Chci konzultaci

Poprvé ve školce: Pomozte dětem zvládnout adaptaci

Nástup do školky je pro děti velkou změnou. Je toho tolik nového, na co si musí zvyknout. Jak je co nejcitlivěji provést adaptačním procesem?

Při nástupu do školky se děti rázem ocitnou v cizím prostředí. Musí se smířit s odloučením od rodičů, přizpůsobit se novým pravidlům a najít své místo v kolektivu vrstevníků. Náhlá ztráta dosavadních jistot v nich vyvolává mix pocitů – zmatek, nejistotu, bezmoc, strach, stesk.

Aby stres nepřerostl v trauma, je potřeba v průběhu adaptace postupovat pomalu a citlivě s ohledem na individuální osobnost a potřeby dítěte. Ze strany učitelů to chce velkou dávku trpělivosti, laskavosti a pochopení.

Únikový východ

Citlivá adaptace na školku

Klíčem k úspěchu je komunikace a spolupráce s rodinou. Proces adaptace ideálně začíná hned po zápisu do MŠ. Na první společné schůzce sdělte rodičům důležité informace, co před nástupem do školky trénovat, na jaká úskalí se připravit a jak dítě během adaptace nejlépe podpořit.

Ještě před nástupem do školky dejte dětem příležitost seznámit se s novým prostředím v doprovodu blízké osoby. Využijte k tomu třeba den otevřených dveří, zahradní slavnost nebo přípravný týden.

Po nástupu do školky dopřejte dětem čas na zvykání. Spousta rodičů má představu, že dítě od počátku vydrží ve školce celý den. Pokud je to možné, doporučte jim, aby na dítě netlačili, respektovali jeho potřeby a dobu pobytu ve školce prodlužovali postupně podle stupně socializace dítěte.

Vaším hlavním úkolem je vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se děti cítí vítané a přijímané takové, jaké jsou. Potřebujete si získat jejich důvěru, aby chodily do školky rády a byly spokojené. Během adaptace buďte v kontaktu s rodiči. Předávejte si informace, pokuste se poznat dítě i rodinu, zajímejte se, jak se dítě v tomto období projevuje doma.

Přečtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu,aby vám spolu ve třídě bylo dobře.

Délka adaptace se může pohybovat v rozmezí jednoho týdne až několika měsíců. Záleží na věku, povaze a psychickém vývoji konkrétního dítěte. Když se dítě cítí ve školce bezpečně, nemá strach, nepláče steskem, je klidné, hraje si, zkouší nové činnosti a pokouší se navazovat kontakty s ostatními dětmi, je adaptace u konce. Můžete si pogratulovat, zvládli jste to.

Maminka ve školce?

Přítomnost rodičů ve školce během adaptace je velkým tématem. Učitelé mají často obavy, že s maminkou za zády je dítě úzkostnější, adaptace se prodlužuje a navíc tím trpí ostatní děti.

Faktem je, že podle RVP PV má rodič nejen právo aktivně se podílet na adaptačním procesu, ale také mít přístup za svým dítětem do třídy a účastnit se jeho činností. Učitel by tedy rodiči měl umožnit, aby dítě během adaptace doprovázel. V tom případě je důležité zvládnout komunikaci a jemně korigovat délku přítomnosti.

Získejte důvěru rodičů díky strategii z článku Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání.

Rodiče, kteří se školkou nemají předchozí zkušenost, mohou být z adaptace sami dost vyplašení. Mějte pro ně pochopení a snažte se jim dodat jistotu. Pošlete jim třeba během dne fotografii jejich spokojeného dítěte a ujistěte je, že je všechno v pořádku.

Podívejte se na video Jak se vyhnout zbytečné komunikaci s rodiči ve školce? a zjistěte,
s čím vám aplikace Twigsee může pomoci.

Osvědčené fígle

Dost bylo teorie, teď jsou na řadě osvědčené učitelské fígle, které na děti v období adaptace platí.

 1. Laskavý přístup

  Připravte se na pláč a vzdor. Zachovejte klid a mějte pro dětské emoce pochopení. Slovy nebo gestem dětem nabídněte otevřenou náruč. Pohlazení a pochování je u malých dětí ještě nutností.

  Ve smíšené třídě požádejte starší děti, aby mladším pomohly rozkoukat se. Vytvořte dvojice, ve kterých každé nové dítě dostane staršího průvodce. Je to oboustranně výhodné: mladší se má na koho spolehnout, starší se učí empatii.

  Respektujte individuální potřeby dětí. Téměř vždy to jde nějak vymyslet ke spokojenosti všech.

  PŘÍKLAD: Dítě je plaché, nechce se s ostatními držet za ruku.
  ŘEŠENÍ: Při ranním kruhu se děti mohou chytit padáku, při hře mít mezi sebou plyšáka a na procházce držet plastový kroužek, provázek přátelství nebo žížalu Julii.

 2. Dokola opakovat

  Pravidla a rutina dodávají jistotu a pocit bezpečí. Seznamte s nimi děti pomocí maňáska nebo krátké říkanky. S laskavou důsledností neustále připomínejte, jak se ve školce (ne)chovat a jaká činnost bude následovat.

  Trpělivě utírejte slzy a opakujte, že rodiče přijdou. Do třídy pověste pomůcku s denním režimem a po každé skončené činnosti dávejte kartičky jednu po druhé dolů, dokud se nedostanete k obrázku mámy a táty.

  TIP: Manipulaci s kartičkami si zjednodušíte, pokud je opatříte suchým zipem nebo je připnete na magnetickou tabuli.

  Nezapomeňte si na každou činnost vyhradit dost času. Malé děti mají pomalejší tempo než předškoláci a se spoustou věcí budou potřebovat pomoci. Soustřeďte se na nácvik samoobsluhy, pokud to děti neumí z domova.

 3. Prolomit ledy

  Oblečte tričko s motivem oblíbených pohádkových postaviček, ať máte o čem si povídat. Zásobte se bublifuky, nafukovacími balónky, modelínou a prstovými barvami, s těmi užijete spoustu zábavy.

  Řízenou činnost zatím vynechejte nebo výrazně zkraťte, nejmenší děti udrží pozornost jen chvíli. Kromě hraní zařaďte říkadla, básničky s pohybem a klasické pohybové hry, třebaže je budete opakovat pořád dokola.

Začátky jsou vždycky těžké. Tak pevné nervy a s úsměvem do toho. Uvidíte, že i z těch největších uplakánků se postupně stanou skvělí parťáci.

 

 

21. 8. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

I školka může držet krok s dobou!
I školka může držet krok s dobou!

13. 12. 2020 | Tereza Šilhanová

Moderní technologie pronikají do předškolního vzdělávání. Proměňte pomocí aplikace Twigsee svoji školku ve školku 21. století. Detail článku »

<strong>Jak se připravit na inspekci školky</strong>
Jak se připravit na inspekci školky

05. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čekáte letos návštěvu ČŠI a chcete se na ni co nejlépe připravit? Zeptali jsme se školek z celé republiky na jejich zkušenosti s inspektory. Zajímá vás, jaká doporučení pro vás mají? Detail článku »

Zbavte školku <br />zbytečného papírování.<br
/> Digitalizujte s Twigsee.
Zbavte školku
zbytečného papírování.
Digitalizujte s Twigsee.

27. 11. 2022 | admin

Stává se vám, že ve školce nevíte, co dřív? Zvedat telefony a psát absenci dětí, zdravit nově příchozí nebo odpovídat na věčný dotaz “V kolik se jede zítra do divadla?”. Zjednodušte si práci. Pořiďte si Twigsee. Najdete zde vše, co vaše školka potřebuje. Díky jednoduché aplikaci, která funguje i na smartphonech, budete mít vše pod kontrolou. Třídní knihu, docházku […] Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *