Chci konzultaci

Jak nastartovat úspěšnou adaptaci na MŠ už při zápisu

Za chvíli jsou tu zápisy do mateřské školy a to je ideální příležitost začít s první fází adaptace. Oprašte adaptační plán a pomozte dětem i rodičům připravit se na hladký vstup do školky.

Nástup dítěte do školky je pro celou rodinu přelomovým okamžikem. Rodiče a především maminky se jej někdy bojí víc než děti. Trápí je, jak to ten jejich drobeček zvládne bez nich a oni bez něj. Jsou nejistí ohledně nového prostředí i školkových pravidel. Své obavy pak nevědomky přenášejí na dítě.

Co s tím můžete jako předškolní pedagog udělat? Ujistěte nervózní rodiče, že uděláte všechno pro to, aby nástup jejich dítěte do školky proběhl v klidu a pohodě.

maminky s dětmi v kruhu

Představte jim adaptační plán.
A co by v takovém plánu nemělo chybět?

Seznámení s prostředím

 
S první fází adaptace začněte už teď při zápisu. Než s rodiči vyřešíte nezbytnou administrativu, dítě zatím může prozkoumat připravené hračky a vyzkoušet nabídnuté činnosti. Přijaté děti se potom mohou se školkou dále seznamovat při dalších příležitostech.
 
Tady je několik možností:

  • Pozvěte je na den otevřených dveří, zahradní slavnost, tvořivé dílničky a podobné akce.
  • Určete den v týdnu, kdy si děti v doprovodu rodičů mohou přijít pohrát na školní zahradu.
  • Na konci prázdnin umožněte novým dětem vyzkoušet si pobyt ve školce spolu s rodiči v rámci adaptačního týdne.

 

Osvědčené fígle na začátek školky najdete v článku Poprvé ve školce:
Pomozte dětem zvládnout adaptaci.

 
 

První schůzka

Když je rozhodnuto o přijetí, pozvěte rodiče ještě před koncem školního roku do školky na první informační schůzku. Jejím obsahem by neměly být jen administrativní záležitosti, čísla bankovních účtů a soupis nezbytných věcí.

Stejně důležité je popsat emoce, které mohou děti během adaptace prožívat, a ubezpečit rodiče, že společně náročné situace zvládnete. Můžete požádat o vyplnění dotazníku, abyste děti poznali ještě před nástupem do školky. V dotazníku se ptejte, co děti mají a nemají rády, jaká je jejich oblíbená činnost, při čem nejvíc vzdorují, co je dokáže uklidnit, jak jsou zvyklé komunikovat apod.

Část rodičů může strašit dlouhý seznam dovedností, které by před nástupem do školky mělo zvládat každé dítě – tedy alespoň podle internetu. Jistě, předpokládá se určitá zralost a míra sebeobsluhy, ale víte, jak to je. Proto si na schůzce ujasněte, že není potřeba podobnými seznamy stresovat sebe ani potomka. Co dítě zatím neumí, naučí se ve školce.

Podívejte se na video Jak na první týdny adaptace nových dětí a rodičů ve školce a zjistěte, s čím vám může pomoci aplikace Twigsee.

 

Empatická komunikace

Snažte se s rodiči od začátku budovat pozitivní vztah založený na vzájemné důvěře a spolupráci. Vystupujte vstřícně, empaticky a s úsměvem. Vaše slova by měla rozptýlit obavy a přesvědčit rodiče o tom, že své děti svěřují do dobrých rukou.

Buďte rodičům rádcem, který jim dá praktické tipy a doporučení. Namísto strohých nařízení vysvětlujte, co a proč je v konkrétní situaci vhodné a co dobrého to přinese dítěti. Z takové komunikace rodiče pochopí, že se nesnažíte jen usnadnit si práci.

Spolupráce s rodiči je klíčová, projděte si proto článek Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání.
 

 

Zářijový start

Pokud to jde, doporučte rodičům adaptaci neuspěchat. Pobyt ve školce prodlužujte postupně – první den hodinu, další den do dopolední svačiny, potom do oběda atd. Tempo adaptace by se vždy mělo odvíjet od individuálních potřeb dítěte.

Pobyt ve školce je pro dítě velká změna. Cítit v takové situaci negativní emoce je normální. Vezměte si na pomoc knížky a promluvte si o tom:

  • Beatrice Alemagna: Ani za nic!
  • Barbora Hamblin: Flandil ve školce
  • Sean Julian: Kvido jde poprvé do školky

Adaptaci na školku je nicméně potřeba zvládnout bez zásadnějších negativních emočních prožitků. Pokud totiž přerostou v trauma, je zaděláno na problém v dalších stupních vzdělávání. Neúspěšná adaptace se projevuje mimo jiné psychosomatickými obtíži, úzkostí a nejistotou nebo odtažitým chováním až nepřátelstvím.

Když je dítě ve školce klidné, spokojené a navazuje kontakty s ostatními, můžete si pogratulovat, zvládli jste to.
 
 

23. 4. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Riziko práce ve školce: <br/>syndrom vyhoření
Riziko práce ve školce:
syndrom vyhoření

19. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Učitelské povolání umí být vyčerpávající. Pokud vás navíc dlouhodobě dusí stres z pracovního přetížení a konfliktů na pracovišti, řítíte se vstříc vyhoření. Detail článku »

<strong>Jak povzbudit profesní rozvoj předškolních pedagogů</strong>
Jak povzbudit profesní rozvoj předškolních pedagogů

13. 02. 2024 | Martina Zatloukalová

Kvalitní školství vyžaduje kvalitní učitele. Takové, kteří na sobě neustále pracují. Proto vás seznámíme s praktickými nástroji, které vám pomohou rozvíjet vaše profesní kompetence. Detail článku »

10 tipů na provoz školky online
10 tipů na provoz školky online

06. 12. 2020 | Tereza Šilhanová

I samotní rodiče často nevědí, co je čeká v následujících dnech, co a jak vyhlásí vláda či další orgány a jak k nařízením a doporučením přistoupí zrovna jejich školka. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *