Chci konzultaci

Jak děti v MŠ motivovat ke zdravým stravovacím návykům

Všechno, co opravdu potřebujeme znát, se učíme už ve školce. Mezi tyto základní pilíře patří i zdravé stravovací návyky. Jak děti odmala učit vybírat si jídlo, které je pro jejich tělo nejlepší?

Při svačinkách a obědech denně pozorujete, jaké stravovací návyky si děti přináší z domova. I když je to především zodpovědnost rodičů, ve školce máte možnost ukázat jim, že strava je cestou ke zdraví.

Jak pohyb na čerstvém vzduchu prospívá zdravému dětskému vývoji se dozvíte v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.

zdravé stravování ve školce

Povídání o jídle

Vysvětlete dětem, jaké skupiny potravin existují, proč je naše tělo potřebuje a v jakém množství. Na pomoc si můžete vzít obrázek zdravého talíře podle Margit Slimákové.

Snažte se děti pozitivně motivovat, aby v jejich stravě převažovaly přirozené, průmyslově nezpracované potraviny. Diskutujte o tom, které jídlo tělu dlouhodobě prospívá a které spíše škodí.

TIP: Mluvte o jídle jako o zdroji výživy, ne jako o nepříteli. Zaměřte se na to, že kvalitní strava je cestou ke zdraví. Pamlsky úplně nezatracujte, nepoužívejte je ale jako úplatek, odměnu, výhrůžku či trest.

Základy pozitivní komunikace s dětmi najdete v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.


Básnička:
(volně podle E. Fremrové)
Když se ráno nasnídáme,
celý den pak sílu máme.
Pomazánka, tmavý chleba,
jsme sytí až do oběda.
Nezapomeňme na svačinu
hlavně ovoce a zeleninu.
K večeři si dáme málo,
aby se nám hezky spalo.


Zábavné aktivity:

 • Oblíbené potraviny:
  Ptejte se dětí, které ovoce, zeleninu nebo třeba mléčné výrobky rády jedí. Odpovědi zaznamenejte do tabulky a společně vyhodnoťte oblíbenost jednotlivých druhů.
 • Hladová housenka:
  Inspirujte se knihou Tuze hladová housenka od Erica Carla. Po třídě rozmístěte kulaté kartičky s obrázky různých potravin. Děti je hledají a sbírají. Nosí je k hlavičkám dvou housenek a skládají z nich jejich tělo. Usměvavá housenka jí hlavně zdravé potraviny a cítí se dobře. Smutná housenka jí jen nezdravé potraviny, a tak ji bolí bříško.
 • Dort od pejska a kočičky:
  Připomeňte si pohádku Jak pejsek s kočičkou dělali dort. Ukazujte si obrázky všech přísad a přemýšlejte, jestli do dortu skutečně patří. Z kostek poskládejte obrys velkého psa a do břicha mu položte obrázky. Protože pes hltal, jedl páté přes deváté a přejídal se, bylo mu nakonec špatně.
 • Duha z ovoce a zeleniny:
  Vyskládejte na stůl duhu z různobarevných kusů ovoce a zeleniny. Pokud nemáte k dispozici čerstvé, vystříhejte obrázky z letáků a lepte na papír.
 • Zdobený ubrus:
  Přichystejte světlé plátno a barvy na textil. Různé druhy ovoce a zeleniny překrojte, aby z nich vznikla razítka. K tomu účelu se skvěle hodí brambory, jablka, hrušky, citrusy, paprika či řapíkatý celer. Namáčejte razítka do barvy a potiskněte celé plátno.

Společná příprava jídla

Pozvěte děti ke společnému vaření. Naučíte je tak praktickým dovednostem a ukážete jim úsilí, které stojí za přípravou každého pokrmu. Podpoříte jejich kognitivní i motorický rozvoj, stejně jako schopnost soustředit se či spolupracovat. A taky aktivujete smyslové vnímání, když je necháte zkoumat chutě, vůně, struktury a konzistence jednotlivých surovin.

Jednoduché pokrmy:

 • Pomazánka
 • Studený salát
 • Pečená zelenina
 • Ovocný dezert

Užitečné tipy:

 • Seznamte děti se základními hygienickými pravidly. Před vařením si umyjte ruce, dlouhé vlasy svažte do culíku, očistěte pracovní plochu. Během vaření neolizujte prsty, lžíce ani vařečky. Neochutnávejte syrové těsto.
 • Používejte obrázkové recepty, aby děti mohly pracovat samostatně.
 • Suroviny odměřujte jednoduše na lžíce a hrnky.
 • Naučte děti bezpečně zacházet s kuchyňským náčiním. Při strouhání používejte chrániče na prsty, zeleninu loupejte položenou na krájecím prkénku, na krájení ovoce a měkčí zeleniny používejte příborový nůž apod.
 • Myslete na úklid. Mějte po ruce utěrky a smetáček s lopatkou, ať můžete průběžně uklízet, co se rozlije nebo rozsype. Ukažte dětem, že organický odpad z kuchyně nepatří do koše, ale do kompostu.

Tematické akce

Ke společnému vaření se vždycky najde příležitost. Propojte je s povídáním o ročních obdobích, oblíbených svátcích, rodinných zvyklostech nebo rozmanitosti kulturních tradic. Teď na podzim vyzkoušejte:

  • Jablečné hody:
   Nasbírejte jablka v sadu a společně vylisujte jablečnou šťávu nebo připravte pečená jablka. Přichystejte ochutnávku různých produktů vyrobených z jablek (křížaly, pyré, kompot, džus, ocet).
  • Bramboriáda:
   Vyhlaste třídní soutěž o největší nebo nejpodivněji tvarovanou bramboru. Společně připravte pečené brambory na plechu. Přichystejte ochutnávku různých způsobů úpravy brambor (vařené, šťouchané, zapečené, pečené, hranolky, knedlíky, placky, bramboráky).
  • Boj proti bacilům:
   Převyprávějte pohádku Krtek a medicína, na školní zahradě pak natrhejte léčivé bylinky a uvařte z nich čaj proti nachlazení. Pokud si troufáte, postupte o level výš a připravte společně zeleninový vývar pro zahřátí.

  Zbývá připomenout, že děti se nejvíc učí nápodobou. Nezapomínejte proto ani na sebe a dodržujte pravidla zdravé životosprávy. Jste pro děti velkým vzorem, tak jim jděte příkladem i v jídle.

19. 9. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení</strong>
Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení

07. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Nevíme, jaká budoucnost děti čeká. Budou na ni ale připraveny, pokud budou umět kriticky uvažovat a kreativně řešit problémy. Začněte s nimi tyhle dovednosti trénovat už ve školce. Detail článku »

<strong>Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky</strong>
Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky

03. 06. 2024 | Martina Zatloukalová

Vláda schválila novelu zákona o dětských skupinách. Obce budou muset zajistit místo v dětské skupině tříletým dětem nepřijatým do spádové školky. Počítá se i s rozšířením firemních dětských skupin nebo s novou možností sousedského hlídání. Detail článku »

<strong>Obce budou muset zajistit<br/>dostatek míst ve školkách</strong>
Obce budou muset zajistit
dostatek míst ve školkách

21. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Místní samosprávy mají povinnost zajistit péči o předškolní děti, aby rodiče mohli do práce, říká ministr Jurečka. Pokud to nezvládnou, mohou dostat méně peněz. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *