Chci konzultaci

7 aktivit pro zábavné léto
ve školce

V létě by školka víc než kdy jindy měla být plná zábavy. Zapojte do hry všechny smysly a nebojte se udělat nepořádek. Slibujeme vám, že u dětí budete mít úspěch.

Během prázdninového provozu si můžete dovolit volnější režim. Přesuňte se ven a dejte dětem víc prostoru na spontánní hru. Jen ať běhají, rýpou se v písku a zkoumají mikrosvět školní zahrady. Venku se navíc můžete vytasit s aktivitami, které by ve třídě nadělaly moc nepořádku. Přesně takové tu pro vás dnes máme:

dívky cákající vodou

Chcete poradit rodičům, co s dětmi dělat po dobu letních prázdnin?
Přepošlete jim článek Tahák nejen pro rodiče, jak v létě zabavit děti.


 1. Bubliny

  Foukání bublin je skvělé logopedické cvičení. Chytání a praskání bublin zase rozvíjí hbitost i jemnou motoriku.

  Pokud nemáte zásoby roztoku, namíchejte si vlastní.
  Potřebujete k tomu:

  • 1 litr teplé vody,
  • 250 ml prostředku na mytí nádobí,
  • 3 lžíce glycerinu pro větší pevnost bublin.

  TIP: Před použitím je lepší nechat směs pár dní odležet.

  Zkuste si s dětmi vyrobit také vlastní foukátka. Nejjednodušší je použít chlupatý drátek, který se snadno ohýbá. Základní geometrické tvary zvládnete od oka, složitější obrysy můžete formovat podle vykrajovátka na těsto. Když požadovaný tvar dokončíte, obtočte konce drátku kolem špejle nebo klacíku.

 2. Bublinový had

  Odřízněte dno malé PET láhve. Místo dna napněte kousek plátna a připevněte gumičkou. Bublinový roztok nalijte do misky a namočte v něm plátěné dno láhve. Foukejte do úzkého hrdla láhve, až z plátěného dna začne vylézat dlouhý bublinový had.

  TIP: Vyzkoušejte taky duhového bublinového hada. Stačí namočit plátěné dno do roztoku, pak na látku nakapat trochu tekutých potravinářských barev a začít foukat.

 3. Vodní hrátky

  Když je venku horko, zchlaďte se na školní zahradě vodou. Všemožné vodní hrátky jsou navíc báječnou smyslovou aktivitou, u které děti trénují hrubou i jemnou motoriku.

  Vodní štafety:

  • přenášení vodního balónku na lžíci,
  • přenášení vody s kelímkem v ruce (chůze, skákání),
  • přenášení vody s kelímkem na hlavě (chůze),
  • přenášení vody s kelímkem na zádech (lezení po čtyřech),
  • přelévání vody z kelímku do kelímku přes hlavu.

  Vodní překážková dráha:

  • probíhání přes zahradní zavlažovač s postřikovačem,
  • jízda po skluzavce polité vodou,
  • skok do lavóru s vodou (a ledem),
  • prolézání tunelu z vodních nudlí,
  • střílení vodní pistolkou na cíl.

  Vodní bitva:

  Místo jednorázových vodních balónků si vyrobte opakovaně použitelné vodní bombičky. Houbičky na nádobí rozstříhejte na proužky a svažte je uprostřed gumičkou. Hotové bombičky před bitvou vložte do mísy s vodou a nechte je nasáknout.


  Více rad, jak přežít vedra ve zdraví, pro vás máme v článku
  Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc.


 4. Senzorická stanice

  Velkou plastovou krabici naplňte vodou. Vodu můžete obarvit, experimentovat s její teplotou nebo ji napěnit pomocí prostředku na mytí nádobí. Přidejte nejrůznější drobné hračky a předměty. Vedle krabice připravte lžíce, naběračky, kleště, cedníky a trychtýře.

  Příklady vodních senzorických stanic:

  • moře se slanou modrou vodou, mušlemi, kousky mořských řas a plastovými zvířátky,
  • myčka aut s prostředkem na mytí nádobí, houbičkami, kartáčky a autíčky,
  • doba ledová s kostkami ledu, ve kterých jsou zamrzlé drobné plastové hračky.

  Senzorická stanice s vodními perlami:

  Vodní perly jsou speciální gelové kuličky, které po namočení nasáknou vodou a zvětší se. Nabobtnalé perly dejte do velké nádoby. Nechte děti, ať prozkoumají, jaké jsou na omak. Pro ještě větší smyslový zážitek je můžete smíchat s pěnou na holení, nebo prosvítit na světelném stole.

 5. Oobleck

  Tohle divné slovo označuje hmotu, která umí být tekutá i pevná. Když na její hladinu pomalu položíte ruku, proteče vám mezi prsty jako kapalina. Když do ní ale prudce plácnete, chová se jako pevná látka a klade odpor. Pro smyslovou hru ideální.

  K její výrobě smíchejte:

  • 1 hrnek vody,
  • volitelně pár kapek potravinářského barviva,
  • 2 hrnky kukuřičného škrobu.

  TIP: Jedinečná povaha hmoty se projeví hned při míchání ingrediencí. Nepůjde to snadno, buďte proto trpěliví a pokračujte, dokud se voda a škrob nespojí dohromady.

 6. Malování vodou

  První variantou je malování na chodník. Rozdejte naplněné rozprašovače, nebo kbelíčky s vodou a štětce různých velikostí. Vodou podle libosti cákejte, malujte nebo zkoušejte různá grafomotorická cvičení. Slunce všechny výtvory nakonec vysuší.

   

  Druhou variantou je malování na křídovou tabuli. Nejprve celou plochu tabule pokryjte křídou. Štětcem namočeným ve vodě pak na tabuli kreslete různé tvary a obrázky. Mokrý štětec za sebou nechává výraznou černou stopu.

 7. Strukturní nástěnná malba

  Slepte dohromady několik kartonů a připevněte je na zeď. Na podkladový karton tavnou pistolí přilepte různé mělké krabičky, plata od vajec, roličky od toaletního papíru, dřívka od nanuků nebo cokoli jiného, co dodá struktura a lze na to malovat.

  Rozdejte dětem temperové barvy a štětce. Vyzvěte je, ať kartonovou zeď pomalují podle svého gusta. Výsledek bude asi divoký, ale jde tu především o proces tvorby. Pokud činnost děti zaujme, mohou po zaschnutí barev pokračovat a doplnit společné dílo peříčky, bambulkami nebo hedvábným papírem.


Ještě více inspirace na červenec a srpen ve školce najdete v našich letních pracovních listech.
Tak ať je léto ve vaší školce plné radosti a smíchu!


 

 

3. 7. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak zvládnout přijímací řízení bez bolení hlavy</strong>
Jak zvládnout přijímací řízení bez bolení hlavy

24. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

Co kdybychom vám teď řekli, že to jde i jinak? Že existuje nástroj, který vám uleví od administrativní zátěže? Že díky němu ušetříte čas i vlastní energii? Detail článku »

<strong>Proč do dětských her <br/>zapojit všechny smysly</strong>
Proč do dětských her
zapojit všechny smysly

18. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Malé děti potřebují mít všech pět pohromadě. Svět okolo sebe totiž už od narození přirozeně objevují všemi pěti základními smysly. Čím víc smyslů zapojují, tím líp pro jejich mozek a celkový vývoj. Detail článku »

<strong>Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor</strong>
Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor

27. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

"Úměrně růstu školky se zvyšuje i administrativní zátěž a vy najednou zjišťujete, že takhle to dál nepůjde." Naštěstí existuje řešení. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *