Jak nastavit spolupráci s kolegyněmi ve školce
V každém týmu se může objevit nesoulad. Možná vám kolegyně jednoduše nesedí svou osobností a temperamentem. Nebo je za tím věk a s ním spojená délka praxe, rozdílné zkušenosti, střet vzdělávacích metod nebo odlišný pohled na kvalitu práce. Poznáváte to?
Pořád mi říká, co dělám špatně.
Chtěla jsem jí poradit, ale prý jen poučuju.
Už nevím, jak začít, aby se jí to nedotklo.

Jak z toho ven?
Vzájemným respektem, věcnou komunikací a ochotou učit se jedna od druhé.
Konstruktivní spolupráce
Jako pedagog jdete dětem příkladem a svým jednáním je učíte komunikovat, spolupracovat a řešit problémy. Myslete na to i tentokrát. Nemusíte si s kolegyní navzájem sednout, přesto se k sobě můžete chovat s respektem.
- Stavte na pozitivech:
Začněte konkrétní pozitivní pochvalou, co vám společně jde a co můžete posilovat. - Nastavte spolupráci:
Slaďte se. Jednou za čas si spolu sedněte a řekněte si, jak chcete, aby vám to fungovalo a co byste mohli zlepšit. Základem úspěšné spolupráce je mít možnost v bezpečném prostředí vyjádřit svůj názor, očekávání a potřeby. Obě strany přitom musí být ochotné naslouchat a být otevřené jiným názorům. - Držte se respektující komunikace:
Naučte se dávat konstruktivní zpětnou vazbu. Nejprve věcně a klidným tónem popište situaci, aniž byste se uchýlili k hodnocení a obviňování. Potom sdělte své pocity, které ve vás tato situace vyvolává. Zkuste kolegyni projevit porozumění a navrhněte, co by se s touto situací dalo dělat.Takhle ne: Tady je zase řev, to je hrůza. Ty děcka ti normálně skáčou po hlavě. To si neumíš udržet pořádek?!
Takhle ano: Všimla jsem si, že si děti při ranním kruhu hodně povídaly mezi sebou. Necítila jsem se při tom dobře, protože nám to narušovalo program. Bylo by fajn, kdybychom na tom společně zapracovali. Mohli bychom třeba zkusit mluvit tichým hlasem, aby se ztišily i děti.
Rady z článku Jak efektivně komunikovat s dětmi využijete i při komunikaci s kolegyněmi nebo rodinou.
- Sjednoťte kvalitu práce:
Pokud potřebujete sjednotit kvalitu práce, vezměte si na pomoc jednu z níže uvedených metodik. Jsou v nich přesně popsány standardy předškolního pedagoga, včetně adekvátních a neadekvátních stavů. Tyto nástroje můžete bez obav použít jako argument, kterým obhájíte svůj názor. - Eva a Ondřej Koželuhovi: Na cestě ke kompetentnímu učiteli
- Step by Step: Kompetentní učitel 21. století nebo Nástroj pro hodnocení kvality práce učitele předškolního vzdělávání
- Postavte se za sebe: Abyste se v práci cítili dobře, je důležité kolegyním nastavit hranice a naučit se říkat ne. Není to sobecké. Pro změnu budete empatičtí sami k sobě. Možná teď se vším souhlasíte ze strachu, že vás ostatní nebudou mít rádi nebo že vás budou považovat za neschopné. Pokud se ale nepostavíte sami za sebe, nikdo jiný to neudělá. Jestli vám něco vadí, je toho na vás moc nebo potřebujete pomoct, nebojte se ozvat.
Když se spolupráce nedaří
Co když spolupráce i přes veškerou vaši snahu drhne?
Co když s vámi kolegyně odmítá diskutovat a nemá zájem najít řešení?
- Změňte svůj postoj:
Druhého člověka změníte jen těžko. Zaměřte se proto na svůj vlastní vnitřní postoj.- Potřebujete, aby vaše kolegyně byla i vaše kamarádka?
- Záleží vám na tom, co si o vás myslí?
- Opravdu se tím musíte nechat sžírat?
- Jak se v této situaci opečujete?
- Rozdělte si úkoly:
Když se s vámi kolegyně jen veze a vybírá si pouze ty příjemnější úkoly, zkuste ji přivést k odpovědnosti. Věcně si promluvte a rozdělte si úkoly a povinnosti rovným dílem. - Obraťte se na vedení:
Pokud se vaše snaha nastavit spolupráci s kolegyní minula účinkem, obraťte se na vedení školy. To může zasáhnout třeba zavedením supervize. Jestliže vedení shledá, že kolegyně setrvale neplní své povinnosti, může se uchýlit k vytýkacímu dopisu a na jeho základě případně k výpovědi.
Někdy je nejlepší odejít
Pracovní vztahy mají obrovský vliv na psychickou pohodu. Pokud je situace ve vaší školce dlouhodobě napjatá a žádná snaha o řešení nepomáhá, možná je na čase odejít. Nezůstávejte v toxickém prostředí, kde vás čeká jen syndrom vyhoření. Udělejte ten krok a ze školky odejděte. Najděte si místo jinde, kde ocení vaše kvality. Někdy je to nejlepší řešení.
Jaký vztah máte s kolegyněmi a vedením? Jsou pro vás oporou? Nebo byste nejraději práskli dveřmi a šli o školku dál? Podělte se s námi o své zkušenosti na sociálních sítích.
18. 2. 2025 | Martina Zatloukalová