Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení
Nevíme, jaká budoucnost děti čeká. Budou na ni ale připraveny, pokud budou umět kriticky uvažovat a kreativně řešit problémy. Začněte s nimi tyhle dovednosti trénovat už ve školce.
Kritické myšlení patří mezi nejcennější kognitivní dovednosti. Znamená to mít otevřenou mysl, používat představivost, klást si otázky a před finálním rozhodnutím zvážit dostupné informace. Všechny tyto kompetence je možné už od školky nenásilně tříbit prostřednictvím hry. My vám teď poradíme jak.
Třídění
Obyčejné třídění je top aktivita pro rozvoj logického uvažování. Vyžaduje totiž schopnost srovnávat, rozlišovat a seskupovat podle vlastností. Nechte děti třídit:
- předměty a přírodniny podle barvy, velikosti, tvaru nebo materiálu,
- obrázky zvířat podle toho, kde žijí, čím se živí, zda jsou domácí, divoká, popř. exotická,
- obrázky dopravních prostředků podle druhu komunikace.
Pracovní listy
Analyzovat situaci, hledat shody i protiklady a ze získaných informací vyvodit závěr. Tyto cenné dovednosti můžete s dětmi procvičovat v pracovních listech. Zaměřte se na řešení úloh:
- co chybí (obrázek s vynechaným detailem, např. pes bez ocasu, auto bez kol atd.),
- co je jinak (všechny obrázky jsou shodné, jen jeden se drobně odlišuje),
- co sem nepatří (všechny obrázky mají něco společného, jen jeden do množiny nepatří),
- co následuje (na základě vzoru určit, jaký obrázek bude v řadě následovat),
- co se stane pak (dokončit příběh o 3 obrázcích, první dva obrázky spojit se závěrečným).
Zásoba tematických pracovních listů vám každý měsíc přistane v e-mailové schránce spolu s našimi přípravami pro učitele.
Kreativní výzvy
Vyzkoušejte následující kreativní výzvy, které děti přinutí napnout představivost a přemýšlet mimo obvyklý rámec.
To není krabice
Inspirujte se obrázkovou knihou Not A Box od Antoinette Portis. V té si malý králíček hraje s kartonovou krabicí, vidí v ní ale horu, robota i vesmírnou raketu. Ne nadarmo se říká, že prázdná krabice je ta nejlepší hračka.
Zapojte fantazii a vymyslete, k jakému neobvyklému účelu by mohly sloužit další obyčejné předměty. Třeba z hrábí by byl bezva hřeben pro obra, ze lžičky pirátská páska přes oko a z třásňového mopu zase paruka.
Díra v papíru
Vystřihněte do papíru díru. Může být dokonale kulatá podle šablony, vystřižená jen tak od oka nebo jakkoli divoce tvarovaná. Může být umístěna ve středu nebo kdekoli jinde na papíře. Může být jedna nebo jich může být víc.
Nabídněte dětem papír s dírou jako nový výtvarný prostředek. Rozdejte pastelky nebo fixy a vybídněte děti, ať začnou kreslit. Mohou kreslit kolem díry, zakomponovat ji do svého obrázku nebo díru podložit dalším papírem a kreslit do ní.
Dokreslování
Nakreslete několik kruhů. Požádejte děti, ať z nich vytvoří tolik věcí, kolik jen dokážou vymyslet (míč, nafukovací balónek, kolo od auta, klubíčko, obličej, berušku, květinu, sluníčko, jablko, rajče, koblihu, koláč, pizzu…).
Starším dětem zkuste předložit také dokreslovací listy k zamyšlení a dotvoření. Na papír načrtněte jednoduchý obrázek, doprovoďte jej stručným komentářem a zbytek nechte na dětech. Může to vypadat třeba takhle:- kufr a otázka, co do něj sbalit na prázdniny,
- silnice a otázka, co auto míjí cestou na výlet,
- otevřené okno a otázka, jakou krajinu vidí z okna během rodinné dovolené,
- mořské dno a otázka, co mohou spatřit při potápění,
- hradní brána a otázka, v jakém hradě by se jim líbilo bydlet.
Nesahat
Na zem nalepte dva pruhy papírové pásky a mezi ně položte kuličku zmuchlaného papíru. Vyzvěte děti, ať kuličku přemístí mimo pruhy – aniž by se jí dotkly rukama. Budete překvapeni, kolik způsobů dokážou někteří vymyslet.
Společné čtení
Na příběhu, který zrovna společně čtete, otestujte schopnost dětí logicky uvažovat. Při čtení občas zastavte a zeptejte se, co bude následovat, jak se daná postava asi zachová. Nastiňte různé scénáře, nechte děti odhadovat důsledky jednání a hodnotit, zda to byl dobrý nebo špatný nápad. Vymyslete alternativní konec známé pohádky.
TIP: Jak propojit čtení a kritické myšlení se dozvíte na kurzech spolku Kritické myšlení, který předává dál myšlenky vzdělávacího programu RWCT. Pro předškolní pedagogy se hodí workshop „Čteme s nečtenáři a učíme je kriticky myslet“.
Jak jinak děti interaktivně zapojit do příběhu zjistíte z článku
Jak v dětech probudit lásku ke knihám.
Neučte děti, co si mají myslet. Raději je naučte, jak mají přemýšlet.
Pěstujte v nich kreativitu a kritické myšlení.
Jen tak si budou umět utvořit vlastní postoj a poradit si s čímkoli, co je v budoucnu čeká.
7. 8. 2023 | Martina Zatloukalová