Chci konzultaci

Masopust a karneval ve školce:
Tipy na aktivity

Masopust je tím nejveselejším a nejbarevnějším obdobím v roce. Dali jsme dohromady nápady na aktivity, se kterými se ve školce zaručeně nebudete nudit.

Hurá, je tu masopust! Nastal čas uspořádat ve školce karneval v maskách. A taky tančit, kreslit legrační obličeje, číst veselé příběhy, říkat si vtipy, vymýšlet nesmyslné rýmy a vyrábět jednoduché hudební nástroje.

Masopustní tradice můžete dětem přiblížit pomocí těchto knih:

 • Pavlína Pitrová: Český rok
 • Chaloupka na vršku: Jak to bylo o masopustu
děti ve školce vyrábějí indiánské čelenky

Masopust

Masopust se odvozuje od pohanských oslav konce zimy.
Začíná den po svátku Tří králů a končí na Popeleční středu, která letos připadá na 14. února.
Je to období veselí, rozpustilosti a hodování mezi postní dobou Vánoc a Velikonoc.

 

Masopustní tvoření

Koláče:
K kartonu vystřihněte kruh, okraj pomalujte hnědou barvou. Trhejte malé kousky papíru, případně je mačkejte do kuliček a lepte do středu jako náplň.
 
Jitrnice:
Silonové punčochy vycpěte zmačkanými novinami a na obou koncích zavažte a zašpejlujte.
 
Koník na tyči:
Ponožku vycpěte odstřižky látek a vlny. Navlékněte ji na tyč a u lemu svažte. Přilepte nebo přišijte oči, uši, ohlávku apod.
 
Šašek:
Připravte omalovánku šaška a vložte ji do eurofólie. Jednotlivé plochy obrázku „vybarvujte“ kousky modelíny. (Z eurofólie modelínu zase lehce stáhnete, na papír se může lepit.)
 
Legrační obličeje:
Nakreslete a vystřihněte různé typy očí, uší, nosu a úst. Dle libosti je kombinujte a skládejte na prázdný obličej.


Naše únorové přípravy do školky obsahují také list na kreslení legračních obličejů pomocí házení kostkou.


Karnevalové dobroty

Figurky z marcipánu:

Vyrobte si falešnou marcipánovou hmotu a modelujte z ní různé figurky, zvířátka apod.

Suroviny na cca 400 g hmoty:

 • 150 g sušeného mléka
 • 150 g moučkového cukru
 • 2 lžíce medu
 • 2 lžíce oleje
 • 1-3 lžíce vody (podle potřeby)
 • potravinářské barvivo

 

Koláčky na špejli (pie pops):

Vypadají jako lízátka, ale vlastně jsou to koláčky z křehkého těsta na špejli. Pokud nechcete použít kupované těsto, udělejte si vlastn.

Suroviny na cca 30 kousků:

 • 250 g hladké mouky
 • špetka soli
 • 1 lžíce moučkového cukru
 • 125 g studeného másla, nakrájeného na kostičky
 • 50 g studené vody

Těsto vyválejte a vykrajujte z něj kolečka. Na polovinu koleček položte špejle a jemně je vtlačte do těsta. Do středu dejte malou lžičku marmelády. Do druhé poloviny koleček vypíchejte mini vykrajovátky ozdobný střed. Kolečka se špejlí a marmeládou překryjte ozdobnými kolečky, okraje dobře utěsněte vidličkou. Přemístěte na plech vyložený pečícím papírem, potřete mlékem a posypte troškou cukru. Pečte v troubě při 200°C do zezlátnutí.
 

Koblihy z trouby:

Koblihy bývají smažené, vy si je ale můžete ve školce upéct bezpečně v troubě.

Suroviny na cca 20 kousků:

 • 500 g hladké mouky
 • 1 balení sušeného droždí
 • 40 g cukru
 • 1 balení vanilkového cukru
 • špetka soli
 • 250 ml vlažného mléka
 • 50 g másla
 • 1 žloutek

Uvedené suroviny zpracujte na hladké těsto a nechte v teple vykynout. Rozválejte a skleničkou vykrajujte kolečka. Na polovinu koleček rozdělte marmeládu, druhou polovinou přikryjte a okraje pevně smáčkněte. Naskládejte s rozestupy na vymazaný plech a nechte dokynout. Pečte v troubě při 170°C do zezlátnutí. Pocukrujte.
 

Hudebně pohybové aktivity

Vozembouch:
Vyrobte si vlastní lidový nástroj. K horní polovině dřevěné tyče přivažte napříč dvě krátké tyčky se zavěšenými zvonečky a rolničkami. Ke spodní polovině tyče můžete ještě připevnit tamburínu. Vrcholek ozdobte hlavou šaška a barevnými pentlemi. Nástroj rozezvučíte klepáním o zem.
 
Hojačky, hojačky:
Rozdělte děti do dvou skupin. Jedna zpívá popěvek, druhá hraje na Orffovy nástroje a u toho pohybem reaguje na zpěv. Pak se role obrátí.

Hojačky, hojačky, zahrajte nám, muzikanti, stojačky! (stoj)
Hojačky, hojačky, zahrajte nám, muzikanti, sedačky! (sed)
Hojačky, hojačky, zahrajte nám, muzikanti, lehačky! (leh)
Hojačky, hojačky, zahrajte nám, muzikanti, dupačky! (dupání)
Hojačky, hojačky, zahrajte nám, muzikanti, klekačky! (klek)

 

masopust ve školce - klaun

Pohybová hra Maso-půst:
Pusťte hudbu. K masopustu se hodí něco veselého, třeba Kalamajka, Komáři se ženili nebo Vdávalo se motovidlo. Na povel „maso“ se tančí, na povel „půst“ musí všichni znehybnět.
 
Pohybová hra Vodění medvěda:
Děti utvoří dvojice. Jeden z páru je medvědář, druhý medvěd. Medvědář vede medvěda se zavázanýma očima po třídě přes překážky.
 

 
Medvědí honička:
Děti chodí za ruce v kruhu, uprostřed dřepí jedno dítě jako medvěd. Odříkává se říkanka, na poslední slovo se všichni rozutečou a medvěd je honí. Koho chytí, s tím se vystřídá v roli.

Ty medvěde chlupatý,
kožich máš až po paty.
Rychle, rychle utíkej,
všechny si nás pochytej.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
už nás začni honit teď!


Další hudebně pohybové hry najdete v článku Jak do školky vnést více hudby.


Grafomotorická cvičení

Koláče:
Nakreslete kruh. Děti do něj dělají tečky jako zrnka máku, pak koláč čarami od středu k okraji krájí na dílky.
 
Klaun:
Předkreslete kruh s obličejem jako klaunovu hlavu, smyčky jako vlasy, čáru a horní oblouček jako klobouk a ležatou osmičku jako motýlka na krk.
 
Akordeon jedním tahem:
Nakreslete akordeon s klapkami a knoflíky. Místo měchu uprostřed předkreslete spojené horní a dolní smyčky.


Hravé aktivity na trénink jemné motoriky a grafomotoriky najdete v článku
Jak na rozvoj grafomotoriky bez pracovních listů.


Ať je masopust ve vaší školce plný smíchu a veselí!
 
 

6. 2. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Proč ve školkách chybí učitelky</strong>
Proč ve školkách chybí učitelky

24. 03. 2023 | Martina Zatloukalová

Více než polovina učitelů je starší 40 let. Zhruba třetina jich odejde v příštích deseti letech do důchodu. A momentálně za ně není náhrada. Česku tedy hrozí akutní nedostatek předškolních pedagogů. Detail článku »

<strong>Jak ve školce pracovat s metodami rozvoje kritického myšlení</strong>
Jak ve školce pracovat s metodami rozvoje kritického myšlení

14. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Jestliže má školka děti všestranně rozvíjet, měla by je vést i ke kritickému myšlení. Představíme vám metody, které můžete bez obav vyzkoušet i ve vaší třídě. Detail článku »

<strong>Jak do školky vnést více hudby</strong>
Jak do školky vnést více hudby

24. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Hudba přináší radost a estetický prožitek. A také v sobě ukrývá velký potenciál pro všestranný rozvoj dítěte. Proč tomu tak je a na které hudební činnosti se zaměřit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *