce vyzkoušet těchto 7 aktivit:

1. Lucerničky:
Suchým pastelem kreslete na bílou čtvrtku světlo svíčky, zafixujte. Z papíru vystřihněte svíčku a plamínek, přilepte na čtvrtku. Z černého papíru vystřihněte lucerničku, nalepte na čtvrtku.

2. Světlo svíčky:
Na větší papír namalujte hořící svíčku. Kolem plamene přilepte v soustředných kruzích pruhy zmačkaných papírových kapesníků. Do kapesníků štětcem nebo kapátkem zapouštějte vodové barvy.

3. Grafomotorika se svíčkou:
Na tabuli nakreslete hořící svíčku. Kolem plamene udělejte kruh nebo spirálu, které budou děti obkreslovat.

4. Světýlko ve tmě:
Sklenici se širokým hrdlem potřete zvenku lepidlem a ozdobte vylisovanými listy. Hrdlo sklenice omotejte drátem, na který upevníte rukojeť zdobenou korálky. Do sklenice vložte svíčku.


TIP: Živý plamen má své kouzlo, ale do školky se někdy kvůli bezpečnosti lépe hodí LED svíčky na baterky.


5. Do nebe:
Do padáku dejte bílé míčky jako dušičky. Zvedejte padák a vyhazujte míčky vzhůru.

6. Lodička se vzkazem:
Akrylovým fixem ozdobte listy; obtáhněte žilky, dokreslete puntíky nebo proužky, napište vzkaz. Anebo vyrobte lodičku z ořechové skořápky, z kůry či z klacíků, na kterou připevníte dortovou svíčku. Pošlete po vodě.

7. Procházka na hřbitov:
Jestli máte v blízkosti hřbitov, zvažte jej jako cíl procházky. Když se nad tím zamyslíte, není to tak hrozné, jak to napoprvé zní. Hřbitov je vlastně taková zahrada plná květin, kde odpočívají naši předci, na které s láskou a úctou vzpomínáme. Smrt k životu zkrátka patří, nemá smysl zapírat. Pokud se na hřbitov s dětmi vypravíte, můžete třeba vybrat neudržované, zapomenuté hroby, ozdobit je a zapálit na nich svíčky.

Samozřejmě vždy záleží na tom, jaký z toho máte pocit vy, rodiče i děti. Vyjasněte si, jestli je návštěva hřbitova pro všechny přijatelná. Nadneste toto téma před dětmi, vnímejte jejich reakce a postupujte citlivě s ohledem na jejich emoce.

Učte děti pracovat se smutkem a dalšími emocemi podle rad v článku Jak podpořit emoční vývoj malých dětí.

Ať už zvolíte Halloween, nebo Dušičky, pro děti to může být silný zážitek. Ale nebojte, s citlivým přístupem to zvládnete.

 

 

10. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Vánoční minidárky, <br/>které zvládnou vyrobit i děti</strong>
Vánoční minidárky,
které zvládnou vyrobit i děti

05. 12. 2023 | Martina Zatloukalová

Dali jsme dohromady 11 tipů na vánoční minidárky. Jsou hezké, spotřebitelné a jednoduché na výrobu. Potěší děti, rodiče i kolegyně. A klidně je zvládnete na poslední chvíli. Detail článku »

<strong>Poprvé ve školce: Pomozte dětem zvládnout adaptaci</strong>
Poprvé ve školce: Pomozte dětem zvládnout adaptaci

21. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Nástup do školky je pro děti velkou změnou. Je toho tolik nového, na co si musí zvyknout. Jak je co nejcitlivěji provést adaptačním procesem? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *