Chci konzultaci

Advent ve školce: Tipy na aktivity

Zase je tu ta nejkrásnější část roku. Nechte se inspirovat dnešním článkem a užijte si ve školce kouzelnou předvánoční atmosféru. Děti budou nadšené a vy zatoužíte být opět malí.

V zimním čase, kdy jsou dny nejkratší, musí každý z nás hledat světlo uvnitř sebe, aby si mohl posvítit na cestu a prozářit svět ostatním. Inspirujte se proto zvykem waldorfských škol a nalaďte se na vánoční období adventní spirálou.

dívka u vánočního stromečku ve školce

Adventní spirála

Ve třídě nebo na školní zahradě vyskládejte velkou spirálu z chvojí a ozdobte ji přírodninami. Když se setmí, pusťte klidnou vánoční hudbu a přiveďte ke spirále děti. Tam už na ně čeká anděl, který projde do středu spirály a umístí sem andělské světlo. Potom postupně doprovází každé dítě spirálou k velkému světlu, kde rozsvítí malý svícínek a vrací se zpět. Děti si svícínky odnáší na svá místa v kruhu kolem spirály. S přibývajícími světýlky tma ustupuje.


Ani v zimě nezapomínejte na pohyb venku. Odpíchněte se od rad
v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.


 

Adventní kalendář

Připravte adventní kalendář, který se stane ozdobou třídy. Inspiraci najdete třeba na našem Pinterestu. Pokud nemá být překvapením, zapojte do jeho výroby děti. Potom jej už sami naplňte hádankami, úkoly, pracovními listy, omalovánkami, v menší míře případně dobrotami nebo drobnými dárečky.

TIP: Kdo nestíhá, může místo adventního kalendáře připravit adventní krabičku. Malou papírovou nebo plechovou krabičku stačí ozdobit a každý den do ní vložit nový úkol.

 

Adventní čtení

Vysvětlete dětem, že advent je časem zklidnění a radostného očekávání Vánoc. Podrobné informace o nejrůznějších adventních tradicích čerpejte třeba v knihách Adventní čas nebo Vánoce od Dagmar Šottnerové.

Pro společné čtení sáhněte po knížce, která dětem představí adventní obyčeje, tradice a legendy. Nebo po takové, která jim vysvětlí, že Vánoce nejsou jen o rozbalování dárků, ale hlavně o naději a lásce.

  • Jiří Kahoun: Chumelení
  • Andrea Popprová: Čekání na Vánoce
  • Zbyněk Malinský: Vánoční pohádky
  • Zuzana Pospíšilová: Vánoční hvězda a splněná přání
  • Zuzana Pospíšilová: Vánoční hvězda a splněná přání

Advent je krásný, ale taky vyčerpávající. Jestli už teď víte, že jste si toho naplánovali příliš,
prostudujte si preventivně článek Jak ve školce nevypustit duši.


 

Dobré skutky

O Vánocích víc než kdy jindy myslíme na druhé. Ukažte dětem v praxi sílu úsměvu, laskavého slova a dobrého činu. Jednoduše můžete:

  • odnést kaštany z podzimního tvoření zvířátkům,
  • sestavit ptačí krmítko a sypat ptáčkům,
  • uklidit okolí školky,
  • vyrobit přání pro seniory v obci,
  • navštívit domov seniorů,
  • zapojit se do dobročinné sbírky Krabice od bot.

Pěstujte v dětech vděčnost, laskavost a sounáležitost. Všechno potřebné k tomu najdete
v článku Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti.


Mikuláš

V rámci mikulášského týdne dětem dopřejte příležitost vyřádit se jako čerti:

  • čertovské blekotání v kruhu,
  • soutěž v pekelném šklebení,
  • řinčení (klíči, řetězem) do rytmu písničky,
  • čertí rej na Stravinského skladbu Čertovský tanec,
  • kreslení po čertech ošklivé čmáranice, která skončí roztrhaná v pytli.

Samotná návštěva Mikuláše, anděla a čerta je pro malé děti obvykle silným zážitkem. Zvažte proto, jakým způsobem ji ve školce pojmete. Pustíte do třídy celou skupinu, nebo jen Mikuláše s andělem? Odříkají děti básničku po jednom, nebo hromadně? Jak intenzivně můžou čerti strašit? Děti by se v každém případně měly cítit v bezpečí a mít jistotu, že budete jejich ochráncem.

Pokud pro Mikuláše chystáte jmenný seznam, udělejte to formou pozitivního hodnocení. Dejte dohromady konkrétní a stručné ocenění, kterému dítě porozumí a se kterým poroste jeho vnitřní motivace. Soupis prohřešků bývá naopak kontraproduktivní, protože je pro dítě příliš abstraktní a přináší mu pocit strachu a bezmoci.

 

Vánoční besídka

Jestli jste ve vaší školce na vánoční besídku zvyklí, jen vám už po letech dochází nápady, vyzkoušejte tyto oblíbené náměty:

  • Rotag: Vánoční pohádka
  • Ekolínek: Hurá, zima!
  • Ateliér Písnička: Vánoce s písničkou
 • Vaření Vánoc Dopředu dejte veliký hrnec a vařečku. Zatímco odříkáváte text, děti postupně chodí přidávat přísady a míchají (např. hvězdičku, co svítí už z dálky, stromeček, co pod ním budou dárky, jmelí, abychom se rádi měli). Nakonec z hrnce společně vytáhnou nápis Veselé Vánoce.
 • Živý betlém Seřaďte koledy do pásma, na závěr si schovejte Narodil se Kristus Pán. Rodičům položte na židle zpěvníček koled, ať dětem pomohou se zpěvem. Děti v kostýmech postupně na scéně skládají živý betlém.

Jen dejte pozor, aby přípravy i samotné vystoupení byly pro děti radost, ne dril a stres. Zapojte děti do plánování, vyslechněte si jejich nápady a buďte připraveni změnit svou představu dokonalé besídky. Respektujte způsob, jakým se děti rozhodnou podílet na výsledku. Ne každý si troufne vystupovat před davem dospělých.

Pokud vám klasický formát nevyhovuje, nebojte se pojmout besídku po svém, jako poklidné setkání s rodiči. Součástí posezení může být jedna z následujících aktivit:

  • ochutnávka cukroví,
  • vánoční dílnička,
  • zdobení stromečku,
  • zpívání koled,
  • stezka pro děti a rodiče.

Ať rodiče přiloží ruku k dílu. V článku Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání
zjistíte, jak jim nabídnout spolupráci.


Všechny ty adventní aktivity sice stojí spoustu času a práce, ale co by člověk neudělal pro rozzářené dětské oči. Tak ať svítí jako hvězdy!

 

 

21. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak na klidnější třídu díky mindfulness – rozhovor</strong>
Jak na klidnější třídu díky mindfulness – rozhovor

22. 03. 2023 | Martina Zatloukalová

Procvičováním všímavosti můžete děti ve třídě zklidnit a zkoncentrovat. Kromě toho jim předáte skvělý návod do budoucna, jak se vypořádat s negativními zkušenostmi. Detail článku »

<strong>Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů</strong>
Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením. Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Detail článku »

<strong>MŠMT chce omezit odklady <br/>školní docházky</strong>
MŠMT chce omezit odklady
školní docházky

12. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čeští předškoláci dostávají nejvíc odkladů školní docházky z celé Evropy. To ale neprospívá ani dětem, ani ekonomice. Ministerstvo školství nyní zvažuje čtyři varianty řešení situace. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *