Chci konzultaci

Riziko práce ve školce:
syndrom vyhoření

Učitelské povolání umí být vyčerpávající. Pokud vás navíc dlouhodobě dusí stres z pracovního přetížení a konfliktů na pracovišti, řítíte se vstříc vyhoření.

Syndrom vyhoření je stav absolutního vyčerpání z chronického stresu. Vplíží se vám do života a postupně vás vysaje tak, že nejste schopni fungovat na osobní ani profesní úrovni.

Riziko syndromu vyhoření u učitelek v mateřských školách ve své bakalářské práci zkoumala Eliška Kubovcová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V rámci výzkumu vedla polostrukturované rozhovory se 14 respondentkami z řad učitelek MŠ ve věku 23–60 let, které se syndromem vyhoření mají zkušenost. K jakým závěrům došla?

syndrom vyhoření

Příznaky syndromu vyhoření

Respondentky popsaly, že se cítily apatické nebo naopak podrážděné, ztratily elán a chuť cokoli dělat, nedokázaly se soustředit a dotáhnout věci do konce, byly unavené, a přesto trpěly nespavostí, začaly je trápit nejrůznější zdravotní obtíže.

„Byl to hlavně pocit značné nedostatečnosti a naprosté marnosti ve všem, co dělám. V určité fázi jsem už neměla ani sílu na běžné věci. To, co jsem dřív dělala levou zadní, byl najednou obrovský problém.“  L. Ř.

Jejich původní zápal pro práci ve školce vyhasl a nebylo čím ho rozdmýchat. Motivace, zájem a radost byly pryč. Většině respondentek, které si stavem vyhoření prošly, se práce s dětmi znechutila. V důsledku toho některé z nich raději učitelské povolání úplně opustily.

„Je to práce, kterou jsem kdysi milovala a teď ji nesnáším. […] Stačí mi jen dívat se na fotky ze školky a už se mi svírá žaludek. […] Absolutně nemám ponětí, co s dětmi dělat. A co víc, nebaví mě to. Je mi vyloženě proti srsti něco vymýšlet. Už ani ty děti nemám ráda. Vadí mi jejich chování a emoční výlevy.“  T. P.

Příčiny syndromu vyhoření

Jak se do takového stavu člověk vůbec dostane? Dalo by se předpokládat, že čím vyšší věk a delší praxe, tím větší riziko. Jak ale ukázal výzkum, syndrom vyhoření se může rozvinout i u mladých učitelek na začátku kariéry.

Příčiny leží jinde a jsou mnohem individuálnější.

Z rozhovorů s respondentkami vyplynulo, že mezi rizikové faktory patří zejména:

 • perfekcionismus,
 • sklon k sebeobětování,
 • pracovní přetížení,
 • nedocenění ze strany kolegů, vedení nebo rodičů,
 • konflikty na pracovišti.

„Všechno bylo jen na mně. […] Mnohdy jsem se nedostala ani na záchod, natož se v klidu najíst. Myslím, že to bylo způsobeno mou potřebou mít vše dokonalé. A neuměla jsem říct ne.“  L. O.


Učitelky, které se cítily spokojené, do práce se těšily, měly dobrý pracovní kolektiv, nepřetěžovaly se a dokázaly odpočívat, ty znaly syndrom vyhoření v podstatě jen z doslechu nebo ze školení.

Syndrom vyhoření postihl zejména ty respondentky, které byly dlouhodobě vystaveny neúměrné pracovní zátěži. Neměly kdy odpočívat a věnovat se vlastním koníčkům, všechen volný čas spolkly přesčasy a domácí příprava výuky.

K vyhoření byly náchylnější také ty respondentky, které měly smůlu na špatné vztahy na pracovišti. Jejich cestu k totálnímu kolapsu dláždily konflikty s kolegyněmi, kritika ze strany vedení školy, šikana na pracovišti anebo emoční vyčerpání z práce s dětmi a z komunikace s jejich rodiči.

Jak vysvětlit rodičům, že školka není herna, ale instituce předškolního vzdělávání, se dočtete v článku Učitelka, nikoliv hlídačka, prosím.

Prevence syndromu vyhoření

Respondentky, které v rané fázi rozpoznaly varovné signály a začaly jednat, vyhoření ve větší míře nepoznamenalo. Naproti tomu ty, které dlouho nedokázaly identifikovat, co se s nimi děje, se dnes potýkají s vážnými následky. Ztratily smysl života, musely být hospitalizovány, léčí se se sociálními fobiemi. Pokud máte pocit, že vám syndrom vyhoření hrozí, nenechte to zajít takhle daleko.

Zaměřte se na prevenci:

  • Povědomí o problému
   I když máte pocit, že vás se to netýká, seznamte se s podstatou syndromu vyhoření. Dokážete pak rozeznat jeho průvodní příznaky a včas zatáhnout za záchrannou brzdu.
  • Kvalitní mezilidské vztahy
   Pěstujte dobré vztahy na pracovišti. Zároveň kvůli práci nezapomínejte na ty, které máte rádi a kteří vám mohou být oporou v těžkých chvílích.
  • Čas na relax
   Vaše celková pohoda je základ. Zpomalte a dejte si pauzu. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku, věnujte se koníčkům i kondičnímu cvičení.
  • Techniky psychohygieny
   Osvojte si jednoduché techniky psychohygieny a naučte se pracovat se stresem. Vyzkoušejte dechová cvičení, všímejte si přítomného okamžiku, trénujte vděčnost a myslete na sebe.

S konceptem všímavosti se můžete seznámit v rozhovoru Jak na klidnější třídu díky mindfulness.


Nepodceňujte varovné signály a pečujte o své duševní zdraví.
Abyste mohli dětem dál rozdávat hřejivé úsměvy, nesmíte vyhořet.


19. 6. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu</strong>
Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu

09. 04. 2024 | Martina Zatloukalová

Blíží se Den Země a to je skvělá příležitost nadchnout děti pro myšlenku upcyklace. Přinášíme 9 kreativních nápadů, jak ve školce využít odpad a vdechnout mu druhý život. Detail článku »

<strong>Jak ve školce rozvíjet <br/>digitální kompetence</strong>
Jak ve školce rozvíjet
digitální kompetence

28. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Digitální technologie mají v dnešním světě pevné místo. Nemá cenu držet je pod zámkem, raději dětem ukažte, jak s nimi rozumně pracovat. Poradíme vám, jak už od školky rozvíjet digitální kompetence. Detail článku »

<strong>MŠMT chce omezit odklady <br/>školní docházky</strong>
MŠMT chce omezit odklady
školní docházky

12. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čeští předškoláci dostávají nejvíc odkladů školní docházky z celé Evropy. To ale neprospívá ani dětem, ani ekonomice. Ministerstvo školství nyní zvažuje čtyři varianty řešení situace. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *