Chci konzultaci

Které aktivity zařadit do školkových logohrátek

Pomozte dětem se správným rozvojem řeči, aby pak ve škole nebojovaly s čtením a psaním. Školka sice nemůže nahradit logopedickou ordinaci, hravé ohýbání jazýčku sem ale patří. Které aktivity můžete zařadit do logopedických chvilek?

Výslovnost se odvíjí od motoriky, koordinace, paměti, sluchového vnímání a také porozumění řeči. Logohrátky proto nejsou jen o slovech a básničkách. Rozpohybujte při nich celé tělo a všechno procvičujte zábavnou formou při hře.

Výuka logopedie

Sepsali jsme pro vás aktivity,
které by při logopedických chvilkách určitě neměly chybět.

Pamatujte však, že se jedná pouze o prevenci. Ani kurz logopedického asistenta vás neopravňuje k logopedické intervenci. Ve školce můžete s dětmi hravou formou procvičovat jazyk během řízené činnosti nebo v odpoledním kroužku. Pokud se chcete dětem věnovat individuálně, postupujte vždy podle zadání klinického logopeda.

Oromotorická cvičení

Pro správné vyvození jakékoli hlásky je důležité mít pohyblivá mluvidla, tedy rty a jazyk. Co pro to můžete ve školce udělat?

Jazyk:

  • vyplazovat jazyk
  • olizovat horní nebo spodní ret, olizovat rty dokola
  • tlačit jazykem zevnitř do tváře
  • rychle pohybovat jazykem z koutku do koutku
  • rychle pohybovat jazykem ven a dovnitř
  • klapat jazykem o horní patro

Rty:

  • nafukovat tváře
  • špulit rty
  • roztahovat rty do širokého úsměvu
  • pískat

Motoriku jazyka a rtů procvičujte s logopedickou pohádkou doplněnou o oromotorické obrázkové karty. Při předčítání se děti aktivně zapojí a předvádí, co se v pohádce odehrává. Nebo si vyrobte oromotorickou kostku. Jaký obrázek padne, takovou grimasu musí děti předvést.


K dobré motorice mluvidel přímo přispívá rozvoj jemné motoriky.
Seznam možných aktivit najdete v článku Jak na rozvoj grafomotoriky bez pracovních listů.


Dechová cvičení

Aby byla řeč plynulá a srozumitelná, je potřeba naučit se ovládat dech. Základem je hluboký nádech nosem. Ten můžete nacvičit vědomým vnímáním vůní.

K tréninku dlouhého výdechu zase využijete tyto pomůcky:

  • vodové barvy
  • foukací fixy
  • bublifuk
  • peříčko
  • papírová kulička
  • nafukovací balónek
  • zobcová flétna
  • píšťalka
  • frkačka
  • větrník
  • brčko

TIP: Dlouhodobé dýchání ústy může způsobit mnoho zdravotních obtíží a mimo jiné ovlivňuje správnou výslovnost. Pokud má někdo patologický problém, ve školce to nevyřešíte. Můžete ale doporučit rodičům, aby s dítětem navštívili klinického logopeda. Ten ve spolupráci s dalšími specialisty odhalí příčinu, pomůže ji odstranit a navrhne rehabilitaci.

S každou pomůckou jde vymyslet spousta zábavy. Tak třeba s brčkem můžete bublat do vody, rozfoukat vodové barvy, zahrát si foukací fotbal nebo přenášet papírky z místa na místo. Anebo si vyrobit větrný tunel. To rozříznete PET láhev na poloviny a použijete část s hrdlem. Odšroubujete víčko a ostrými nůžkami do něj uděláte dírku tak širokou, aby jí prošlo brčko. Opět zašroubujete. Dírkou prostrčíte kratší část kloubového brčka. Potom už jen do láhve vhodíte papírovou kuličku a foukáním do brčka se ji snažíte udržet ve vzduchu.


Velkým pomocníkem v logopedické prevenci jsou zpěv a hudební činnosti.
Zajímavé tipy nejen na dechová cvičení najdete v článku Jak vnést do školky více hudby.


Co dalšího patří do logohrátek?

Ač se to na první pohled nezdá, i tyto oblasti jsou pro správný vývoj výslovnosti nezbytné:

  • Krátkodobá sluchově slovní paměť:
   Hrajte si s figurkami. Zadejte dětem instrukce, co která postava dělá, kde se nachází, co říká apod. Úkolem dětí je vyslechnout si instrukce, zapamatovat si je a následně podle nich přehrát scénku.
  • Sluchové vnímání:
   Zahrajte si na obchod. Nakupujte však jen to, co začíná, obsahuje nebo končí na určitou hlásku, má určitý počet slabik anebo se rýmuje s určitým slovem.
  • Rozvoj řeči:
   Povídejte si. Stupňujte přídavná jména, hledejte protiklady, vytvářejte zdrobněliny. Jmenujte typické vlastnosti věcí, popisujte, k čemu slouží, přemýšlejte, co k sobě patří. Třiďte slova do skupin podle společných rysů, doplňujte další vhodná slova a určujte, co do množiny naopak nepatří.

Pro rozvoj řeči je zásadní sluch a zrak, neopomíjejte ale ani další smysly.
Pomůže vám s tím článek Proč do dětských her zapojit všechny smysly.


Ve školce nezmůžete všechno. Pokud je to potřeba, doporučte rodičům návštěvu klinického logopeda. Ten dokáže nahlédnout hlouběji do problému. Zjistí, jestli dítě komolí slova kvůli neobratným mluvidlům, nebo neurovývojové poruše. A navrhne postup, jak konkrétní vadu napravit.

Máte ve školce logopedický kroužek? Dejte nám vědět, které aktivity děti baví nejvíc.

 

 

2. 1. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>MŠMT chce omezit odklady <br/>školní docházky</strong>
MŠMT chce omezit odklady
školní docházky

12. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čeští předškoláci dostávají nejvíc odkladů školní docházky z celé Evropy. To ale neprospívá ani dětem, ani ekonomice. Ministerstvo školství nyní zvažuje čtyři varianty řešení situace. Detail článku »

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce</strong>
Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce

16. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Prošli jsme učitelská fóra a sesbírali tipy na osvědčené digitální didaktické pomůcky a interaktivní vzdělávací aplikace pro předškolní děti. Chcete zjistit, co ostatní doporučují? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *