Chci konzultaci

Jak se připravit na inspekci školky

Čekáte letos návštěvu ČŠI a chcete se na ni co nejlépe připravit? Zeptali jsme se školek z celé republiky na jejich zkušenosti s inspektory. Zajímá vás, jaká doporučení pro vás mají?

Česká školní inspekce zpravidla navštěvuje všechny mateřské školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení v šestiletém inspekčním cyklu, kdy se věnuje komplexnímu hodnocení instituce. V mezidobí může do školy zavítat kvůli prošetření stížnosti, na základě podnětů zřizovatele nebo v rámci tematické inspekční činnosti.

školní inspekce

Inspekce nemusí být strašák

Tahle neobvyklá návštěva dokáže leckoho znervóznit. Co kdyby se něco našlo… Tak pro začátek, nádech a výdech. Inspektoři jsou taky jenom lidé. Jejich úkolem není nachytat vás. Naopak, zkušený inspektor dokáže konstruktivně poradit a místo výtek rozdává dobře míněná doporučení.

Jako vždy a všude samozřejmě záleží, na koho narazíte. S osobností inspektora nic nezmůžete, proto svou energii soustřeďte na to, co můžete sami ovlivnit:

 • Inspektory přivítejte s úsměvem a věřte, že vaše setkání proběhne ve vlídné atmosféře.
 • Připravte děti na návštěvu. Můžete jim říct, že do školky přijdou jiné paní učitelky, aby se podívaly, jak se spolu máte a co všechno děláte.
 • Buďte přirození a dělejte vše tak, jak jste zvyklí. Pokud ve školce odvádíte profesionální práci, není důvod k obavám.
 • Nekomplikujte si to. Nevymýšlejte nic složitého, nepouštějte se před inspektory do nevyzkoušených aktivit, nesnažte se toho stihnout co nejvíc.
 • Neřešte, když se něco nepovede podle plánu. Práce ve školce vyžaduje notnou dávku kreativity a flexibility, abyste dokázali na nečekanou situaci pružně a s klidem zareagovat.
 • Jestliže postupujete podle svého nejlepšího vědomí, sebevědomě si stůjte za svým názorem a obhajte si ho. V opačném případě se zeptejte, jak by to šlo udělat lépe.
 • S průběžným zvyšováním úrovně předškolního vzdělávání ve vaší školce vám pomohou kritéria hodnocení popsaná na metodickém portálu Kvalitní škola.

Praktické nástroje rozvoje profesních kompetencí najdete také
v článku Jak povzbudit profesní rozvoj předškolních pedagogů.


Co inspekci zajímá

Inspekci zajímá v podstatě vše, co ve školce běžně děláte. Ze zkušeností dotázaných školek vyplývá,
že inspektoři se v poslední době nejčastěji zaměřovali na tyto oblasti:

 

 • Dokumentace:

  Mít v pořádku administrativu je základ. Inspektoři v ředitelně kontrolují veškerou dokumentaci od matriky, přes školní řád až po účetnictví. Chcete si trochu ulehčit práci? Aplikace Twigsee vám pomůže se školní matrikou, třídní knihou nebo přijímacím řízením.

 • Soulad ŠVP s RVP PV:

  Pokud je třeba, aktualizujte školní vzdělávací plán. Nejjednodušší je ŠVP naklikat v aplikaci InspIS nebo postupovat podle zásad uvedených v kapitole 12 RVP PV.

 • Pedagogická diagnostika:

  Nezáleží, jestli používáte hodnotící spirálu, nebo sofistikovanější diagnostický nástroj. Pro inspektory je důležité, jak dokážete pracovat s výsledky. Pedagogická diagnostika má směřovat k individualizaci a diferenciaci. To znamená vnímat individuální potřeby dětí, přizpůsobit aktivity různé úrovni dovedností a cíleně pracovat na rozvoji slabších oblastí.

 • Pobyt venku:

  Inspektor vás může doprovodit i na procházku. Nezapomínejte, že standardem jsou 2 hodiny pobytu venku zpravidla v dopoledních hodinách (s ohledem na aktuální klimatické podmínky).

 • Aktivity pro nespavce:

  RVP PV uvádí, že je nutné respektovat individuální potřebu spánku. Inspektory proto zajímá, jak u vás probíhá odpolední odpočinek a jakým aktivitám se mohou věnovat děti, které neusnou.


Je spousta možností, co dělat s nespícími dětmi.
Jednou z nich jsou třeba pracovní listy, které jsou součástí našich MŠ příprav.


Na webu České školní inspekce je v sekci Dokumenty vyvěšen plán hlavních úkolů na daný školní rok, kde najdete rozepsané specifické úkoly. Pro školní rok 2023/2024 je to třeba využívání ŠVP v pedagogické praxi nebo výsledky předškolní přípravy ve vztahu k přechodu na základní školu.

Držíme palce, ať inspekci zvládnete na jedničku. A vězte, že i kdyby inspektoři nebyli zrovna milí, vždycky platí okřídlená věta Přijít můžou, odejít musí.
 
 

5. 3. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor</strong>
Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor

27. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

"Úměrně růstu školky se zvyšuje i administrativní zátěž a vy najednou zjišťujete, že takhle to dál nepůjde." Naštěstí existuje řešení. Detail článku »

<strong>Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů</strong>
Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením. Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Detail článku »

Jak mít pod kontrolou komunikaci s rodiči v MŠ – rozhovor
Jak mít pod kontrolou komunikaci s rodiči v MŠ – rozhovor

10. 01. 2023 | Lujza Olsen

Paní ředitelka Mgr. Regína Ouhledová ze soukromé Mateřské školy Monty School of Prague hledala způsob, jak školku modernizovat a jak rodičům poskytnout ještě lepší služby. Paní ředitelka nemá však nejmenší problém skloubit školku v lese s moderními technologiemi. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *