Kdo platí školku? Velký přehled zdrojů financování MŠ
Veřejné mateřské školy fungují díky kombinaci několika finančních zdrojů – od státu, zřizovatele i rodičů. Máme pro vás shrnutí, kdo financuje platy učitelů, kdo hradí provozní náklady a jaké změny přinese leden 2026.
Veřejné mateřské školy jsou financovány z několika zdrojů. Zjednodušeně řečeno, pedagogickou práci hradí stát prostřednictvím Ministerstvo školství, provozní náklady naopak financuje ze svého rozpočtu zřizovatel, obvykle obec. Další prostředky školy získávají ze školkovného a jiných zdrojů.

Prostředky ze státního rozpočtu
MŠMT ze státního rozpočtu financuje přímé náklady na vzdělávání. Vždy v lednu zveřejňuje balíček finančních prostředků na daný kalendářní rok. Součástí balíčku jsou prostředky na platy, odvody pojistného, příděl FKSP a ostatní neinvestiční výdaje. Podrobný rozpis na rok 2025 najdete zde.
Platy
Výši finančních prostředků na platy pedagogických pracovníků ovlivňuje tzv. PHmax – maximální týdenní počet hodin přímé pedagogické práce hrazený ze státního rozpočtu. Jeho hodnota se odvíjí od počtu tříd a délky provozní doby školy.
Podrobné informace o platech pedagogických pracovníků ve veřejných mateřských školách jsme pro vás zpracovali do samostatných článků o platech učitelů a platech asistentů pedagoga.
Platy nepedagogických pracovníků byly dosud hrazeny ze státního rozpočtu normativně. Od ledna 2026 dochází ke změně systému financování – výdaje na platy školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků nově připadnou zřizovateli.
FKSP
Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) slouží k podpoře kulturních, sociálních a dalších potřeb zaměstnanců – např. spoření na stáří, stravování, kulturní a sportovní akce nebo zdravotní benefity.
Od ledna 2024 se do fondu odvádí 1 % z ročního objemu nákladů na platy. Pravidla čerpání fondu stanoví vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva, pokud ve škole funguje odborová organizace. Od února 2025 už není povinné vyčlenit polovinu fondu na produkty spoření na stáří.
ONIV
Ostatní neinvestiční výdaje (ONIV) jsou určeny na rozvoj školy a kvalitu vzdělávání, případně na další náklady vyplývajících z pracovněprávních vztahů. Lze z nich platit učební pomůcky, semináře, školení a další vzdělávání pracovníků, periodické lékařské prohlídky apod.
Od ledna 2024 se prostředky ONIV nevyužívají na náhrady platů za dočasnou pracovní neschopnost. Z prostředků ONIV nelze hradit spotřební materiál jako papírenské zboží, výtvarný materiál nebo tiskopisy a knihy pro úřední záznamy.
Výše ONIV není vázána zákonem, ale je každoročně výsledkem politických jednání. S účinností od ledna 2026 bude jejich výplata převedena na zřizovatele.
Prostředky od zřizovatele
Zřizovatel z obecního rozpočtu financuje investiční výdaje a provozní náklady školy. Sem patří vše od účtu za energie, přes údržbu a opravy školní budovy až po vybavení, pomůcky, hračky nebo hygienické potřeby.
S účinností od ledna 2026 zřizovatelé převezmou zodpovědnost také za platy nepedagogických pracovníků a ostatní neinvestiční výdaje.
Prostředky z dalších zdrojů
Mateřské školy mohou kromě státního rozpočtu a příspěvků zřizovatele čerpat finance také z:
- úplaty za předškolní vzdělávání,
- příspěvků rodičovských spolků,
- soukromých nadačních fondů,
- šablon, dotačních výzev a grantů,
- doplňkové činnosti vyplývající ze zřizovací listiny a živnostenského oprávnění.
Výsledky naší mini ankety na sociálních sítích potvrdily, že školky nejčastěji financují vybavení, pomůcky a hračky z peněz zřizovatele nebo šablon, grantů a dotačních výzev, v menší míře pak z darů rodičů a rodičovkých spolků. Objevilo se i několik odpovědí, že paní učitelky platí pomůcky z vlastní kapsy.
Jak vypadá financování u vás ve školce? Máte dost peněz na hračky, pomůcky a další vzdělávání pedagogů? Zbývají vám prostředky na papír do tiskárny, nebo si jej nosíte z domova? Podělte se s námi o svou zkušenost.
20. 5. 2025 | Martina Zatloukalová