Chci konzultaci

Jak ve školce pracovat s metodami rozvoje kritického myšlení

Jestliže má školka děti všestranně rozvíjet, měla by je vést i ke kritickému myšlení. Pokud netušíte, jak se tohoto úkolu zhostit, pokračujte ve čtení. Představíme vám metody, které můžete bez obav vyzkoušet i ve vaší třídě.

V předškolním vzdělávání platí, že cesta je cíl. Tedy že cesta k poznání je důležitější než poznání samo. Rozvojem kritického myšlení učíte děti přemýšlet. Učíte je ptát se, utvářet si vlastní názor, obhajovat své myšlenky, vyslechnout si druhé, spolupracovat, třídit informace, nebát se chybovat, hledat jiná řešení.

děti u stolu s učitelkou

Jednoduché aktivity k procvičování kritického myšlení ve školce jsme už dříve shrnuli v článku
Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení.


Tentokrát na to půjdeme více teoreticky. V rámci třífázového modelu učení E-U-R si představíme metody rozvoje kritického myšlení, které můžete bez obav nabídnout i předškolním dětem.

Třífázový model učení E-U-R

Model E-U-R respektuje mechanismy přirozeného, spontánního učení skrze objevování. Dává dětem prostor být aktivní, aby se mohly s chutí pídit po nových informacích. Tříbí tvořivé myšlení, rozvíjí spolupráci a přispívá k lepšímu ukládání nových vědomostí.

TIP: Pokud chcete jít víc do hloubky, prozkoumejte nabídku kurzů spolku Kritické myšlení, který zaštiťuje vzdělávací program Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT).

1. E jako evokace

V první fázi (evokace) se snažte vyvolat zájem a zjistit, co už děti o tématu vědí nebo se domnívají.
Ptejte se otevřenými otázkami, dejte všem slovo, odpovědi nevyhodnocujte ani nepoměřujte s ostatními.

  • Černá ovce
   Neprozraďte hned, jakým tématem se budete zabývat. Předložte dětem obrázky, nebo lépe předměty, které s tématem souvisejí. Přimíchejte černou ovci, která mezi ostatní nepatří. Cílem je, aby se děti zamyslely, co je černá ovce, a svůj výběr podložily argumenty. Nakonec dejte dětem důkaz, že všechno ostatní k tématu patří.
  • Klíčová slova
   Nalaďte se na téma příběhem. Než začnete číst, dejte dětem klíčová slova, která jim napoví, o čem je text. Nechte jim chvilku, aby ve skupinkách vymyslely vlastní krátký příběh obsahující tato slova.
  • Brainstorming a myšlenková mapa
   Nechte děti sdílet s ostatními informace, které už o tématu vědí. Všechny jejich výroky bez komentáře zapisujte obrázkem, popř. velkým tiskacím písmem na papír nebo na tabuli. Dáte jim tak najevo, že jejich poznatky jsou důležité. K zápisu se můžete později vracet.

Ke stimulaci kritického myšlení je nezbytná vstřícná atmosféra,
kterou popisujeme v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.


TIP: Aby se děti nepřekřikovaly, nebo aby naopak nemluvily jen ty průbojnější, nechte v kruhu kolovat třídního maskota. Mluví jen ten, kdo ho právě drží v ruce.

 

2. U jako uvědomění

Ve druhé fázi (uvědomění si významu informací) dejte dětem příležitost dozvědět se něco nového. Předložte jim podnětné obrázky, videa a knihy. Nechte je všechno si osahat a vyzkoušet při prožitkové hře.

  • Řízené čtení Vyberte v textu místa vhodná k zastavení a čtení přerušujte otázkami. Ptejte se třeba, jak se bude příběh dál vyvíjet, jak se asi cítí hlavní hrdina nebo jestli už někdo zažil podobnou situaci.

V článku Jak v dětech probudit lásku ke knihám se dozvíte,
jak z předškolních dětí udělat zapálené čtenáře, přestože zatím neumí číst.


  • Prožitkové učení s prvky badatelství Nepodsouvejte dětem své názory a zkušenosti. Děti touží objevovat. Tak je nechte aktivně bádat, formulovat domněnky a experimentálně je ověřovat, ať sami přijdou na to, jak věci fungují. Nastavte problém tak, aby byl pro děti zvládnutelný, a pak už jen diskutujte a sdílejte názory. Výsledky bádání společně vizualizujte prostřednictvím plakátů s fotografiemi a popisky.

 

3. R jako reflexe

Ve třetí fázi (reflexe) dejte každému prostor zhodnotit, co nového se naučil nebo vyzkoušel. Děti se tak učí formulovat své myšlenky.

  • Reflexe v kruhu Ptejte se dětí co se dozvěděly, zda něco nového objevily, jak se jim pracovalo, co jim připadalo těžké apod.

 

Tak co, vyzkoušíte v praxi některou z metod rozvoje kritického myšlení? Nebo jste je zavedli už dávno, aniž byste tušili, že to má nějaký název? Dejte nám vědět na sociálních sítích.

 

 

14. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>10 nápadů na začátek nového školního roku</strong>
10 nápadů na začátek nového školního roku

29. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Začátek školního roku bývá pro děti vzrušující i strašidelný. Obzvlášť pro ty, které jdou do školky poprvé. Jakými aktivitami je uvítat, abyste jim pomohli překonat počáteční ostych? Detail článku »

<strong>Jak ověřit úroveň dovedností individuálně vzdělávaných dětí</strong>
Jak ověřit úroveň dovedností individuálně vzdělávaných dětí

07. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Listopad a prosinec s sebou kromě vánočních příprav přináší také povinnost ověřit úroveň dovedností individuálně vzdělávaných dětí. Pokud vás to letos čeká poprvé, projděte si náš podrobný manuál a zjistěte, jak na to. Detail článku »

<strong>Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku</strong>
Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku

31. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Pro předškolní děti je pohyb základní potřebou. Při fyzické aktivitě vybijí energii, poznávají své tělo a přispívají ke svému zdravému vývoji. Jak je v tom můžete podpořit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *