Chci konzultaci

Učitelka, nikoliv hlídačka, prosím


Rozmohl se nám tady takový nešvar. Lidé si často pletou učitelku ze školky s paní na hlídání. A úplně přitom přehlížejí její vzdělávací roli.

Učitelka v mateřské škole je důležité povolání. V zásadním období dětského vývoje pracuje na tom, aby dítě mohlo všestranně rozvíjet svou osobnost, schopnosti a zájmy. Pokouší se budovat pozitivní vztah k poznávání a vytvořit tak odrazový můstek k dalšímu vzdělávání. Snaží se zajistit co nejplynulejší přechod do role školáka, aby malý žáček kvůli počátečním neúspěchům neztratil motivaci. Někdy se ale zdá, že tenhle náročný úkol nedokáže nikdo ocenit

Učitelky ze školky jsou poslední dobou v očích společnosti spíše takové paní na hlídání. Celý den přece popíjejí kávu, tlachají s kolegyněmi, na děti jen dohlíží nebo si s nimi nanejvýš trochu hrají a ještě za to dostávají peníze. Pohoda, no ne?

Žena s dětmi u počítadla

Co vlastně dělá učitelka ve školce

No, ne… Být učitelkou ve školce je daleko větší zápřah. Člověk na to v prvé řadě potřebuje patřičné vzdělání. Mít rád děti fakt nestačí. Musíte znát od všeho trochu. Mít přehled o vývojových etapách dětí. Do vzdělávacích činností zamíchat češtinu, matematiku, prvouku, výtvarku, hudebku i tělovýchovu. Při práci s dětským kolektivem využívat základy psychologie, logopedie nebo pedagogické diagnostiky. A kromě toho se hodí absolvovat třeba kurz první pomoci, kdyby něco.


Pak tu máme otázku osobních schopností pedagoga.
Ideální je, pokud kromě úsměvu a laskavého slova oplýváte také přirozenou autoritou,
manažerskými schopnostmi a psychickou odolností.
Jen tak dokážete ukočírovat třídu plnou dětí, které jsou někdy jako pytel blech.


V mumraji školkového provozu se potom celý den snažíte vypozorovat a naplnit individuální dětské potřeby. – Třeba aby Toník nedostal omáčku na těstoviny, protože pak se toho oběda ani nedotkne. –

Taky bedlivě sledujete, jestli někdo nemá problém, který je potřeba včas podchytit a řešit, zatímco rodiče si myslí, že jen hledáte chyby na jejich dítěti a zbytečně prudíte. – Aby odklaďák Filip už konečně začal chodit na tu logopedii a naučil se říkat S. –

A samozřejmě vedete děti k samostatnosti a zodpovědnosti, protože jinak se kvůli vašemu obsluhování tolika mamánků nedostanete k ničemu pořádnému. – To aby předškolačka Anička pořád nekňourala, že potřebuje vysmrkat. –

Někdy musíte ve výchově dětí suplovat rodiče. Ono se stejně očekává, že ve školce děti všechno naučíte i bez zájmu a podpory rodinného zázemí, že si budete umět poradit i s dítětem, které doma nezvládají, že budete připravené na všechno možné i nemožné.

A jak je to s tím hraním? Předškolní věk je jednoduše obdobím, ve kterém děti prostřednictvím hry poznávají svět, rozvíjí svůj intelekt a učí se komunikovat. Takže ano, děti si ve školce hrají. Učitelky musí tyhle hravé aktivity připravit tak, aby děti nejen zaujaly a na chvíli zabavily, ale ideálně aby se děti během hry taky nenápadně učily a nenásilně trénovaly. V tomhle směru musí být dost kreativní, nemůžou totiž dětem prostě strčit telefon nebo pustit televizi.

Jak to vysvětlit rodičům

Kdyby si tohle rodiče uvědomili, kdyby věděli, co všechno práce učitelky ve školce obnáší, ignorace a podceňování by se jistě natotata změnily v obdiv a uznání. Jenže rodiče to často nevědí. Vědí, co dělají doma a co dělají v práci oni. Ale nevědí, co přesně děláte v práci vy. Od dětí se toho většinou moc nedozví.Možná by pomohlo vzdělávat je třeba zasíláním zajímavých článků o etapách dětského vývoje a jejich milnících.
Nebo jim pravidelně ukazovat, co s dětmi děláte a jak konkrétně je to rozvíjí.
S aplikací Twigsee to jde snadno.


Rodiče se chytí a pochopí, jak důležitý a zodpovědný úkol jste na sebe vzaly. Nejenže denně pečujete o svěřené děti, ale každý všední den navíc stimulujte vývoj jejich mozků a zajišťujete jejich všestranný rozvoj. Pokračujte v tom, co děláte. S jistotou a vědomím, že udáváte tón jejich budoucího života.

 

 

21. 3. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Jak mít pod kontrolou komunikaci s rodiči v MŠ – rozhovor
Jak mít pod kontrolou komunikaci s rodiči v MŠ – rozhovor

10. 01. 2023 | Lujza Olsen

Paní ředitelka Mgr. Regína Ouhledová ze soukromé Mateřské školy Monty School of Prague hledala způsob, jak školku modernizovat a jak rodičům poskytnout ještě lepší služby. Paní ředitelka nemá však nejmenší problém skloubit školku v lese s moderními technologiemi. Detail článku »

Twigsee v souladu s novelou
Twigsee v souladu s novelou

02. 01. 2023 | Lujza Olsen

Možná jste již zachytili informaci o připravované novele vyhlášky o vedení dokumentace škol a školských zařízení a školní matriky. Jak, a kdy se vás to začne týkat a jak vám s tím pomůže Twigsee? Detail článku »

Riziko práce ve školce: <br/>syndrom vyhoření
Riziko práce ve školce:
syndrom vyhoření

19. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Učitelské povolání umí být vyčerpávající. Pokud vás navíc dlouhodobě dusí stres z pracovního přetížení a konfliktů na pracovišti, řítíte se vstříc vyhoření. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *