Chci konzultaci

10 nápadů na začátek nového školního roku

Začátek školního roku bývá pro děti vzrušující i strašidelný. Obzvlášť pro ty, které jdou do školky poprvé. Jakými aktivitami je uvítat, abyste jim pomohli překonat počáteční ostych?

První den ve školce je potřeba řádně oslavit. I kdyby děti přišly podle adaptačního plánu jen na chvilku, tyhle aktivity s nimi určitě stihnete:

děti ve školce

1. Fotografie z prvního dne
Vyrobte hezký fotorámeček, se kterým děti vyfotografujete. Fotku potom můžete poslat rodičům, aby věděli, že to spolu zvládáte.

2. Pamětní list
Vyplňte s dětmi první list, který založíte do jejich portfolia. Může obsahovat jméno, věk, výšku a váhu, kreslený portrét, otisk ruky, přidělenou značku, jména paní učitelek nebo co bylo dobrého a co jste dělali.

Seznámení se školkou

3. Svolávačky
Přivítejte děti po prázdninách v komunitním kruhu. Doplňte si do svého repertoáru jednu z těchto pozitivně laděných svolávaček:

  • Velké kolo uděláme, na sebe se usmíváme. Budeme si spolu hrát, každý je náš kamarád.
  • Velké kolo uděláme, všechny děti přivoláme. Pojďte všichni, pojďte k nám, ať tu nikdo není sám.
  • Ať jsi holka nebo kluk, udělej si se mnou kruh. Všichni se tu máme rádi, všichni jsme tu kamarádi.
  • Tluče bubeníček, tluče na buben a svolává děti: „Děti, pojďte sem. Za ruce se uchopíme, společně se pozdravíme. Hola, hola, hej, nikdo nemeškej.“
  • Krásné ráno přeji všem, děti, pojďte za mnou sem. Chytíme se za ručičky, ať jsme kluci či holčičky. Velké kolo uděláme, protože se rádi máme. Nejprve se pozdravíme, vzájemně se pohladíme, popřejem si pěkný den, budem si hrát celý den.

Pomozte nováčkům seznámit se s prostředím a získat jistotu. Projděte s nimi celý prostor, ukazujte, co kde je. Popisujte jednotlivé části, ptejte se dětí, co k čemu slouží. Potom si to můžete zkusit zopakovat prostřednictvím hry:

4. Kam patří hračky
Sneste hračky na hromadu. Vyzvěte děti, aby si nějakou hračku vybraly a po jednom popisovaly, jak se jmenuje, jakou má barvu a tvar, na co si s ní mohou hrát a kam patří. Doprovoďte říkankou: Hračky se nám pomíchaly, nepořádek udělaly. Pojď, (jméno dítěte), poradit, kam (hračku) uklidit.

5. Třídní hledačka
Vytvořte obrázkový seznam hledaných předmětů nebo částí třídy (džbán s vodou, čtenářský koutek apod.). Rozdělte děti do dvojic tak, aby starší vždy pomáhal mladšímu. Dvojice pak chodí po třídě a odškrtávají si, co našly. Proberte s dětmi pravidla, kterými se budete ve třídě řídit, aby vám spolu bylo dobře. Nejmenším je vysvětlí maňásek, starší se k nim mohou naučit říkanku nebo nakreslit obrázek.

6. Stvrzení pravidel
Na velký papír sepište v bodech pravidla vaší třídy a spolu s dětmi stvrďte jejich platnost otisky rukou. Výsledek může mít podobu smlouvy (pravidla nahoře, otisky dole jako podpis), kruhu (pravidla uprostřed, otisky kolem v kruhu) nebo třeba stromu (pravidla jako kořeny, otisky jako listy).

Kamarádská atmosféra

Od začátku dbejte na pozitivní atmosféru, aby se každé dítě cítilo vítané a podporované. Volte aktivity, které povzbuzují sounáležitost a spolupráci. Pěstujte v dětech kamarádství, laskavost a dobrou vůli.

Pokud vás tohle téma zajímá, přečtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.

7. Hry na zapamatování jmen a značek

   • Jak se jmenuješ, my se na to ptáme. – Já jsem (jméno). – Ty jsi (jméno), my ti zatleskáme.
   • Koho pohladím, ten se na zem posadí. Jeho jméno dobře známe, a tak si ho vytleskáme.
   • Jede vláček, jede krajem, my si na vlak také hrajem. Jeden vagón, druhý, třetí, zapojte se všechny děti. Tebe, (jméno), tebe znám, dej mi ruku a pojď k nám.
   • Děti si v kruhu předávají míč. Kdo ho drží, řekne své jméno a značku.
   • Jedno z dětí je pošťákem a doručuje kamarádům dopisy opatřené jejich značkou.

8. Pavučina přátelství
Uspořádejte židličky do kruhu a vytvořte pavučinu přátelství. Jednomu dítěti dejte do ruky začátek provázku s uzlem, aby neklouzal. S klubíčkem obcházejte kruh křížem krážem, dávejte dětem k chycení a u toho říkejte jejich jména. Když provázek drží všechny děti, zkuste hotovou pavučinu společně zvedat a pokládat. Pokud někdo provázek neudrží, je to důkaz, že při společné práci záleží na každém a že s pomocí kamarádů jde všechno napravit.

Spoustu básniček, písniček a pohybových her na uvítání nových kamarádů najdete v našich přípravách na září.

Tohle jsem já

9. Koláž
Požádejte děti, ať se ostatním představí pomocí obrázku – jak vypadají, jaká je jejich oblíbená barva, s čím si nejraději hrají, jestli mají domácího mazlíčka, co rády dělají. Mějte připravené nálepky či výstřižky z časopisů, ať mohou tvořit i ti nejmenší, co ještě nemají při kreslení jistou ruku.

10. Můj obličej
Nechte děti vymodelovat obličej z modelíny. Připravte zalaminované podložky s obrysem hlavy, na které stačí doplnit modelínové oči, rty, nos. Anebo hlavu uplácejte z modelíny a ozdobte korálky, pohyblivýma očima, kousky vlny či zbytky látek.
Na výrobu modelíny potřebujete:

  • 3 hrnky hladké mouky,
  • ¾ hrnku soli,
  • 5 lžic kypřícího prášku,
  • 3 lžíce stolního oleje,
  • 3 hrnky vody.

Pro modelínu tělové barvy přidejte:

  • trošku červené a žluté potravinářské barvy,
  • trošku bílé tempery.

Smíchejte suroviny v hrnci a do mokré hmoty přidejte potravinářské barvivo i temperu. Zahřívejte na středním plameni a míchejte. Postup je podobný přípravě odpalovaného těsta. Když hmota v hrnci vytvoří kouli, přesuňte ji na pomoučenou pracovní plochu. Hněťte, dokud není modelína hladká.

První týdny bývají náročné. S těmito aktivitami ale prolomíte ledy a ukážete dětem, že ve školce je prima.

 

 

29. 8. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc</strong>
Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc

29. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Léto je tady a s ním i vedro k padnutí. Aby se dětem ve vaší třídě přehřátí obloukem vyhnulo, dbejte na preventivní opatření. Detail článku »

<strong>Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled</strong>
Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled

19. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Knihy jsou mostem, který dokáže spojit děti s nejstarší generací. Na program Přečti a další projekty mezigeneračního sdílení ve školkách jsme se ptali Kateřiny Jirglové, ředitelky obecně prospěšné společnosti Mezi námi. Detail článku »

<strong>Jak zajistit bezpečnost dětí venku</strong>
Jak zajistit bezpečnost dětí venku

14. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *