Chci konzultaci

 Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí

Na začátku je velké batole, které se na pískovišti odmítá dělit o hračky. Stačí pár předškolních let, aby se z něj vyloupl kamarádský předškolák, co si umí hrát s ostatními. Jak tuhle proměnu podpořit?

Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. V kolektivu vrstevníků se postupně učí rozpoznávat své i cizí emoce, ovládat se a omezovat se, chovat se skromně a vyjadřovat vděk, brát ohledy na druhé, komunikovat a spolupracovat s ostatními. Pod vaším laskavým, ale důsledným vedením se děti doslova mění před očima.

objímající se děti
Někteří rodiče se potom diví, že ve školce dítě funguje a doma kolem něj musí skákat. Zkuste jim jemně připomenout, že dítěti nemohou ve všem ustupovat, aby měli klid. Předškolní dítě potřebuje pochopit, že není středem světa. Potřebuje se naučit trpělivosti a také ohleduplnosti k ostatním. I když nejprve reaguje pláčem a vztekem…

Proces socioemočního vývoje holt není vždycky jednoduchý. Proto jsme sepsali pár osvědčených rad, jak jím děti bezpečně provést.

Strategie socioemočního rozvoje

 1. Poznávejte emoce

  Vrhněte se na poznávání emocí. Když si děti udělají pořádek v tom, co cítí, mohou o svých emocích mluvit a učit se je zpracovávat. A když dokážou rozkódovat emoce druhých, mohou ke svému okolí přistupovat s empatií a respektem.

   

  Tipy na seznamování s emocemi najdete v článku Jak podpořit emoční vývoj malých dětí.
 2. Čtěte si

  Zalovte v knihovně a pusťte se do společného čtení. Dětské knížky jsou plné příběhů přátelství, budování pozitivních vztahů i umění vycházet s těmi, kteří nám nejsou dvakrát po chuti. Vyzkoušejte naše oblíbené:

  • Petr Horáček: Kamarád pro medvěda
  • Sandra Dieckmann: Pes, který spolkl svět
  • Simona Smatana: Hovnivál Hugo
  • Noemi Cupalová: Karlíček a vosy

   

  Nevíte jak v dětech začít budovat vztah ke knihám? Přečtěte si Jak v dětech probudit lásku ke knihám.
 3. Hrajte si

  I úplně obyčejná hra může mít velký vliv na rozvoj sociálních dovedností. Tak třeba:

  • Deskové hry
   učí děti střídat se, dodržovat pravidla a vypořádat se s nezdarem.
  • Společné hraní
   s autíčky nebo panenkami dává dětem prostor komunikovat ve skupině, sdílet nápady a hledat shodu na dalším scénáři hry.
  • Pískoviště
   je místo, kde se děti mohou dělit o hračky, střídat se v jejich používání, spolupracovat i řešit případné konflikty.
 4. Vyzkoušejte sofistikované aktivity

  • Kruh plný komplimentů:
   Sesedněte se do kruhu. Každý postupně řekne něco hezkého o někom jiném v kruhu. Nezáleží, jestli je kompliment jednoduchý („Máš hezké tričko.“), nebo složitější („Líbí se mi, jaké kreslíš obrázky.“), cílem je především ocenit druhého.
  • Laskavý kalendář:
   Vytvořte týdenní kalendář a do každého políčka od pondělí do neděle zapište úkol k procvičování laskavosti. Může to být cokoli – poděkovat, podělit se o sladkost, pochválit kamaráda apod. Ráno dětem úkol přečtete a požádejte je, aby ho do večera zkusily splnit. Druhý den potom společně diskutujte, jak se u úkolu cítily.
  • Síla laskavosti:
   Připravte tři předměty různé velikosti, např. malý korálek, střední kámen a velký míček. Potom s dětmi vymyslete různé příklady laskavosti a každý přiřaďte k jednomu ze tří předmětů. Vezměte předmět a vhoďte jej do mísy s vodou. Pozorujte, co to udělá s hladinou, jak šplouchá a jaké se na ní dělají kruhy. Přirovnejte to k síle laskavosti, která se s každým dobrým skutkem drobně nebo výrazně šíří do okolí a ovlivňuje životy ostatních.
  • Zlomené srdce:
   Vystřihněte z červeného papíru velké srdce. Vyzvěte děti, aby po jednom přistupovaly k srdci a říkaly věci, které dokážou ranit city. Pokaždé papír přehněte a udělejte na něm rýhu. Až je papír celý pomačkaný, nechte děti, aby ho zkusily vyhladit. Vysvětlete jim, že zlá slova někdy nedokáže vymazat ani omluva a že by měly dávat pozor na to, co jim vyletí z pusy.
 5. Pěstujte spolupráci a sounáležitost

  Zařaďte do programu takové aktivity, při kterých děti mohou sdílet myšlenky a příběhy, nacházet podobnosti mezi sebou a ostatními a také vzájemně spolupracovat při hře nebo projektu.

Učte děti vděčnosti a laskavosti, rozvíjejte v nich i další socioemoční dovednosti. Nebude to hned dokonalé.
Buďte si ale jisti, že pokládáte solidní základy, na kterých budou moci stavět i po odchodu ze školky.


 

 

18. 5. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak zvládnout přijímací řízení bez bolení hlavy</strong>
Jak zvládnout přijímací řízení bez bolení hlavy

24. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

Co kdybychom vám teď řekli, že to jde i jinak? Že existuje nástroj, který vám uleví od administrativní zátěže? Že díky němu ušetříte čas i vlastní energii? Detail článku »

Riziko práce ve školce: <br/>syndrom vyhoření
Riziko práce ve školce:
syndrom vyhoření

19. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Učitelské povolání umí být vyčerpávající. Pokud vás navíc dlouhodobě dusí stres z pracovního přetížení a konfliktů na pracovišti, řítíte se vstříc vyhoření.Detail článku »

<strong>Vanda Seidelová promluvila <br/> v EU komisi</strong>
Vanda Seidelová promluvila
v EU komisi

03. 04. 2023 | admin

Vanda Seidelová promluvila v EU komisi o budoucnosti inovací ve vzdělávaní a podpory podnikaní žen Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *