Chci konzultaci

Jak v dětech probudit
lásku ke knihám

Nikdy není příliš brzo začít v dětech pěstovat lásku ke knihám. Co na tom, že ve školce ještě obvykle neumějí číst ani psát. Do kontaktu s knihami se nejprve dostávají jako posluchači. Už v této fázi rozvíjí předčtenářské dovednosti, které jsou základem pozdější čtenářské gramotnosti.

Jenže vzbudit zájem o knihy někdy není jednoduchý úkol. Dnešní doba nabízí dětem nejrůznější možnosti zábavy, čtení knih ale zrovna nepřeje. Psané slovo vytlačuje televizní obrazovka nebo displej chytrého telefonu. V rodinách mizí rituál společného čtení.

Čtení je přitom tou nejlepší investicí do budoucnosti dětí, protože rozvíjí schopnost porozumět textu a tím formuje kladný vztah k učení.

chlapec s dívkou čtou knihu

Knihy mají vůbec velkou moc. Dokážou zklidnit, podporují soustředění a cvičí pozornost i paměť. Rozvíjí představivost, předávají hodnoty a morální vzorce, učí empatii. Navíc dětem rozšiřují slovní zásobu a pilují jejich vyjadřovací schopnosti.

Jak tedy v dětech už od školky pěstovat lásku ke knihám? Dali jsme hlavy dohromady a přinášíme pár nápadů.

 1. Předčítání

  Předčítání je nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak v dětech probudit zájem o jazyk a literaturu. Pozornost malých posluchačů si získáte výrazným čtením, při kterém budete pracovat s tempem, modulací hlasu nebo výrazem obličeje.

  V nepřeberném množství dětských knih jistě najdete takovou, která se vám zrovna tematicky hodí do vzdělávacího plánu. Nás oslovily tyto knihy:

  • Prakticky cokoliv od Petra Horáčka
  • Daniel Rušar: Datel a slabihoudek
  • Marek Baroš: Pohádky ze skládky
  • Ester Stará: A pak se to stalo
  • Monika Čechová Golasová: Tajemství staré zahrady
  • Sandra Dieckmann: Pes, který spolkl svět
  • Isabella Paglia: Krabička
 2. Interaktivní čtení

  Pohádka před odpoledním odpočinkem je fajn, ale sama o sobě nestačí. Zařaďte předčítání do řízené činnosti a doplňte je o další aktivity, aby se děti ponořily do příběhu naplno a nejlépe všemi smysly.

  Zaměřte se na porozumění.
  Nechejte děti průběžně klást doplňující otázky a odhadovat další vývoj událostí. Když máte dočteno, diskutujte spolu o příběhu, vyjadřujte pocity a myšlenky, hledejte ponaučení, komentujte obrázky. Požádejte děti, ať příběh převypráví vlastními slovy nebo přehrají s maňásky. Vytáhněte pastelky, ať příběh doplní obrázkem.

  Převeďte obsah do reality.
  V každé knize, kterou společně čtete, jistě najdete něco, co s dětmi můžete vyzkoušet naživo. Zaběhejte si při hře na vlka a kůzlátka. Upečte bábovku, kterou Karkulka nesla babičce k svátku. Pozorujte klíčící fazole, jestli náhodou stejně jako ty kouzelné nevyrostou až do nebe.

  Podporujte vlastní tvorbu.
  Vymýšlejte s dětmi alternativní konce známých pohádek. Především starší děti pak motivujte k vytvoření vlastního příběhu. Ukažte jim, jak vyrobit ruční papír a z něj leporelo či knihu. Nebo jim pomozte příběh zdramatizovat.


 3. Další tipy na zajímavé předčtenářské aktivity najdete každý měsíc v našich pracovních listech.

  Stáhnout pracovní listy >


 4. Čtenářský koutek

  Udělejte ve třídě místo pro čtenářský koutek. Stačí malá knihovnička a pár pohodlných polštářů, kde si děti mohou nerušeně listovat. Vybírejte knihy bohatě ilustrované a přiměřené věku dětí ve třídě. Pravidelně obměňujte nabídku knih, aby si každý našel to svoje.

 5. Návštěva knihovny

  Vydejte se s dětmi do nejbližší knihovny. Setkání se zkušeným knihovníkem mezi regály plnými knih je zážitek sám o sobě. Co teprve když se k tomu přidá poutavý program a možnost prošmejdit police. Využijte toho a nechejte děti vybrat si knížky, které se jim líbí nejvíc. Můžete si je potom společně vypůjčit a přečíst ve školce.

 6. Zábavné projekty

  Zapojte se do některého z celorepublikových projektů na podporu dětského čtenářství:

  • Babička a dědeček do školky
   V rámci iniciativy Celé Česko čte dětem vznikl mezigenerační projekt Babička a dědeček do školky. Do projektu se lze zapojit kdykoli během roku, ať už svépomocí, nebo s podporou organizátorů.Dobrovolník z řad seniorů dochází vždy dopoledne nejméně pět dní po sobě do vybrané třídy. Oblékne si kouzelný plášť a promění se v babičku nebo dědečka z pohádky. Přečte dětem krátký příběh, který tematicky zapadá do vzdělávacího plánu, a potom si s dětmi povídá, maluje a hraje. S dětmi také vyrábí pohádkové bloky a každý den do nich vlepí novou pohádku. Tu pak mají rodiče za úkol dětem doma přečíst.
  • Noc s Andersenem
   U příležitosti výročí narození dánského pohádkáře se každoročně na začátku dubna koná akce Noc s Andersenem. Děti se večer sejdou v knihovně, školce nebo škole, kde je pro ně připraven pohádkový program a společné nocování plné čtení. Takové dobrodružství může ke knihám přitáhnout i ty nejzarytější odpůrce.

Nabídněte dětem prostředí bohaté na jazyk a čtenářskou gramotnost. Čtěte jim, aby se alespoň ve školce, když ne doma, dostaly do kontaktu s psaným slovem. Zkuste vymyslet další aktivity, díky kterým se do příběhu ponoří naplno. Vychovávejte z dětí čtenáře, dáte jim skvělý základ do života.

 

 

24. 4. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

 <strong>Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí</strong>
 Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí

18. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. Jak tuhle proměnu podpořit? Detail článku »

<strong>Plusy online zápisu do státní školky – rozhovor</strong>
Plusy online zápisu do státní školky – rozhovor

22. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

Zápis s aplikací Twigsee vám ušetří hodiny času. Na výhody organizace přijímacího řízení přes aplikaci Twigsee jsme se zeptali paní Zuzany Černé, zástupkyně ředitelky státní Mateřské školy Roztoky. Detail článku »

<strong>Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku</strong>
Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku

31. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Pro předškolní děti je pohyb základní potřebou. Při fyzické aktivitě vybijí energii, poznávají své tělo a přispívají ke svému zdravému vývoji. Jak je v tom můžete podpořit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *