Chci konzultaci

Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení

Nevíme, jaká budoucnost děti čeká. Budou na ni ale připraveny, pokud budou umět kriticky uvažovat a kreativně řešit problémy. Začněte s nimi tyhle dovednosti trénovat už ve školce.
Kritické myšlení patří mezi nejcennější kognitivní dovednosti. Znamená to mít otevřenou mysl, používat představivost, klást si otázky a před finálním rozhodnutím zvážit dostupné informace. Všechny tyto kompetence je možné už od školky nenásilně tříbit prostřednictvím hry. My vám teď poradíme jak.

Zdravá chodidla

Třídění

Obyčejné třídění je top aktivita pro rozvoj logického uvažování. Vyžaduje totiž schopnost srovnávat, rozlišovat a seskupovat podle vlastností. Nechte děti třídit:

 • předměty a přírodniny podle barvy, velikosti, tvaru nebo materiálu,
 • obrázky zvířat podle toho, kde žijí, čím se živí, zda jsou domácí, divoká, popř. exotická,
 • obrázky dopravních prostředků podle druhu komunikace.

Pracovní listy

Analyzovat situaci, hledat shody i protiklady a ze získaných informací vyvodit závěr. Tyto cenné dovednosti můžete s dětmi procvičovat v pracovních listech. Zaměřte se na řešení úloh:

 • co chybí (obrázek s vynechaným detailem, např. pes bez ocasu, auto bez kol atd.),
 • co je jinak (všechny obrázky jsou shodné, jen jeden se drobně odlišuje),
 • co sem nepatří (všechny obrázky mají něco společného, jen jeden do množiny nepatří),
 • co následuje (na základě vzoru určit, jaký obrázek bude v řadě následovat),
 • co se stane pak (dokončit příběh o 3 obrázcích, první dva obrázky spojit se závěrečným).

Zásoba tematických pracovních listů vám každý měsíc přistane v e-mailové schránce spolu s našimi přípravami pro učitele.

Kreativní výzvy

Vyzkoušejte následující kreativní výzvy, které děti přinutí napnout představivost a přemýšlet mimo obvyklý rámec.

 1. To není krabice

  Inspirujte se obrázkovou knihou Not A Box od Antoinette Portis. V té si malý králíček hraje s kartonovou krabicí, vidí v ní ale horu, robota i vesmírnou raketu. Ne nadarmo se říká, že prázdná krabice je ta nejlepší hračka.

  Zapojte fantazii a vymyslete, k jakému neobvyklému účelu by mohly sloužit další obyčejné předměty. Třeba z hrábí by byl bezva hřeben pro obra, ze lžičky pirátská páska přes oko a z třásňového mopu zase paruka.

 2. Díra v papíru

  Vystřihněte do papíru díru. Může být dokonale kulatá podle šablony, vystřižená jen tak od oka nebo jakkoli divoce tvarovaná. Může být umístěna ve středu nebo kdekoli jinde na papíře. Může být jedna nebo jich může být víc.

  Nabídněte dětem papír s dírou jako nový výtvarný prostředek. Rozdejte pastelky nebo fixy a vybídněte děti, ať začnou kreslit. Mohou kreslit kolem díry, zakomponovat ji do svého obrázku nebo díru podložit dalším papírem a kreslit do ní.

 3. Dokreslování

  Nakreslete několik kruhů. Požádejte děti, ať z nich vytvoří tolik věcí, kolik jen dokážou vymyslet (míč, nafukovací balónek, kolo od auta, klubíčko, obličej, berušku, květinu, sluníčko, jablko, rajče, koblihu, koláč, pizzu…).
  Starším dětem zkuste předložit také dokreslovací listy k zamyšlení a dotvoření. Na papír načrtněte jednoduchý obrázek, doprovoďte jej stručným komentářem a zbytek nechte na dětech. Může to vypadat třeba takhle:

  • kufr a otázka, co do něj sbalit na prázdniny,
  • silnice a otázka, co auto míjí cestou na výlet,
  • otevřené okno a otázka, jakou krajinu vidí z okna během rodinné dovolené,
  • mořské dno a otázka, co mohou spatřit při potápění,
  • hradní brána a otázka, v jakém hradě by se jim líbilo bydlet.
 4. Nesahat

  Na zem nalepte dva pruhy papírové pásky a mezi ně položte kuličku zmuchlaného papíru. Vyzvěte děti, ať kuličku přemístí mimo pruhy – aniž by se jí dotkly rukama. Budete překvapeni, kolik způsobů dokážou někteří vymyslet.

Společné čtení

Na příběhu, který zrovna společně čtete, otestujte schopnost dětí logicky uvažovat. Při čtení občas zastavte a zeptejte se, co bude následovat, jak se daná postava asi zachová. Nastiňte různé scénáře, nechte děti odhadovat důsledky jednání a hodnotit, zda to byl dobrý nebo špatný nápad. Vymyslete alternativní konec známé pohádky.

TIP: Jak propojit čtení a kritické myšlení se dozvíte na kurzech spolku Kritické myšlení, který předává dál myšlenky vzdělávacího programu RWCT. Pro předškolní pedagogy se hodí workshop „Čteme s nečtenáři a učíme je kriticky myslet“.

Jak jinak děti interaktivně zapojit do příběhu zjistíte z článku
Jak v dětech probudit lásku ke knihám.


Neučte děti, co si mají myslet. Raději je naučte, jak mají přemýšlet.
Pěstujte v nich kreativitu a kritické myšlení. 
Jen tak si budou umět utvořit vlastní postoj a poradit si s čímkoli, co je v budoucnu čeká.


7. 8. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Advent ve školce: Tipy na aktivity</strong>
Advent ve školce: Tipy na aktivity

21. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Zase je tu ta nejkrásnější část roku. Nechte se inspirovat dnešním článkem a užijte si ve školce kouzelnou předvánoční atmosféru. Děti budou nadšené a vy zatoužíte být opět malí. Detail článku »

<strong>10 nápadů na začátek nového školního roku</strong>
10 nápadů na začátek nového školního roku

29. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Začátek školního roku bývá pro děti vzrušující i strašidelný. Obzvlášť pro ty, které jdou do školky poprvé. Jakými aktivitami je uvítat, abyste jim pomohli překonat počáteční ostych? Detail článku »

 <strong>Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí</strong>
 Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí

18. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. Jak tuhle proměnu podpořit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *