Chci konzultaci

Výlety a exkurze:
Kam vyrazit mimo školku

Vzhledem k cenám pohonných hmot teď asi každý výlet pečlivě zvažujete. Pro skvělé zážitky ale nemusíte jezdit daleko. Najdete je i v docházkové vzdálenosti od školky. Poradíme vám, jak na to.

Ve školce a na školní zahradě je fajn. Ale neuškodí občas změnit prostředí. Nová dobrodružství čekají hned za rohem, ať už vyrazíte na hledačku do parku, na návštěvu místní knihovny nebo na exkurzi k dobrovolným hasičům.

školka na vycházce

Procházka jinak

Okolí školky už jste prošli křížem krážem a je to tak trochu nuda? Zkuste společnou procházku něčím zpestřit.

Hledačka (scavenger hunt)

Vytvořte obrázkový seznam toho, co mají děti během procházky hledat, vybavte je tužkou na odškrtávání nálezů a vyrazte ven.

Témata hledaček:

  • přírodniny, rostliny, hmyz,
  • roční období (na podzim např. louže, kaštan, žlutý list),
  • dopravní značky,
  • barvy a vlastnosti (např. něco modrého, něco chlupatého),
  • abeceda (např. něco, co začíná na písmeno K).

 

Bojovka

Taková bojovka dokáže z každé procházky udělat malé dobrodružství. A vůbec nevadí, že děti ještě neumí číst a úkoly jim budete muset předčítat.

Vymyslete jednoduchý příběh a doplňte k němu vědomostní, luštící, pátrací i pohybové úkoly. V terénu vyznačte trasu a připravte jednotlivá stanoviště. Na konci schovejte drobný poklad jako odměnu.


TIP: Když děti na procházce začínají naříkat, že je bolí nožičky, vytáhněte z batohu nastříhané proužky krepového papíru. Hrajte si, že to jsou motýlí, ptačí nebo dračí křídla, a motivujte děti, aby se s nimi proběhly.


Exkurze na pracoviště

Pěstujte v dětech úctu k práci. Představte jim různá povolání tou nejpřirozenější formou – přes rodiče. Oslovte mámy a táty, zda by bylo možné navštívit je dopoledne u nich v práci.

Pokud ne, poptejte se v okolí a zkuste domluvit návštěvu na místech, která jsou pro děti atraktivní, třeba:

  • obecní úřad,
  • knihovna,
  • pošta,
  • obchod,
  • policie,
  • hasiči,
  • veterinární ordinace,
  • autoopravna,
  • moštárna,
  • zahradnictví.

Přečtěte si článek Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání a zjistěte, jak s rodiči navázat dobré vztahy.

 

Za zvířaty a do přírody

Učte děti chovat se ohleduplně k živým tvorům i přírodnímu prostředí. Vyrazte do přírody a pozorujte živočichy a rostliny, nebo se vydejte někam, kde se o zvířata starají:

  • statek, farma či zemědělské družstvo,
  • útulek pro opuštěná zvířata,
  • záchrannou stanici volně žijících zvířat,
  • setkání s rybářem u rybníka,
  • výprava do lesa s hajným nebo myslivcem.

V článku Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce najdete tipy na aplikace,
které využijete k poznávání přírody.

  

Cyklovýlet pro odvážné

Možná si teď klepete na čelo, že vyrazit s třídou předškolních dětí na cyklovýlet je přímá cesta do kriminálu. Ti, kdo takovou akci s dětmi absolvovali, si to ale nemohou vynachválit. Takže pokud máte odvahu a vedení školy to dovolí, směle do toho.

Klíčem k úspěchu je nastavit správné podmínky. Zvolte nenáročnou, málo frekventovanou trasu. Zdůrazněte, že cyklovýletu se mohou účastnit jen ti předškoláci, kteří umí jezdit na kole, nemají problém sami nasednout i zastavit a budou mít nasazenou cyklistickou přilbu. Nechte si od rodičů podepsat čestné prohlášení, že kolo je v dobrém technickém stavu, má správné vybavení a je seřízeno pro konkrétní dítě.

V článku Jak zajistit bezpečnost dětí venku najdete osvědčené rady, jak se při venkovním pobytu s dětmi vyhnout úrazům.

   

Tak co, kam vyrazíte s dětmi na výlet? Podělte se s námi na sociálních sítích o svá oblíbená místa v okolí vaší školky.

 

 

24. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

Povinné předškolní vzdělávání
Povinné předškolní vzdělávání

08. 07. 2022 | Lucie Hromádková

Povinné předškolní vzdělávání je v České republice zavedeno od školního roku 2017/2018. Je povinné pro děti od školního roku, který začíná, když mají 5 let, až do zahájení povinné školní docházky. Jakým způsobem může dítě povinné předškolní vzdělávání plnit? Může chodit dál do své školky, nebo zůstat doma dle svých potřeb? Detail článku »

<strong>Učitelka, nikoliv hlídačka, prosím</strong>
Učitelka, nikoliv hlídačka, prosím

21. 03. 2023 | Martina Zatloukalová

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Lidé si často pletou učitelku ze školky s paní na hlídání. A úplně přitom přehlížejí její vzdělávací roli. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *