Chci konzultaci

Vánoční minidárky,
které zvládnou vyrobit i děti

Dali jsme dohromady 11 tipů na vánoční minidárky. Jsou hezké, spotřebitelné a jednoduché na výrobu. Potěší děti, rodiče i kolegyně. A klidně je zvládnete na poslední chvíli.

Dětských obrázků a drobných dekorací má každý doma spoustu. Udělají radost, ale pak na ně sedá prach na poličce nebo skončí na dně šuplíku. A nakonec stejně putují do koše. Co takhle zkusit to letos jinak?

děti vyrábějí vánoční dárky z papíru

Dobroty ve vánočním balení

 • Vánoční manžeta:
  Z papíru vystřihněte hvězdu, stromeček nebo andělská křídla. Na dvou místech prořízněte a otvorem prostrčte čokoládovou tyčinku.
 • Čokoládová svíčka:
  Na přední stranu přáníčka přilepte čokoládovou tyčinku jako svíčku. Nad ni dokreslete nebo přilepte papírový plamínek.
 • Lízátkový anděl:
  Kulaté lízátko obalte krepovým nebo hedvábným papírem v metalické barvě. Na dřívko navlečte celofánovou sukénku a upevněte ji tenkou stužkou. Z papíru vystřihněte křídla a přilepte je k lízátku. Dozdobte papírovou hvězdičkou.
 • Pralinková kometa:
  Ze zlatého papíru vystřihněte hvězdu a obdélník. Obdélník složte do harmoniky, potom na jednom konci secvakněte kancelářskou sešívačkou k sobě a zároveň k hvězdě jako ocas komety. Na hvězdu pomocí samolepicích teček připevněte pralinku ve zlatémvobalu.
 • Hrnek čaje:
  Na přední stranu přáníčka nakreslete hrnek. Obrázek prořízněte přes okraj hrnku. Do otvoru vložte sáček čaje v papírovém obalu tak, aby částečně vykukoval nad hrnek.
papírová manžeta -minidárek
kometa s pralinkou - minidárek
hrnek čaje - minidárek

TIP: Pro kolegyně vyrobte čajový stromeček. Na polystyrenový kužel připichujte jednotlivě balené čaje. Postupujte zdola nahoru, špičku ozdobte hvězdičkou.


Se sladkostmi se to nemá přehánět. V článku Jak děti motivovat ke zdravým stravovacím návykům
se dozvíte, jak děti učit vybírat si jídlo, které je pro jejich tělo nejlepší.


Maličkosti, které potěší

čajová svíčka s překvapením

Čajová svíčka s překvapením

Vypadá docela obyčejně, ale počkejte, až se vosk rozpustí. Vyndejte čajovou svíčku z plechového kalíšku a obkreslete ji na papír. Do tohoto kolečka nakreslete obrázek nebo napište vzkaz. Kolečko vystřihněte a uprostřed udělejte dírku pro protažení knotu. Jemně vytáhněte plíšek s knotem z těla svíčky. Na knot navlečte nejprve papírové kolečko, potom voskový váleček. Teď už stačí jen vrátit svíčku do kalíšku.

Tvořivý kalendář

Kalendář je klasika, které dětské obrázky dodají osobité kouzlo. V počítači sestavte titulní stranu a jednotlivé listy kalendáře. Na každý list připravte vhodnou omalovánku nebo zde nechte dostatek místa na volnou tvorbu. Kalendář vytiskněte a pusťte se do tvoření. Obrázky můžete vybarvovat pastelkami, otiskovat prsty, sestavit koláž, dozdobit nálepkami…

Když máte hotovo, poskládejte listy na sebe ve správném pořadí od titulní strany po prosinec. Svažte listy dohromady u horního okraje, nejjednodušší je to kroužkovým vazačem. Pokud jej nemáte k dispozici, proděravějte listy děrovačkou a kroužky si vyrobte z drátku. Nebo na dřevěnou desku přilepte kovový klip a listy kalendáře přicvakněte.

Svíčka s vlastním obrázkem

Nevěste obrázky na nástěnku, ozdobte jimi svíčku.

 1. Ustřihněte pruh bílého hedvábného papíru tak, aby se dal obtočit kolem svíčky.
 2. Fixami na něj nakreslete libovolný obrázek a dávejte pozor, ať u toho jemný papír neroztrhnete.
 3. Připravte si větší a delší pruh voskovaného papíru. Svíčku obtočte nejprve pokresleným hedvábným papírem, potom voskovým papírem (delší konce použijte jako držátko).
 4. Zapněte fén na nejvyšší teplotní stupeň a nahřívejte svíčku.
 5. Vosk na povrchu začne tát a prostoupí hedvábným papírem.
 6. Když papír ke svíčce dokonale přilne, je hotovo, můžete sundat voskovaný papír.

Dárečky do koupele

Koupelové želé

S tímhle želé je každé koupání skvělá zábava.

 1. Do malého hrnce nalijte 120 ml vody a přisypte balíček práškové želatiny.
 2. Nechte chvíli nabobtnat, potom přesuňte na sporák a mírně zahřívejte.
 3. Až se želatina rozpustí, vmíchejte do ní po částech 100 ml sprchového gelu.
 4. Podle libosti přidejte tekuté potravinářské barvivo nebo esenciální olej.
 5. Přelijte do vhodné silikonové formy a nechte zatuhnout v lednici.
 6. Nakonec ztuhlé želé vyklepněte ven.

Glycerinové mýdlo

Udělejte z mýdla umělecké dílo. Mýdlovou hmotu rozpusťte podle pokynů uvedených na obalu. Do roztavené hmoty přidejte podle libosti esenciální olej nebo tekutou barvu do mýdla. Zamíchejte a nalijte do silikonových forem. Povrch ještě můžete posypat sušenými květy či bylinkami. Nechte zcela ztuhnout, potom vyjměte z formy a odložte na 48 hodin, aby mýdlo vyzrálo.

Šumivka do koupele

Šumivé bomby vykouzlí z obyčejné koupele luxusní záležitost.

 1. V míse smíchejte 1 hrnek jedlé sody, ½ hrnku kukuřičného škrobu a ½ hrnku kyseliny citronové.
 2. Do suché směsi přidejte 2 lžíce rozpuštěného kokosového oleje a 5 kapek esenciálního oleje.
 3. Míchejte, až směs začne připomínat vlhký písek a při zmáčknutí v dlani bude držet tvar.
 4. V případě potřeby přilijte ještě trochu oleje. Vlhkou směs rozdělte do vhodných silikonových formiček a upěchujte.
 5. Nechte zcela uschnout, potom vyjměte z formiček.

TIP: Na suché šumivky můžete i malovat! Stačí rozpustit trochu mica prášku v kapce ethanolu.


Spoustu nápadů, jak si s dětmi užít předvánoční čas,
najdete v článku Advent ve školce: Tipy na aktivity.


Jsou to sice maličkosti, ale spolu s milým vzkazem zahřejí u srdce. Vyrobte je s dětmi ve školce a na besídce je předejte rodičům. Nebo se na jejich výrobu vrhněte doma a před vánočními prázdninami jimi podarujte děti i kolegyně. A po Vánocích nám dejte vědět, co mělo největší úspěch.

 

 

5. 12. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak zajistit bezpečnost dětí venku</strong>
Jak zajistit bezpečnost dětí venku

14. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí. Detail článku »

<strong>Plzeňské školky <br/>digitalizují s Twigsee</strong>
Plzeňské školky
digitalizují s Twigsee

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Město Plzeň nelení a jde aktivně naproti plánované digitalizaci předškolního vzdělávání. Svým školkám doporučuje používat aplikaci Twigsee. Detail článku »

<strong>Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů</strong>
Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením. Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *