Chci konzultaci

Jak povzbudit profesní rozvoj předškolních pedagogů

Kvalitní školství vyžaduje kvalitní učitele. Takové, kteří na sobě neustále pracují. Proto vás seznámíme s praktickými nástroji, které vám pomohou rozvíjet vaše profesní kompetence.

S účinností od ledna 2024 je v zákoně zakotvena podpora začínajících učitelů. Znamená to, že každému učiteli bez praxe je přidělen uvádějící učitel jako mentor. Jeho úkolem je nováčka metodicky vést po dobu dvouletého adaptačního období. Mentor začínajícímu učiteli pomáhá získat jistotu, hodnotí jeho pedagogickou činnost a posouvá ho profesně vpřed.

Člověk se ale učí celý život. I když se vaše praxe ve školce počítá na desítky let, nezůstávejte stát na místě. Soustavně se věnujte rozvoji svých pedagogických kompetencí, abyste dětem předali to nejlepší.

profesní rozvoj - přednáška pro učitelky MŠ

Profesní portfolio

Portfolio je zrcadlem vašeho profesního směřování.
Dokumentuje vaše vize, dovednosti i možnosti dalšího rozvoje.

Začněte tím, že protřídíte sesbíraný materiál – dokumenty, obrázky, fotografie atd.

 • U každého kousku se zamyslete, co vypovídá o vás jako učiteli, čím vás profesně posouvá.
 • Do portfolia ukládejte uvážený výběr, který dokládá vaše profesní kvality.

TIP: Nevíte, kde začít? Prozkoumejte nástroj Na cestě ke kompletnímu učiteli.
Obsahuje více než 100 kartiček s definovanými profesními cíli. Hledejte důkazy, že jste daného cíle dosáhli,
zapisujte si je a vkládejte do portfolia.


Sebereflexe

Sebereflexe je šikovným nástrojem osobního rozvoje. Pomocí upřímné sebereflexe dokážete nahlédnout své jednání. Uvědomíte si své možnosti a schopnosti. Sami pro sebe zhodnotíte, co se vám povedlo, na čem ještě musíte zapracovat a co byste příště mohli udělat jinak.

Nejlepších výsledků dosáhnete pravidelným tréninkem. Vyhraďte si klidnou chvilku, ve které si pravdivě odpovíte na otázky související s vaší prací ve školce. Zamyslete se nad atmosférou ve třídě, plánováním aktivit nebo spoluprací s kolegyněmi. Nebojte se přiznat si, že jste něco pokazili. Důležité je porozumět svému jednání a poučit se z chyb.
 

Zpětná vazba

Požádejte kolegy o zpětnou vazbu. Nahlédnete své jednání cizíma očima a vyslechnete si alternativní řešení, které by vás třeba jinak ani nenapadlo.

Nechte si popsat, jak danou situaci vnímali ostatní. Předpokladem je, že popis bude co nejobjektivnější, bez hodnocení a osobních útoků. Z dobré zpětné vazby se dozvíte, jaké pocity situace vyvolala u druhých, co se vám povedlo, kde máte rezervu a jaké jiné řešení se nabízelo.

Různé formy kolegiálního sdílení najdete v článku Jak kultivovat pracovní prostředí ve školkách.

 

Měkké dovednosti (soft skills)

Jako učitelé jste neustále v kontaktu s lidmi a z toho přívalu podnětů vám někdy může jít hlava kolem. Proto je důležité osvojit si měkké dovednosti, které vám pomohou zvládat formativní hodnocení dětí, komunikaci s rodiči, řešení krizových situací stejně jako vlastní pracovní zátěž.

Potřebujete trik na okamžitou úlevu od stresu? Najdete jej v článku Jak ve školce pracovat se stresem.

 

Zdroje inspirace

Udržujte si otevřenou mysl a zajímejte se o nové trendy ve výuce. Sbírejte osvědčené nápady, inspirujte se inovativními i alternativními metodami vzdělávání. Vyberte si z nich ty prvky, které se vám líbí a se kterými souzníte. Vytvoříte tak vzdělávací mix, který vyhovuje právě vaší školce.

Co takhle prozkoumat:

  • Začít spolu:
   Výrazným prvkem programu jsou centra aktivit, ve kterých si děti hrají, procvičují své dovednosti a získávají nové zkušenosti. Děti se spolupodílejí na plánování vzdělávání, mají možnost volby a učí se samostatnosti.
  • Lesní školky:
   Lesní školky charakterizuje vzdělávání v celoročním každodenním kontaktu s přírodou, s důrazem na udržitelný rozvoj. Děti se na čerstvém vzduchu učí, trénují tělo a posilují imunitní systém.
  • Radka Rubešová:
   Prožitková výtvarná výchova vtáhne do tvoření i ty, kterým se jinak moc nechce. Důležitější než výsledek je proces tvorby, děti mají možnost experimentovat s materiálem.

Inspiraci hledejte také na našem Pinterestu, kam každý den přidáváme nové nápady na aktivity pro děti.

 
Co děláte pro svůj profesní rozvoj vy? Napište nám na sociální sítě a dejte ostatním tipy na skvělé vzdělávací kurzy a semináře, které jste absolvovali.
 
 

13. 2. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti</strong>
Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti

26. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Děti patří ven. Potřebují běhat, skákat, šplhat, prolézat, křičet, zkrátka dělat všechny ty věci, které mají z mnoha dobrých důvodů uvnitř zakázáno. Detail článku »

<strong>Jak zajistit bezpečnost dětí venku</strong>
Jak zajistit bezpečnost dětí venku

14. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí. Detail článku »

<strong>Sandberg Capital, Bakaláři a Twigsee založili Educleus</strong>
Sandberg Capital, Bakaláři a Twigsee založili Educleus

20. 04. 2023 | admin

Slovenská private equity společnost Sandberg Capital ve spolupráci s Bakaláři, tvůrci nejrozšířenějšího školního informačního systému v České republice, a Twigsee, vývojáři aplikace pro mateřské školy, založila novou holdingovou skupinu s názvem Educleus. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *