Chci konzultaci

Tahák nejen pro rodiče,
jak v létě zabavit děti

Prázdniny jsou příležitostí, jak do předškolního vzdělávání zapojit rodinu. Vysypte z rukávu pár nápadů a vybavte rodiče tipy na chytré letní aktivity.

Poraďte rodičům, jak mohou stimulovat všestranný rozvoj svých dětí, když je školka přes léto zavřená. Pokud nemáte čas nic sepisovat, nevadí. Jeden takový tahák jsme už dali dohromady. Stačí ho jen přeposlat.

Houpající se dívky na hřišti

Hrubá motorika

Děti potřebují běhat, skákat, lézt. Vyblbnou se a ještě u toho rozvíjí hrubou motoriku. Učí se koordinovat pohyby i udržet rovnováhu, zkrátka zlepšují svou celkovou obratnost. Většinou stačí zajít na hřiště nebo do lesa, můžete ale vyzkoušet:

 • Opičí dráha

  Připravte v bytě nebo na zahradě opičí dráhu. Jednotlivé prvky hravě sestavíte z toho, co máte doma. Nabízí se slalom, podlézání stolu, přelézání židlí a lavic, plazení skrz velkou kartonovou krabici, balancování na prkně anebo válení sudů i metání kotrmelců na posteli.

 • Dětské disciplíny

  Zabavte děti klasickými disciplínami, které znáte z vlastního dětství:

  • skákání přes švihadlo,
  • skákání v pytli,
  • hod na cíl,
  • srážení na způsob kuželek,
  • přenášení míčku na lžičce.
 • Klikatá cesta

  Na chodník nakreslete křídou klikatící se trasu, kterou děti musí projet na odrážedle, tříkolce nebo jízdním kole. Přikreslit můžete i semafory, dopravní značky a přechody pro chodce, zopakujete tak základy dopravní výchovy.

 

Jemná motorika

Jemná motorika, to jsou drobnější pohyby rukou a prstů v koordinaci s očima. Bez nich by se děti nedokázaly samy obsloužit, kreslit a později ani psát. Kdo nechce navlékat korálky, může zkusit:

 • Kreslení na chodník

  Vytáhněte křídy a nechte děti pokreslit chodník před domem. Při kreslení na velké ploše si uvolní zápěstí a vyzkouší různé způsoby úchopu. A taky vytvoří něco hezky barevného.

 • Vodní bitva

  Namočte houbičky, naplňte vodní pistolky nebo alespoň PET láhve s pítkem. Vodní bitva v horkém létě osvěží, mačkání výše jmenovaných vodních zbraní navíc posiluje svaly ruky.

 • Společná domácnost

  Když konečně není kam spěchat, dovolte dětem, aby vám pomáhaly. Trvá to déle a výsledek není dokonalý, o to ale nejde. Cílem je zapojit děti do chodu domácnosti, učit je zodpovědnosti a jen tak mimochodem procvičovat jemnou motoriku. Tak směle do utírání, loupání, krájení, stříhání, šroubování, zatloukání nebo zavazování tkaniček.

Přínosy tréninku hrubé a jemné motoriky jsme vysvětlili v článku Grafomotorika:
Jak se vyvíjí a jak s ní pomoct předškolákovi.

 

Jazyk a logopedie

Mluvit, naslouchat a porozumět je základ. Pilujte proto tyto dovednosti při každé příležitosti. Povídejte si, napodobujte zvuky, zpívejte písničky, zahrajte si hru Kuba řekl…, připravte divadelní představení. Do repertoáru zařaďte také:

 • Oddechová cvičení

  Pro správnou výslovnost je potřeba umět pracovat s dechem. Báječnou pomůckou je bublifuk, nafukovací balónek, foukací fixy nebo loďka na vodě.

  TIP: Loďku si můžete poskládat z papíru, vyřezat z kůry nebo jednoduše vyrobit. Stačí gumičkou spojit dva špunty od vína, do korku zapíchnout špejli jako stěžeň a na ni navléknout kousek barevného papíru jako plachtu.

 • Hra na robota

  Zahrajte si na roboty. Pohybujte se trhaně, sekejte slova. Tím druhým s dětmi nenásilně trénujete sluchové vnímání a rozkládání slov na slabiky.

 • Čas na čtení

  Zajděte s dětmi do knihovny a nechte je vybrat si knížky, které se jim líbí. Doma si pak vyhraďte čas na společné čtení. Předčítání je fajn samo o sobě, rozšiřuje slovní zásobu. Když ale budete o příběhu mluvit, procvičíte navíc porozumění textu a kritické myšlení – proto odhadujte pokračování děje, vžijte se do pocitů postav nebo příběh přeříkejte zpaměti.

Další tipy hledejte v článku Jak v dětech probudit lásku ke knihám.
 

Příroda a věda

Děti jsou zvídavé, mají chuť experimentovat a touží všechno objevovat samy. Podpořte je v tom. Když budou brát vědu jako hru a zábavu, ani si nevšimnou, že se při tom učí.

 • Hledačka

  Při procházce vyzvěte děti, aby se rozhlédly a hledaly cokoli, na co si právě vzpomenete. Možností je nekonečně mnoho: pět druhů hmyzu, deset různých květin, něco žlutého, něco hladkého, něco dřevěného…

 • Balónková raketa

  Na dlouhý provázek navlékněte slámku. Provázek natáhněte a přivažte na obou koncích podle možností vašeho prostoru tak, aby byl napnutý. Nafoukněte balónek, přidržte ústí, aby neunikal vzduch, a přilepte izolepou ke slámce. Odpočítejte start a vypusťte balónkovou raketu.

 • Experimenty s octem a jedlou sodou

  Tenhle jednoduchý chemický pokus můžete opakovat, kolikrát chcete, a vždycky to bude trefa do černého. Smícháním octa a jedlé sody dojde k reakci plné bublání a syčení. Pro větší efekt můžete ocet obarvit potravinářským barvivem nebo smíchat s troškou prostředku na mytí nádobí.

Více inspirace najdete v článku Jaké STEM aktivity vyzkoušet ve školce.

 

Kreativita a umění

Pěkné počasí přímo vybízí k tomu, abyste se s tvořením přesunuli ven a vyzkoušeli techniky, které by doma nadělaly nepořádek. Pro jistotu si však opakujte mantru, že děti jsou omyvatelné.

 • Barevné bubliny

  Nalijte bublinový roztok do nízké nádobky a přidejte potravinářské barvivo. Vyrobte foukátko z několika slámek svázaných gumičkou. Namáčejte jeden konec foukátka v obarveném roztoku a foukejte barevné bubliny na papír.

 • Ledové barvy

  Nalijte vodu do tvořítka na led a v každém důlku rozmíchejte trošku potravinářského barviva různých barev. Zakryjte alobalem, nad každým důlkem opatrně prořízněte a do otvoru vložte nanukové dřívko. Dejte zmrazit do mrazničky. Ledové barvy potom vyjměte z tvořítka, nechte trochu povolit a můžete začít malovat.

 • Akční malba

  Temperové barvy vymáčkněte do kelímků a nařeďte vodou. Vezměte štětec, lžíci nebo klidně třeba plácačku na mouchy, namáčejte do barev a cákejte na papír.

Hezké výtvarné nápady máme také v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.Vymysleli bychom toho ještě hodně, ale už nám ten článek pořádně nabobtnal.

I tak je toho dost, abyste v létě zahnali nudu a užili si s dětmi spoustu zábavy.


 

 

15. 6. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Typy mateřských škol: Podle čeho vybírat?
Typy mateřských škol: Podle čeho vybírat?

25. 06. 2022 | Lucie Hromádková

Existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v široké nabídce zorientovat. Jak probíhá výuka, kolik stojí školné a jakými předpisy se školka řídí? Co konkrétně jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší? Detail článku »

<strong>Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky</strong>
Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky

03. 06. 2024 | Martina Zatloukalová

Vláda schválila novelu zákona o dětských skupinách. Obce budou muset zajistit místo v dětské skupině tříletým dětem nepřijatým do spádové školky. Počítá se i s rozšířením firemních dětských skupin nebo s novou možností sousedského hlídání. Detail článku »

<strong>Jak na rozvoj grafomotoriky <br>bez pracovních listů</strong>
Jak na rozvoj grafomotoriky
bez pracovních listů

17. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Pracovní listy jsou fajn, ale nemusí se to s nimi přehánět. Zvlášť když existují zajímavější způsoby, jak u předškolních dětí rozvíjet grafomotoriku. Které to jsou? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *