Chci konzultaci

Rozhovor: Vědomě si plánuji
čas na odpočinek


Najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem není snadné. O syndromu vyhoření, organizaci času a chvilkách nicnedělání jsme si povídali s Mgr. Regínou Ouhledovou, ředitelkou soukromé bilingvní školky Monty School of Prague.

 
Jste ředitelkou školky, metodičkou českého jazyka v síti Českých center, lektorkou pro META o.p.s…
Jak to všechno stíháte?

Musela jsem se naučit organizovat si čas, bez toho by to nešlo. Využívám sdílený kalendář, ve kterém má každá z těchto pozic svou barvu. Do kalendáře si pak zapisuji všechny schůzky a úkoly. To je můj stěžejní nástroj, jak to všechno zvládat.

Mgr. Regína Ouhledová

 
Dokážete se od práce mentálně odpojit, nebo jste myšlenkami pořád ve školce?

Přestěhovali jsme se za Prahu, takže cestou domů se od práce odpojuji a nechávám ji za sebou. Dokud jsme ale bydleli kousek od školky, bylo to pro mě náročné. Nedokázala jsem vypnout, přišla jsem domů a pořád jsem pracovala. Trvalo mnoho let, než jsem se naučila vše si zorganizovat. Proto jsem ráda, že své zkušenosti teď můžu zúročit a předat dál, aby se ostatní vyhnuli tomu, čím jsem si musela projít.

 
Z Vaší odpovědi usuzuji, že Vás postihl syndrom vyhoření, je to tak?

Ano, mám za sebou syndrom vyhoření, dokonce dvakrát. Nebylo mi dobře a cítila jsem, že mě moje práce už netěší. Pomohlo mi, že jsem např. začala spolupracovat s Metou. Přednášela jsem, lektorovala různé kurzy a díky tomu jsem se setkala s mnoha lidmi. Uvědomila jsem si, že některé věci moc prožívám a že to, co dělám, dělám dobře. Pochopila jsem, že se musím postarat v prvé řadě sama o sebe – byť jsem velmi empatický člověk.

Pak jsem to po půl roce zase přehnala a byla jsem v tom zpátky. Řekla jsem si, že takhle to dál nejde. Tehdy jsem si opravdu začala plánovat svůj čas. Taky mi pomohlo odpoutat se od prostředí školky a pracovat dva dny v týdnu z domova. Ve školce jsem na každém kroku viděla nedostatky – rozbitou hračku, odloupnutou omítku a podobné maličkosti, co mě rozčilovaly. To mě strašně rozptylovalo. Tak jsem si určila dny, kdy budu dělat administrativu v klidu z domu. Rodičům jsem oznámila, že v případě potřeby jsem jim k dispozici po telefonu. Respektovali to.

 
Jak se vám nyní daří balancovat práci a odpočinek?

Vypnout mozek je pro mě stále velmi těžké. Proto si vědomě plánuji čas na odpočinek. Záměrně jsem si pořídila dva pejsky, se kterými chodím na procházky do lesa. Když někdy potřebuji úplně vypnout, hraji jednoduché hry na telefonu. Můj muž se na mě kvůli tomu zlobí, ale pro mne je to čas, kdy opravdu vypnu mozek. A moc mi to pomáhá. Jsem přesvědčená, že je důležité zařadit do života i chvilky nicnedělání.

 
 
Tvoření ve školce
 

Ještě by mě zajímalo, jak se ve Vaší školce staráte o psychickou pohodu učitelů?

Trvám na tom, abychom já ani mí zaměstnanci nepracovali o víkendu. Dělám všechno pro to, aby učitelé měli dostatečný prostor pro přípravu v průběhu týdne.

Učitelům jsem také jako bonus nabídla setkávání s mentálním terapeutem. Myslím, že to pro všechny byla zajímavá zkušenost. Nikoho jsem do toho nenutila; vyčlenila jsem čas v pracovní době a nakonec za terapeutem chodili všichni.

Ne každý má možnost chodit na terapie, protože je to finančně poměrně náročné. Proto je fajn, když se podobné setkání podaří zorganizovat přímo na pracovišti. Možností je řada, za mě je skvělý projekt Kouči do škol. Dnes už sama využívám metody koučování, takže věřím, že práce u nás ve školce je příjemná.

 
Doporučila byste kouče a terapeuty do každé školky?

Je to samozřejmě na zvážení každého ředitele podle možností školky. Záleží ale na tom, jestli chci učitele podpořit. Jestli chci, aby chodili do práce s úsměvem a odpočinutí, aby nesklouzli do syndromu vyhoření. Naším cílem jsou spokojené děti. A když ve školce pracuje někdo, kdo se necítí dobře, odráží se to na atmosféře i úrovni vzdělávání. Jedině vyrovnaný a dobře naladěný pedagog je schopen předat dětem to nejlepší.


Děkuji za rozhovor.
Mgr. Regína Ouhledová
Ředitelka Monty School of Prague

 
 

3. 4. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled</strong>
Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled

19. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Knihy jsou mostem, který dokáže spojit děti s nejstarší generací. Na program Přečti a další projekty mezigeneračního sdílení ve školkách jsme se ptali Kateřiny Jirglové, ředitelky obecně prospěšné společnosti Mezi námi. Detail článku »

<strong>7 aktivit pro zábavné léto<br/>ve školce</strong>
7 aktivit pro zábavné léto
ve školce

03. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

V létě by školka víc než kdy jindy měla být plná zábavy. Zapojte do hry všechny smysly a nebojte se udělat nepořádek. Slibujeme vám, že u dětí budete mít úspěch. Detail článku »

<strong>Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů</strong>
Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením. Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *