Jak na kooperativní učení ve školce
Podpořte spolupráci dětí prostřednictvím kooperativního učení. Přinášíme 15 zábavných her, které pomohou rozvíjet komunikaci, týmového ducha a radost ze společného učení.
Určitě jste si všimli, že nový RVP PV doporučuje realizovat vzdělávací činnosti také prostřednictvím kooperativního učení.
- Kooperativní učení, založené na spolupráci dětí, ponechává dostatek prostoru pro vyjádření sebe sama, umožňuje dětem rozvíjet se v souladu s jejich dispozicemi.
- Zařazování skupinové formy vzdělávání založené na kooperativním učení představuje důležitou vzdělávací strategii předškolního vzdělávání.

Víte, co kooperativní učení znamená?
Při kooperativních činnostech dochází k sociální interakci. Děti se při plnění společného úkolu učí komunikovat, spolupracovat a řešit konflikty. Musí se spolu domluvit, povzbuzují se, pomáhají si. Každý člen týmu má svou roli, na úkolu se aktivně podílí a je zodpovědný za svůj díl. Výsledek závisí na úsilí všech členů týmu. Jeden bez druhého by do cíle zkrátka nedošel.
Kooperativní učení přenáší aktivitu na děti. Vaším úkolem je připravit prostředí a nadchnout děti k činnosti. Pak už jen pozorujete a v případě potřeby poradíte. Tady je pár tipů, na co přitom nezapomenout:
- Každá kooperativní činnost se odehrává ve skupině, ale ne každá skupinová činnost obsahuje prvky kooperativního učení. Dávejte pozor, aby děti skutečně pracovaly na úkolu společně, ne jen vedle sebe.
- Pro začátek volte rozdělení do dvojic. Postupně můžete počet členů v týmu zvyšovat až na čtyři.
Vyšší počet už není efektivní.
- Snažte se děti rozdělit do týmů tak, aby byly pestré a vzájemně vyrovnané.
- Zdůrazněte, že cílem je úspěšné splnění úkolu. Děti nenesou prohry dobře a kvůli tomu se snižuje jejich motivace k učení, tak z toho nedělejte soutěž.
Přečtěte si článek Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí
a vyzkoušejte některou z laskavých aktivit.
15 příkladů kooperativních činností
Činností, kdy si děti musí navzájem pomáhat, spolupracovat a domluvit se, lze vymyslet stovky. Abyste se mohli odpíchnout od něčeho konkrétního, máme pro vás 15 příkladů. Pravděpodobně je dávno znáte, jen jste jim nikdy nedali nálepku kooperativní.
Klasická hra, kdy se děti se na povel spojují do skupinek o daném počtu.
2. Kouzelné zrcadlo
Děti stojí v zástupu. První předvede pohyb, další jej zopakuje a přidá vlastní. Poslední v řadě musí zopakovat všechny předchozí pohyby.
3. Honička Broučci
Kdo je chycený, lehne si na záda a kope nohama jako převrácený brouček. Ostatní jej mohou zachránit pohlazením po tváři.
4. Balancování míčku
Děti drží rohy dlouhého pruhu kartonu, po kterém si posílají míček tak, aby nespadl.
5. Přenášení předmětů
Dvojice společnými silami přenáší předmět, aby nespadl na zem. Může to být plyšák v šátku, nafukovací balónek mezi těly, míček mezi pálkami na soft tenis nebo třeba plážový míč mezi pěnovými nudlemi.
6. Želva
Skupina dětí ve vzporu klečmo má přes záda položenou deku jako želví krunýř. Děti se musí pohybovat jedním směrem, aniž by jim krunýř spadl.
7. Překážková dráha poslepu
Jeden z dvojice prochází poslepu překážkovou dráhu podle instrukcí navigátora.
8. Papírový chodník
Děti dostanou do dvojice 3 listy papíru. Kladou je na zem jako dlaždice chodníku a podávají si je zezadu dopředu, aby po nich došly do cíle.
Děti se rozdělí do dvojic jako kartičky pexesa a dohodnou si společné znamení (tlesknout, dřepnout, písknout apod.). Pak se promíchají a rozestaví do řad a sloupců. Dvě děti jsou hráči pexesa, kteří odkrývají kartičky a hledají dvojice. Vyvolaná kartička předvede vždy své znamení.
10.Závod pro 3 nohy
Dvojice, svázaná k sobě pravou a levou nohou, musí sjednotit krok a dojít bezpečně do cíle.
11. Papírový ostrov
Skupina dětí stojí na ostrově poskládaném z papírových letáků. Odebíráním letáků se ostrov postupně zmenšuje. Děti se snaží vměstnat na čím dál menší plochu, aniž by šláply mimo papír.
12. Jednou tužkou
Dvojice sedí proti sobě a společně drží jednu tužku, kterou kreslí zadaný jednoduchý obrázek.
13. Puzzle ve dvou
Dílky puzzle se rozdělí mezi dvojici, která společně skládá obrázek. Děti si mohou radit, ale nesmějí brát dílky z cizí hromádky.
14. Silný dech
Děti si pomocí slámek posílají v kruhu kousek papírku, který vždy s nádechem nasají ke slámce, přenesou dále po kruhu a s výdechem předají dalšímu.
15. Obrázkové zadání
Jeden z dvojice čte obrázkové zadání, druhý provádí podle pokynů. Takto mohou skládat řadu obrázků nebo připravovat pomazánku podle obrázkového receptu
Tip: Náměty na spoustu dalších aktivit najdete v publikaci
Kooperativní činnosti v předškolním vzdělávání od Evy Koželuhové.
Které kooperativní činnosti jsou u vás ve školce oblíbené?
Dejte nám vědět na sociálních sítích a inspirujte ostatní.
25. 2. 2025 | Martina Zatloukalová