Chci konzultaci

Jak ve školce nastavit
pozitivní kulturu

Asi se shodneme, že nejlépe je nám tam, kde se cítíme vítáni, respektováni a přijímáni takoví, jací jsme. Přesně taková atmosféra by měla vládnout v každé školce.

Když se školka stane místem, kde se nikdo nemusí bát nepochopení ani zesměšňování, dějí se hotové zázraky. Děti se uvolní, otevřou se ostatním a víc se zapojují do dění. Cítí se v bezpečí, takže se mohou naplno věnovat experimentování, objevování a hraní. Díky tomu dělají velké pokroky v inteligenčním i socioemočním vývoji.

tleskající děti

Jak toho dosáhnout?

Napadají nás tři věci, které při nastavování pozitivní kultury ve školce nelze opomenout:

 1. Dobré vztahy

  Pro pozitivní atmosféru ve třídě jsou zásadní dobré vztahy a vzájemná důvěra jak mezi učitelem a dětmi, tak i v rámci dětského kolektivu. Vyzkoušejte třeba:
  • Každé ráno pozdravit přicházející děti jménem.
  • Komunikovat s dětmi pokud možno v úrovni jejich očí.
  • Projevit zájem o to, co mají děti rády, co je zajímá a co dělají mimo zdi školky.
  • Ranní povzbuzení
   Ráno se s dětmi sesedněte do kruhu. Připomeňte každému, co se mu předchozího dne podařilo, i kdyby to měla být jen maličkost.
  • Strom laskavosti
   Na velký papír namalujte strom a na větve mu nalepte kousky suchého zipu. Dále vystřihněte spoustu malých srdíček, opatřete je opět suchým zipem a dejte do ošatky. Strom vystavte ve třídě tak, aby na něj děti dosáhly. Blízko stromu položte ošatku se srdíčky. Během dne pozorujte chování dětí. Když někdo udělá něco laskavého, pošlete ho připnout srdíčko na strom. Na konci dne společně spočítejte, kolik srdíček se na stromě objevilo.

  Pěstujte v dětech pocit sounáležitosti a zodpovědnosti. Naučte je dbát o ostatní i o společný prostor. Když se děti cítí být součástí kolektivu a dostane se jim uznání, ochotněji se zapojují a přispívají k celkové pohodě ve třídě.

 2.  

 3. Pozitivní komunikace

  Aby se děti cítily v bezpečí, potřebují jasná pravidla, jak se ve třídě chovat. Není ale potřeba přehánět to se zákazy. Raději se zaměřte na pozitivní formulaci toho, co od dětí očekáváte. Co třeba místo „Nekřič“ zkusit „Mluv tiše“? Děti si tak lépe uvědomí, co mají dělat. Platí také, že méně příkazů rovná se menší odpor. Velká změna nastane, když se povinnosti stanou hrou. Třeba při převlékání. Kde bylo dříve potřeba neustálé popohánění, je najednou všechno hotovo, než dozní písnička.

 4.  

 5. Inkluzivní přístup

  V inkluzivním vzdělávání záleží na každém dítěti, bez ohledu na jeho pohlaví, národnost, vyznání, nadání nebo hendikep. Díky individuálnímu přístupu a adresné podpoře má každý právo začlenit se do kolektivu, cítit se v bezpečí, rozvíjet svůj potenciál a zažívat radost z učení.

  Ve výsledku pak společné vzdělávání všech dětí bez rozdílu ukazuje svět, jaký doopravdy je – pestrý. Děti mají příležitost poznávat jiné jazyky, kultury a tradice. Odlišnosti pro ně nejsou překážkou, ale přirozenou součástí života. Bez předsudků a s otevřenou myslí se učí respektu a empatii k druhým.

  Udělejte proto z třídy prostor, kde se každý cítí vítaný. Mluvte s dětmi o rozmanitosti a učte je toleranci. Pomohou vám s tím i tyto knihy:

  • Petr Horáček: Modrý tučňák
  • Markus Orths: Zebra pod postelí
  • Markéta Pilátová: Kiko a tajemství papírového motýla

   

Chování dětí je ovlivněno prostředím, ve kterém se pohybují. Přejeme vám, ať je vaše třída plná pozitivní energie, dobré vůle, laskavosti, zodpovědnosti a odvahy.

 

 

1. 6. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku</strong>
Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku

31. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Pro předškolní děti je pohyb základní potřebou. Při fyzické aktivitě vybijí energii, poznávají své tělo a přispívají ke svému zdravému vývoji. Jak je v tom můžete podpořit? Detail článku »

Online zápis ve státních školkách v 5 krocích
Online zápis ve státních školkách v 5 krocích

12. 05. 2022 | Tereza Šilhanová

Aplikace Twigsee přichází s nově rozšířeným modulem "Online přijímací řízení" vytvořeným dle potřeb státních školek. Online zápis do MŠ už nikoho nevyděsí! Detail článku »

I školka může držet krok s dobou!
I školka může držet krok s dobou!

13. 12. 2020 | Tereza Šilhanová

Moderní technologie pronikají do předškolního vzdělávání. Proměňte pomocí aplikace Twigsee svoji školku ve školku 21. století. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *