Chci konzultaci

Jak ve školce rozvíjet
digitální kompetence

Digitální technologie mají v dnešním světě pevné místo. Nemá cenu držet je pod zámkem, raději dětem ukažte, jak s nimi rozumně pracovat. Poradíme vám, jak už od školky rozvíjet digitální kompetence.

V RVP PV sice digitální kompetence nenajdete, zcela přirozeně se však prolínají s jinými kompetencemi. Podle nich mají děti mimo jiné mít elementární přehled o světě techniky, seznámit se s riziky digitálního světa nebo umět využívat počítač či telefon.

děti u notebooku - digitální výuka

Nemluvíme však o žádném bezduchém ťupání. Správně pedagogicky podchycená práce s digitálními technologiemi rozvíjí matematickou pregramotnost, algoritmické myšlení, paměť, pozornost nebo třeba grafomotoriku. Dále rozšiřuje obzory, protože umožňuje vyhledat si obrázky a informace o čemkoli, co děti aktuálně zajímá – od dinosaurů po kosmické lodě.


TIP: Nevadí, že děti zatím neumějí psát.
Na internetu mohou používat hlasové vyhledávání.


Svět digitálních technologií

Začněte tím, že ve třídě vytvoříte digitální koutek. Na ohraničeném prostoru s uzamykatelnými skříňkami shromážděte všechny digitální výukové prvky, které máte k dispozici. Může to být počítač, tablet, interaktivní tabule, tiskárna, skener, audio přehrávač, digitální fotoaparát nebo třeba programovatelné hračky.

 

Při používání digitálních technologií v MŠ se držte několika zásad:
 • Učte děti používat technologie střídmě, mít k nim zdravý vztah a nebýt na nich závislý.
 • Bavte se s dětmi o tom, že přístroje neslouží jen k zábavě, ale pomáhají nám učit se, zjišťovat informace, komunikovat spolu.
 • Pamatujte, že nákupem digitálních pomůcek to nekončí. Teprve v rukou zdatného pedagoga se stanou prostředkem, jak posunout výuku na vyšší úroveň a dosáhnout výchovně vzdělávacích cílů snadněji a zábavněji. Pokud s tím potřebujete pomoct, sáhněte po metodických příručkách Školka hrou.
 • Vybírejte digitální obsah, který je přiměřený věku dětí a naplňuje vaše výchovně vzdělávací cíle. Hotové výukové materiály od kolegů učitelů najdete na webech dumy.cz, veskole.cz nebo activucitel.cz.

 

Bezpečné používání technologií

Ve školce asi nehrozí, že by děti trávily půl dne u obrazovky. Přesto není na škodu jim odmala vštěpovat zásady bezpečného používání technologií. Řeč je především o správném držení těla, udržování vhodné vzdálenosti od obrazovky, škodlivosti dlouhého dívání do obrazovky stejně jako usínání s mobilem. Možná jim tak pomůžete předejít budoucím zdravotním potížím.

Stejně tak je důležité učit děti chovat se bezpečně a zodpovědně v online prostředí. S pomocí projektů Tio, Ahoj, kotě nebo On-line ZOO můžete děti varovat před závislostí, kyberšikanou či kybergroomingem.

 

Rozvoj algoritmického myšlení

Seznamte děti s podstatou algoritmů. Není to vlastně nic jiného než sled kroků, které vedou k vyřešení úkolu. Abyste dětem pomohli rozvíjet algoritmické myšlení, nemusíte hned zapínat počítač. Místo toho zkuste:

 • Seřadit příběhové karty ve správném pořadí.
 • Postupně kreslit obrázek podle pokynů učitele.
 • Skákat podle šipek nebo projít bludištěm podle šipek.

Do algoritmického myšlení se řadí dovednost zamyslet se nad problémem, sestavit z částí celek, rozdělit celek na části, detekovat a opravovat chyby nebo rozlišovat symboly, piktogramy a šipky.

Když děti pochopí princip algoritmického myšlení, mohou si na interaktivní tabuli vyzkoušet jednoduché programování pomocí dětských blokových programovacích jazyků Code.org nebo Scratch Jr. Nepotřebují k tomu znát písmenka, ovládání a programování je vysvětleno pomocí piktogramů.


Jak naučit děti programovat bez obrazovky se dozvíte v článku
Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce.


Tvorba digitálního obsahu

Čas od času nechte děti samostatně pracovat s digitálními pomůckami. Posílíte tak jejich kreativitu i samostatné myšlení.

Děti moc baví:

 • Kreslit na interaktivní tabuli (a třeba ostatním nachystat velkou omalovánku).
 • Nahrát kamarádům zvukový záznam na mluvící skřipec nebo Albi tužku.
 • Připravit dráhu nebo bludiště pro robotické hračky.
 • Udělat pár snímků digitálním fotoaparátem, vybrat ty nejlepší, vytisknout je a doplnit kresbou.
 • Vymyslet scénář, vyrobit kostýmy a kulisy, natočit jednotlivé scény a výsledný film prezentovat na besídce.

 

Už jste si zkusili promítnout na interaktivní tabuli pracovní listy z našich hotových příprav do školky? Můžete tak trénovat grafomotoriku, potrápit hlavu při řešení úloh nebo prostě jen vybarvovat.

 

Na 2. prosince připadá den počítačové gramotnosti. Zkuste se při té příležitosti zamyslet, jak ve vaší školce ještě vylepšit používání digitálních technologií. Nezapomeňte nám dát vědět, na co jste přišli.

 

 

28. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Riziko práce ve školce: <br/>syndrom vyhoření
Riziko práce ve školce:
syndrom vyhoření

19. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Učitelské povolání umí být vyčerpávající. Pokud vás navíc dlouhodobě dusí stres z pracovního přetížení a konfliktů na pracovišti, řítíte se vstříc vyhoření. Detail článku »

<strong>Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor</strong>
Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor

27. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

"Úměrně růstu školky se zvyšuje i administrativní zátěž a vy najednou zjišťujete, že takhle to dál nepůjde." Naštěstí existuje řešení. Detail článku »

<strong>Výlety a exkurze: <br/>Kam vyrazit mimo školku</strong>
Výlety a exkurze:
Kam vyrazit mimo školku

24. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Pro skvělé zážitky nemusíte jezdit daleko. Najdete je i v docházkové vzdálenosti od školky. Poradíme vám, jak na to. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *