Chci konzultaci

Úrazy v mateřské škole

Úraz je vždycky mrzutost. Tím spíš, když se stane dětem zrovna u vás ve školce. Připomeňme si, jak správně postupovat v případě školního úrazu.

Úraz se nestane náhodou. Vždy mu předchází riziková situace, které se lze vyvarovat. Proto děti ve školce nabádáte k opatrnosti. Proto je seznamujete s bezpečným chováním. Proto je postupně učíte vyhodnotit situaci, rozpoznat nebezpečí a vyhnout se mu.

úraz kolene ve školce

Školní úraz

Někdy se to však ani při nejlepší snaze nepodaří – děti nevyhodnotí riziko, přecení své síly nebo neuposlechnou dobře míněnou radu. A úraz je na světě.

Pamatujte, že za školní úraz se považuje úraz, který se dětem stal při školní i mimoškolní výchově a vzdělávání, tzn. při všech aktivitách organizovaných mateřskou školou.

Pozor: Pokud se úraz stane po předání dítěte rodiči, ale stále na pozemku školy a za přítomnosti svědka, jedná se opět o školní úraz. Takovou spornou situaci je vždy lepší konzultovat s vaším OZO v BOZP.

Za úraz a škodu způsobenou dítěti vždy odpovídá školka jako právnická osoba. Tuto odpovědnost nelze přenést na zákonného zástupce. A to ani v případě, pokud podepsal, že za své dítě přebírá zodpovědnost. Stejně tak nelze tuto zodpovědnost přenést na pedagoga. Pokud se ovšem prokáže jeho zavinění, škola může následně vůči pedagogovi uplatnit tzv. regresivní postih. V krajním případě může pedagog nést trestněprávní odpovědnost, pokud svým jednáním naplní skutkovou podstatu trestného činu.
 

Povinnosti zaměstnance školy

Jaké jsou povinnosti zaměstnance školy, když ke školnímu úrazu dojde?

 • Poskytnout dítěti potřebnou laickou první pomoc (sem se počítá i telefonát na linku 155).
 • Neprodleně informovat vedení školy a zákonné zástupce dítěte.
 • Zajistit záznam do Knihy úrazů a to nejpozději do 24 hodin od okamžiku, kdy se o úrazu dozvíte.

TIP: Chcete mít záda krytá i při maličkostech? Kromě Knihy úrazů si veďte Deník drobných poranění, kam budete zapisovat každou třísku a odřeninu. Při předávání dítěte informujte rodiče o události a nechte si ji podepsat.
Pro případ, že by se z toho nakonec něco vyklubalo a rodiče si přišli stěžovat.


 

Nejčastější úrazy a první pomoc

Ve školce jistě procházíte pravidelným školením BOZP nebo školením na poskytování první pomoci. Připomeňme si proto, jak ošetřit jen ty nejčastější, lehké úrazy, které mohou děti ve školce potkat.

Odřeniny

 • Odřeniny omyjte studenou tekoucí vodou a odstraňte všechny nečistoty.
 • Zatlačte na ránu čistým gázovým obvazem, abyste zastavili krvácení.
 • Ránu omyjte teplou vodou a jemně osušte.
 • Odřeninu a její okolí vydezinfikujte přípravkem, který neštípe.

 

Boule

 • Bouli se nesnažte „zatlačit“. Tím by se jen zvětšila plocha poškození pod otokem.
 • Na místo zranění přiložte studený obklad, třeba ve formě chladícího gelového polštářku.
 • Sledujte varovné signály, při kterých je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Jedná se o bolest hlavy, nevolnost, zvracení, ospalost nebo výtok z ucha.

 

Krvácení z nosu

 • Posaďte dítě do mírného předklonu, aby krev mohla volně vytékat ven. Nezaklánějte mu hlavu ani ho nepokládejte.
 • Nejméně na 5 minut stiskněte nosní křídla.
 • Na kořen nosu a zátylek můžete přikládat studené obklady.
 • Pokud ani po 20 minutách krvácení nepřestává, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

 

Úrazy zubů

 • Pokud se zub po úrazu viklá, nebo je zaražený do dásně, kontaktujte rodiče, aby dítě odvezli ke stomatologickému ošetření.
 • Když si dítě vyrazí mléčný zub, nejde jej zachránit.
 • Jestliže se jedná o stálý zub, zvedněte jej, opláchněte vodou a vložte do nádobky s mlékem. Dotýkejte se pouze korunky, ne kořenu zubu. Důležitý je rychlý převoz ke stomatologickému ošetření.
 • Pokud dítě po vyražení mléčného či stálého zubu krvácí, je nutné, aby jej prohlédl zubní lékař.

 

Úžeh a úpal

 • Přesuňte dítě do stínu, nebo lépe do chladné a větrané místnosti.
 • Ochlazujte dítě průvanem, přikládáním studených obkladů nebo vlažnou sprchou.
 • Podávejte dítěti tekutiny. Vhodnější jsou minerálky a mírně slazené nápoje. Použijte rehydratační roztok, pokud ho máte k dispozici.
 • Ošetřete dítěti případné popáleniny od slunce k tomu určenými přípravky.
 • Sledujte stav dítěte. Pokud se nelepší nebo se zhoršuje, volejte 155.

Podrobnější informace k úžehu a úpalu najdete v článku
Aby se děti v létě nepřehřály: Prevence a první pomoc.


Klíště

 • Místo přisátí vydesinfikujte.
 • Klíště podeberte speciální kartou nebo háčkem se zářezem a vytáhněte.
 • Pokud používáte pinzetu, uchopte klíště těsně u hlavičky, co nejblíže kůži. Opatrně jím viklejte do stran, dokud se vám ho nepodaří vytáhnout.
 • Po odstranění klíštěte místo přisátí opět vydesinfikujte.
 • Vytažené klíště bezpečně zlikvidujte. Nejlepší je zabalit jej do kousku papíru a spálit nebo spláchnout. Klíště nerozmačkávejte ani ho nevyhazujte do odpadkového koše.

Vytáhnout, či nevytáhnout?

Současná legislativa tento typ zdravotního úkonu umožňuje, záleží však na rozhodnutí školy. Ty se často obávají, že v případě komplikací by je rodiče mohli popotahovat za špatný postup. Některé školky to řeší tak, že klíšťata odstraňují jen s písemným souhlasem rodičů. Jiné rodičům volají a žádají, aby dítěti přijeli klíště vytáhnout sami. Ministerstvo zdravotnictví aktuálně řeší legislativní úpravy, které postup škol sjednotí.


Tipy na minimalizování rizika nehod při pobytu venku najdete v článku
Jak zajistit bezpečnost dětí venku.


Přejeme vám, ať se všem dětem ve vaší školce nehody a úrazy vyhýbají velkým obloukem.
 
 

18. 6. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Masopust a karneval ve školce: <br/>Tipy na aktivity</strong>
Masopust a karneval ve školce:
Tipy na aktivity

06. 02. 2024 | Martina Zatloukalová

Masopust je tím nejveselejším a nejbarevnějším obdobím v roce. Dali jsme dohromady nápady na aktivity, se kterými se ve školce zaručeně nebudete nudit. Detail článku »

<strong>Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled</strong>
Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled

19. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Knihy jsou mostem, který dokáže spojit děti s nejstarší generací. Na program Přečti a další projekty mezigeneračního sdílení ve školkách jsme se ptali Kateřiny Jirglové, ředitelky obecně prospěšné společnosti Mezi námi. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *