Chci konzultaci

Jak zajistit bezpečnost dětí venku

Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie. Tahle dvojkombinace stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí a minimalizovat riziko nehod a úrazů.

Pravidla pomáhají vymezit bezpečné hranice. Uvnitř hranic se děti mohou svobodně pohybovat, mimo ně musejí být opatrné. Neustále dětem opakujte, jak se venku chovat. Povídejte si o tom, jak předcházet úrazům na školní zahradě, v lese či v silničním provozu. Poučte děti také o tom, že bez vašeho svolení nesmějí konzumovat nic, co venku najdou.

zraněný medvídek

Mluvte o možném nebezpečí,
ale zbytečně nestrašte.

Děti vychovávané ve sterilním prostředí s dokonalou ochranou bývají málo odolné.
Veďte děti spíše k tomu, aby se s určitým stupněm nebezpečí naučily žít,
aby ho dokázaly včas rozpoznat a vyhnout se mu.

 

Aktivní dohled

Asi vám to nemusíme zdůrazňovat, ale přece: Neponechávejte děti bez dozoru. I v lesních školkách mějte děti na dohled nebo alespoň na doslech.

Na zahradu, na procházku či do lesa choďte ideálně ve dvojici, aby v případě potřeby jeden učitel zůstal se skupinou, zatímco druhý se postará o (počůrané, promočené, zraněné) dítě. Připomínáme, že podle vyhlášky č. 14/2005 o předškolním vzdělávání může na jednoho učitele připadat nejvýše 20 dětí v běžné třídě, nebo 12 dětí ve třídě s dětmi mladšími 3 let nebo s dětmi s přiznanými podpůrnými opatřeními.

Proč děti potřebují být venku se dočtete v článku
Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.

Bezpečný prostor

Mějte přehled o prostoru, ve kterém se děti pohybují, ať už je to školní zahrada, blízký park nebo volná příroda. Vždy si projděte terén a dávejte pozor na jedovaté rostliny, zvířecí exkrementy, rozbité sklo či použité injekční stříkačky.

TIP: Zapojte svou školku na jaře nebo na podzim do celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko.
Pozvěte kolegy i rodiče s dětmi a společnými silami vyčistěte okolí školky nebo procházkovou trasu od potenciálně nebezpečných odpadků.

Pravidelně kontrolujte zahradní vybavení, jestli není poškozené nebo rozpálené sluncem. Ať už prolézačka na hřišti nebo strom v lese vytipovaný k lezení, ujistěte se, že herní prvky jsou přiměřené věku dětí. Měly by dětem umožnit procvičovat obratnost, neměly by ale být příliš velkou výzvou. Dovolte dětem lézt jen tam, kam mohou a kam samy umí.

Vybavení do přírody

Inspirujte se praxí lesních školek. Pokud s dětmi vyrážíte do přírody, mějte u sebe batoh, který obsahuje: mobilní telefon s kontakty na zákonné zástupce dětí, lékárničku, plachtu proti dešti (jako úkryt), fleecovou deku (pro zahřátí), velkou karimatku (na sezení nebo převlékání), univerzální náhradní oblečení, lopatku, vlhčené ubrousky, papírové kapesníky, roli igelitových sáčků, provázek, láhev s čistou vodou.

dívky v lese

 

Rodičům doporučte, aby dětem dali obuv odpovídající terénu a prodyšné oblečení z funkčních materiálů. 

Při oblékání je vhodné uplatňovat princip vrstvení.

 • První vrstva má tělo zachovat v suchu (funkční spodní prádlo).
 • Druhá vrstva udržuje tělesné teplo (mikina).
 • Třetí vrstva chrání před vnějšími vlivy jako voda, vítr, chlad (softshellové bundy a kalhoty).

Ochrana před hmyzem

Klíšťata mohou přenášet závažné infekční choroby. Na hlavní ploše školní zahrady proto udržujte trávu nízko posečenou, ve volné přírodě se vyhýbejte nízkému podrostu smíšených lesů. Chraňte se repelentem. Doporučte rodičům, aby dětem dávali pevnou obuv a světlé oblečení s dlouhým rukávem i nohavicemi.
Pokud se klíště přesto na někom usadí, postupujte takto:

 • Místo přisátí vydesinfikujte.
 • Klíště podeberte speciální kartou nebo háčkem se zářezem a vytáhněte.
 • Pokud používáte pinzetu, uchopte klíště těsně u hlavičky, co nejblíže kůži. Opatrně jím viklejte do stran, dokud se vám ho nepodaří vytáhnout.
 • Po odstranění klíštěte místo přisátí opět vydesinfikujte.
 • Vytažené klíště bezpečně zlikvidujte. Nejlepší je zabalit jej do kousku papíru a spálit nebo spláchnout. Klíště nerozmačkávejte ani ho nevyhazujte do odpadkového koše.

Pro alergiky je potenciálně nebezpečné setkání s včelou, vosou nebo sršní. Místní alergická reakce se obvykle projevuje zarudnutím a otokem kolem místa vpichu. Pozor je třeba dát v případě, kdy jsou zasažena ústa, hltan nebo horní cesty dýchací, protože hrozí zúžení dýchacích cest. Prudká anafylaktická reakce může vést až k život ohrožujícím stavům.
Pokud malý alergik dostal žihadlo, jednejte takto:

 • Bez meškání postiženému podejte léky z jeho pohotovostního balíčku, které ztlumí akutní reakci imunitního systému.
 • Jestliže v místě vpichu uvízlo žihadlo, nehtem jej odškrábněte ven. Nesnažte se ho vyndat prsty ani pinzetou, mohli byste vytlačit obsah jedového váčku do rány.
 • Místo vpichu co nejrychleji zchlaďte, abyste předešli rozvinutí otoku.
 • Závažné reakce se objeví nejčastěji během prvních 15 minut od bodnutí hmyzem. V případě prudké alergické reakce okamžitě použijte adrenalinový autoinjektor, poskytněte první pomoc a volejte 155.

Ochrana před sluncem a horkem

Sluneční paprsky umí být nebezpečné. Držte se proto s dětmi spíše ve stínu. Citlivou dětskou pokožku chraňte před slunečními spáleninami opalovacím krémem. Nenechte děti chodit na přímé slunce bez pokrývky hlavy, případně bez slunečních brýlí.

Za horkých letních dní víc než kdy jindy dbejte na pitný režim dětí. Během hry dělejte pravidelné pauzy na napití a vymyslete, jak z toho udělat zábavu.

Všechno potřebné o nemocech z horka najdete v článku
Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc.

 

Lékárnička a první pomoc

Některým nehodám nejde ani při nejlepší snaze zabránit. Mějte proto vždy po ruce vybavenou lékárničku. Obsah lékárničky pravidelně kontrolujte, doplňujte a hlídejte data expirace. Osvěžte si také základy první pomoci. Z vlastní zkušenosti doporučujeme online kurz První pomoc dětem MUDr. Michaly Kněžkové.

 


Bezpečnost je vždy na prvním místě a při pohybu venku to platí dvojnásob.

Když ale zvážíte rizika, nastavíte jasná pravidla a zůstanete pozorní, nemusíte se aktivit v přírodě obávat.
Venku děti čeká spousta úžasných dobrodružství.
Podělte se s rodiči o vzrušující dětské zážitky. Ukažte jim tu radost z objevování okolního světa.


Připojte se k aplikaci Twigsee a sdílejte fotografie či videa z akce.
Ať doma vědí, co skvělého spolu ve školce podnikáte.

 

 

14. 7. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Rozhovor: <br/>Canisterapie dětem přináší radost</strong>
Rozhovor:
Canisterapie dětem přináší radost

27. 02. 2024 | Martina Zatloukalová

Canisterapie skrze kontakt se psem zlepšuje psychický stav člověka. O možnostech canisterapie ve školce jsme si povídali s Mgr. Veronikou Hápovou, ředitelkou olomoucké dětské skupiny Bábetko. Detail článku »

4 tipy jak se připravit na nástup do školky
4 tipy jak se připravit na nástup do školky

23. 10. 2022 | Lucie Hromádková

Nástup do mateřské školy je prvním velkým milníkem v životě dítěte. Nejen pro malého človíčka, ale i pro jeho rodiče může být začátek ve školce stresující a plný nejistoty. Přinášíme zajímavé tipy pro rodiče, jak na nástup do školky připravit sebe i své dítě. Detail článku »

<strong>Jak do školky vnést více hudby</strong>
Jak do školky vnést více hudby

24. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Hudba přináší radost a estetický prožitek. A také v sobě ukrývá velký potenciál pro všestranný rozvoj dítěte. Proč tomu tak je a na které hudební činnosti se zaměřit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *