Chci konzultaci

Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc

Léto je tady a s ním i vedro k padnutí. Jak to udělat, abyste takové počasí s dětmi ve školce ve zdraví přežili? A jak si poradit s přehřátým dětským tělíčkem?

K přehřátí lidského organismu může dojít dlouhodobým pobytem na slunci nebo v horkém prostředí, nedostatečným pitným režimem a zvýšenou fyzickou aktivitou. Aby se dětem ve vaší třídě obloukem vyhnulo, dbejte na následující preventivní opatření.

holčička s teploměrem

Prevence přehřátí

 • Tekutiny

  Voda je základ. V zápalu hry si na ni ale děti obvykle vůbec nevzpomenou. Během horkých letních dní je proto hlídejte a často jim připomínejte, aby se šly napít. Džbán nebo nápojový zásobník s kohoutkem postavte na dostupné místo, aby si každý mohl kdykoli dolít. Pokud máte na školní zahradě záhon s bylinkami či ovocem, připravte společně ochucenou vodu. Hrajte si na restauraci nebo studánku se zázračnou živou vodou.

 • Oblečení a ochrana proti slunci

  Některé děti mohou mít se změnou sezónního šatníku problém. Povídejte si ve třídě o počasí a oblékání. V letních vedrech se hodí lehké, vzdušné oblečení světlé barvy. Při pobytu venku je nezbytná pokrývka hlavy. Dohodněte se s rodiči, jak to udělat s opalovacím krémem. Pokud zůstane mazání na vás, nezapomeňte na nos, uši a nárty. Když si děti postaví hlavu, zkuste z toho udělat legraci. Třeba že dětem místo nosu narostl sloní chobot a že je potřeba ho namazat, aby hezky troubil.

 • Pobyt ve stínu

  Mezi 11. a 15. hodinou je sluneční záření nejintenzivnější. V tuto dobu se tedy s dětmi přesuňte do stínu, abyste se chránili před škodlivých UV zářením. Pokud nemáte na školní zahradě vzrostlé stromy, zajistěte stín pomocí slunečníků a slunečních plachet. Pro jistotu také pravidelně kontrolujte, jestli se venkovní plochy a herní vybavení na slunci příliš nerozpálily.

 • Vodní hry

  V horkých dnech vynechejte intenzivní pohyb. Volte raději hry s vodou, které děti milují a příjemně se u nich ochladí. Naplňte vodní balónky. Připravte vodní senzorickou stanici. Roztáhněte hadici a připojte na ni zahradní zavlažovač s postřikovačem.

Všechno potřebné o senzorických boxech a stanicích najdete v článku
Proč do dětských her zapojit všechny smysly.

Příznaky přehřátí

Někdy se ani při nejlepší snaze nepodaří přehřátí zabránit. Pak je jedno, jestli dítě postihl úžeh (přehřátí na slunci), nebo úpal (celkové přehřátí organismu v horkém prostředí).

Oba stavy se projevují víceméně podobně:

 • únavou a malátností,
 • suchou, zarudlou kůží,
 • bolestí hlavy, závratí, dezorientací,
 • nevolností až zvracením,
 • zvýšenou teplotou či horečkou.
spící holčička

První pomoc při přehřátí

Pokud u dítěte pozorujete jeden nebo více příznaků přehřátí, nečekejte a jednejte.

Na úžeh i úpal platí stejná první pomoc:

 • Přesuňte dítě do stínu, nebo lépe do chladné a větrané místnosti.
 • Ochlazujte dítě průvanem, přikládáním studených obkladů nebo vlažnou sprchou.
 • Podávejte dítěti tekutiny. Vhodnější jsou minerálky a mírně slazené nápoje. Použijte rehydratační roztok, pokud ho máte k dispozici.
 • Ošetřete dítěti případné popáleniny od slunce k tomu určenými přípravky.
 • Sledujte stav dítěte. Pokud se nelepší nebo se zhoršuje, volejte 155.

I v horkém létě se ve školce můžete mít báječně.
Základ je stín a voda. Hodně vody. Na pití i na hraní.
Pokud to nebude stačit a někomu se přece jen udělá špatně z přehřátí, teď už si s tím poradíte.


29. 6. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Plusy online zápisu do státní školky – rozhovor</strong>
Plusy online zápisu do státní školky – rozhovor

22. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

Zápis s aplikací Twigsee vám ušetří hodiny času. Na výhody organizace přijímacího řízení přes aplikaci Twigsee jsme se zeptali paní Zuzany Černé, zástupkyně ředitelky státní Mateřské školy Roztoky. Detail článku »

<strong>Jak zajistit bezpečnost dětí venku</strong>
Jak zajistit bezpečnost dětí venku

14. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí. Detail článku »

<strong>MŠMT chce omezit odklady <br/>školní docházky</strong>
MŠMT chce omezit odklady
školní docházky

12. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čeští předškoláci dostávají nejvíc odkladů školní docházky z celé Evropy. To ale neprospívá ani dětem, ani ekonomice. Ministerstvo školství nyní zvažuje čtyři varianty řešení situace. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *