7 aktivit pro zábavné léto
ve školce
V létě by školka víc než kdy jindy měla být plná zábavy. Zapojte do hry všechny smysly a nebojte se udělat nepořádek. Slibujeme vám, že u dětí budete mít úspěch.
Během prázdninového provozu si můžete dovolit volnější režim. Přesuňte se ven a dejte dětem víc prostoru na spontánní hru. Jen ať běhají, rýpou se v písku a zkoumají mikrosvět školní zahrady. Venku se navíc můžete vytasit s aktivitami, které by ve třídě nadělaly moc nepořádku. Přesně takové tu pro vás dnes máme:
Chcete poradit rodičům, co s dětmi dělat po dobu letních prázdnin?
Přepošlete jim článek Tahák nejen pro rodiče, jak v létě zabavit děti.
-
Bubliny
Foukání bublin je skvělé logopedické cvičení. Chytání a praskání bublin zase rozvíjí hbitost i jemnou motoriku.
Pokud nemáte zásoby roztoku, namíchejte si vlastní.
Potřebujete k tomu:- 1 litr teplé vody,
- 250 ml prostředku na mytí nádobí,
- 3 lžíce glycerinu pro větší pevnost bublin.
TIP: Před použitím je lepší nechat směs pár dní odležet.
Zkuste si s dětmi vyrobit také vlastní foukátka. Nejjednodušší je použít chlupatý drátek, který se snadno ohýbá. Základní geometrické tvary zvládnete od oka, složitější obrysy můžete formovat podle vykrajovátka na těsto. Když požadovaný tvar dokončíte, obtočte konce drátku kolem špejle nebo klacíku.
-
Bublinový had
Odřízněte dno malé PET láhve. Místo dna napněte kousek plátna a připevněte gumičkou. Bublinový roztok nalijte do misky a namočte v něm plátěné dno láhve. Foukejte do úzkého hrdla láhve, až z plátěného dna začne vylézat dlouhý bublinový had.
TIP: Vyzkoušejte taky duhového bublinového hada. Stačí namočit plátěné dno do roztoku, pak na látku nakapat trochu tekutých potravinářských barev a začít foukat.
-
Vodní hrátky
Když je venku horko, zchlaďte se na školní zahradě vodou. Všemožné vodní hrátky jsou navíc báječnou smyslovou aktivitou, u které děti trénují hrubou i jemnou motoriku.
Vodní štafety:
- přenášení vodního balónku na lžíci,
- přenášení vody s kelímkem v ruce (chůze, skákání),
- přenášení vody s kelímkem na hlavě (chůze),
- přenášení vody s kelímkem na zádech (lezení po čtyřech),
- přelévání vody z kelímku do kelímku přes hlavu.
Vodní překážková dráha:
- probíhání přes zahradní zavlažovač s postřikovačem,
- jízda po skluzavce polité vodou,
- skok do lavóru s vodou (a ledem),
- prolézání tunelu z vodních nudlí,
- střílení vodní pistolkou na cíl.
Vodní bitva:
Místo jednorázových vodních balónků si vyrobte opakovaně použitelné vodní bombičky. Houbičky na nádobí rozstříhejte na proužky a svažte je uprostřed gumičkou. Hotové bombičky před bitvou vložte do mísy s vodou a nechte je nasáknout.
Více rad, jak přežít vedra ve zdraví, pro vás máme v článku
Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc.
-
Senzorická stanice
Velkou plastovou krabici naplňte vodou. Vodu můžete obarvit, experimentovat s její teplotou nebo ji napěnit pomocí prostředku na mytí nádobí. Přidejte nejrůznější drobné hračky a předměty. Vedle krabice připravte lžíce, naběračky, kleště, cedníky a trychtýře.
Příklady vodních senzorických stanic:
- moře se slanou modrou vodou, mušlemi, kousky mořských řas a plastovými zvířátky,
- myčka aut s prostředkem na mytí nádobí, houbičkami, kartáčky a autíčky,
- doba ledová s kostkami ledu, ve kterých jsou zamrzlé drobné plastové hračky.
Senzorická stanice s vodními perlami:
Vodní perly jsou speciální gelové kuličky, které po namočení nasáknou vodou a zvětší se. Nabobtnalé perly dejte do velké nádoby. Nechte děti, ať prozkoumají, jaké jsou na omak. Pro ještě větší smyslový zážitek je můžete smíchat s pěnou na holení, nebo prosvítit na světelném stole.
-
Oobleck
Tohle divné slovo označuje hmotu, která umí být tekutá i pevná. Když na její hladinu pomalu položíte ruku, proteče vám mezi prsty jako kapalina. Když do ní ale prudce plácnete, chová se jako pevná látka a klade odpor. Pro smyslovou hru ideální.
K její výrobě smíchejte:
- 1 hrnek vody,
- volitelně pár kapek potravinářského barviva,
- 2 hrnky kukuřičného škrobu.
TIP: Jedinečná povaha hmoty se projeví hned při míchání ingrediencí. Nepůjde to snadno, buďte proto trpěliví a pokračujte, dokud se voda a škrob nespojí dohromady.
-
Malování vodou
První variantou je malování na chodník. Rozdejte naplněné rozprašovače, nebo kbelíčky s vodou a štětce různých velikostí. Vodou podle libosti cákejte, malujte nebo zkoušejte různá grafomotorická cvičení. Slunce všechny výtvory nakonec vysuší.
Druhou variantou je malování na křídovou tabuli. Nejprve celou plochu tabule pokryjte křídou. Štětcem namočeným ve vodě pak na tabuli kreslete různé tvary a obrázky. Mokrý štětec za sebou nechává výraznou černou stopu.
-
Strukturní nástěnná malba
Slepte dohromady několik kartonů a připevněte je na zeď. Na podkladový karton tavnou pistolí přilepte různé mělké krabičky, plata od vajec, roličky od toaletního papíru, dřívka od nanuků nebo cokoli jiného, co dodá struktura a lze na to malovat.
Rozdejte dětem temperové barvy a štětce. Vyzvěte je, ať kartonovou zeď pomalují podle svého gusta. Výsledek bude asi divoký, ale jde tu především o proces tvorby. Pokud činnost děti zaujme, mohou po zaschnutí barev pokračovat a doplnit společné dílo peříčky, bambulkami nebo hedvábným papírem.
Ještě více inspirace na červenec a srpen ve školce najdete v našich letních pracovních listech.
Tak ať je léto ve vaší školce plné radosti a smíchu!
3. 7. 2023 | Martina Zatloukalová