Chci konzultaci

Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce

Prošli jsme učitelská fóra a sesbírali tipy na osvědčené digitální didaktické pomůcky a interaktivní vzdělávací aplikace pro předškolní děti. Chcete zjistit, co ostatní doporučují?

Digitální technologie mohou předškolní výuku velmi obohatit. Fungují jako motivační prvek, rozšiřují vzdělávací nabídku a rozvíjí digitální gramotnost dětí. Musí se ale používat promyšleně, s jasným pedagogickým cílem a s mírou.

holčička zapojující drátky

TIP: Že toho digitálu mají děti doma víc než dost? Pak rodičům doporučte k nastudování knihu Hry, sítě, porno od Michaely Slussareff, která jim pomůže bezpečně provést své potomky džunglí digitálního dětství.


Vybírejte do školky takové digitální pomůcky, které mají didaktický charakter a jsou přiměřené věku dětí. Můžou to být mluvící skřipce, na které dětem nahrajete pracovní pokyny. Nebo dětský digitální mikroskop, pomocí kterého společně zkoumáte detaily okolního světa. Anebo Albi tužka, se kterou rozehrajete naučné knihy z edice Kouzelné čtení. Co dalšího máme na seznamu?

Robotické hračky

Pořiďte do třídy programovatelné hračky, které děti seznámí se základy kódování a robotiky. Pomohou také rozvíjet prostorové vnímání, vnímání času, logické uvažování a kritické myšlení.

Chlapec s megafonem a robot
 • Bee-Bot: Včelku lze programovat pomocí tlačítek na zádech tak, aby prošla zvolenou trasu na čtvercové síti. K této didaktické pomůcce je volně k dispozici metodická příručka s návrhy aktivit.
 • Botley: Robot reaguje na pokyny zadané dálkovým ovladačem. Může sledovat nakreslenou čáru, vyhnout se překážkám nebo překonat překážkovou dráhu.
 • Intelino: Moderní vláčkodráha umožňuje ovládat jízdu vlaku pomocí barevných dlaždic vložených do kolejiště. Díky přechodkám je kompatibilní s dřevěnými vláčkodráhami.

TIP: Vzdělávací program Malá digitální univerzita používá jako pomůcku dřevěného robota Cubetto. Prožitkovou formou bez tabletů tak seznamuje děti se světem informačních a komunikačních technologií.


Další nápady, jak děti nadchnout pro přírodní vědy, najdete v článku Jaké STEM aktivity vyzkoušet ve školce.

Interaktivní aplikace

Procvičujte s dětmi dovednosti nejen na pracovních listech, ale i na tabletech, interaktivních tabulích nebo interaktivních podlahových podložkách. Stačí jen vybrat ty správné aplikace a vzdělávací programy. Mezi nejoblíbenější patří:

 • interaktivní programy Barevné kamínky,
 • systém předškolního rozvoje Lipa Land,
 • edukativní hry s Myšákem,
 • vzdělávací aplikace od České televize.

A jestli vám angličtina nedělá problém, prozkoumejte taky stránky LearningApps a Science Kids. Pokud hledáte aplikace pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, zkuste:

 • Logopedie (procvičování správné výslovnosti),
 • Brepta (rozvoj jazyka pro děti s poruchami řeči),
 • Výukové kartičky (rozvoj jazyka pro děti s narušenými komunikačními schopnostmi),
 • Sounds for Kids (rozvoj sluchového vnímání a rozlišování pro děti s vadou sluchu),
 • Eda Play (trénink zraku pro děti se zrakovými vadami),
 • Leeloo AAC (podpora komunikace pro děti s poruchou autistického spektra),
 • SayHi (překlad řeči do cizího jazyka pro děti s odlišným mateřským jazykem).

Do mobilu na procházky se hodí aplikace k poznávání přírody:

 • PlantNet (rostliny),
 • Seek by iNaturalist (hmyz, drobní živočichové, ptáci),
 • BirdNET (ptáci podle hlasu).

A třešnička na závěr. Znáte aplikaci Readmio? Při čtení pohádky dokáže reagovat na váš hlas. To znamená, že když přečtete vyznačená slova, aplikace přehraje zvuky nebo hudbu. Děti jsou tím nadšené.

Digitální výtvarka

Zkuste s dětmi výtvarku v digitálním formátu. Uvedené webové stránky jsou sice v angličtině, ale jejich používání je velice intuitivní.

 • Color By Numbers: Online omalovánky podle čísel.
 • Scrap Coloring: Digitální omalovánky s možností vybarvovat barvou, barevným přechodem nebo vzorem.
 • Jackson Pollock: Abstraktní umění ve stylu malíře Jacksona Pollocka. Veďte kurzor po obrazovce, pro změnu barvy klikněte levým tlačítkem.
 • Bomomo: Abstraktní umění. Zvolte jeden z nástrojů dole pod malířským plátnem, vraťte se kurzorem na plátno a přidržte levé tlačítko myši.
 • Toy Theater: Digitální výtvarné aktivity od čmárání přes symetrickou kresbu až po animaci.

Mezinárodní on-line spolupráce

Spojte děti s jejich vrstevníky ze všech koutů Evropské unie. Na platformě eTwinning si vyberte partnerskou školku, domluvte se s ní na společném projektu, virtuálně se setkávejte a sdílejte výsledek vaší spolupráce. Povedete tak děti k pocitu globální sounáležitosti, poznávání cizích kultur a vzájemné toleranci.

Pročtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu, aby se u vás všichni cítili respektováni.

Pravdou je, že digitální technologie jsou nedílnou součástí dnešního světa. Děti je mnohdy ovládají lépe a rychleji než dospělí. Proto je důležité nasměrovat předškoláky, aby je používali uváženě, smysluplně, zodpovědně a bezpečně. Ukažte jim, jak digitální technologie využít nejen k zábavě, ale i ke vzdělávání.

16. 8. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

10 tipů na provoz školky online
10 tipů na provoz školky online

06. 12. 2020 | Tereza Šilhanová

I samotní rodiče často nevědí, co je čeká v následujících dnech, co a jak vyhlásí vláda či další orgány a jak k nařízením a doporučením přistoupí zrovna jejich školka. Detail článku »

<strong>Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled</strong>
Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled

19. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Knihy jsou mostem, který dokáže spojit děti s nejstarší generací. Na program Přečti a další projekty mezigeneračního sdílení ve školkách jsme se ptali Kateřiny Jirglové, ředitelky obecně prospěšné společnosti Mezi námi. Detail článku »

4 tipy jak se připravit na nástup do školky
4 tipy jak se připravit na nástup do školky

23. 10. 2022 | Lucie Hromádková

Nástup do mateřské školy je prvním velkým milníkem v životě dítěte. Nejen pro malého človíčka, ale i pro jeho rodiče může být začátek ve školce stresující a plný nejistoty. Přinášíme zajímavé tipy pro rodiče, jak na nástup do školky připravit sebe i své dítě. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *