Chci konzultaci

Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky

Vláda schválila novelu zákona o dětských skupinách. Obce budou muset zajistit místo v dětské skupině tříletým dětem nepřijatým do spádové školky. Počítá se i s rozšířením firemních dětských skupin nebo s novou možností sousedského hlídání.

Tříleté děti mají na školku ze zákona nárok, většinou ale bývají přijaty až následující školní rok v září. Nedostatečné kapacity školek tak brání rodičům vracet se do práce. Návrh z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí směřuje k odstranění této bariéry

.

dětská skupina

Nárok na místo v dětské skupině

Podle návrhu mají obce od roku 2026 povinnost zajistit místo v dětské skupině tříletým dětem, které nebyly přijaty do spádové mateřské školy. Rodiče dětí ale musí projevit aktivní zájem a podat si žádost do 30 dní od doručení rozhodnutí o nepřijetí do MŠ.
 
Povinnost umístění tříletých dětí obce splní zřízením vlastní dětské skupiny nebo uzavřením smlouvy s jiným poskytovatelem. Pokud se obcím místo zajistit nepodaří, budou muset rodičům přispívat na náklady na zajištění péče.

„Bude povinnost zajistit dětem nad tři roky místo v dětské skupině. Pokud se to nepodaří v mateřské škole či dětské skupině v externím subjektu, neziskové organizaci, firmě či v sousední obci, tak bude rodiči obec poskytovat kompenzace, že si to bude zabezpečovat sám. Nebudou to žádné sankce, ale mechanismus podpory rodičů,“

uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL).

 

Další možnosti rozšíření předškolní péče

Kromě povinnosti zajistit tříletým dětem místo v dětské skupině chystaná novela počítá také s dalšími změnami:

  • Provozní doba dětských skupin bude prodloužena minimálně na 8 hodin denně.
  • Firemní dětské skupiny budou moci přijímat nejen děti svých zaměstnanců, ale také jejich vnoučata nebo děti jejich partnerů, se kterými žijí ve společné domácnosti.
  • Jako flexibilní forma hlídání vzniknou sousedské dětské skupiny. Proškolené pečující osoby tak budou moci v domácím prostředí hlídat až 4 děti ve věku od 6 měsíců. Sousedské hlídání bude státem finančně podporováno za stejných podmínek jako dětské skupiny. Sousedské hlídání také podléhá vyhlášce o technických podmínkách požární ochrany staveb.

 


Příspěvek na budování dětských skupin

V Česku nyní funguje 1 730 skupin s 23 300 místy a jejich počet roste. Na vybudování dětských skupin mohou obce do konce letošního roku žádat o příspěvek z Národního plánu obnovy, kde je vyčleněno sedm miliard korun.
MPSV nabízí stoprocentní proplacení výdajů až do výše 25 milionů korun.


 

Nedostatečná kapacita versus pokles porodnosti

Svaz obcí návrh novely kritizuje. Obává se, že pokud se dětské skupiny nenaplní, obce budou muset nést provozní náklady. Vzhledem k prudkému poklesu porodnosti k takovému scénáři může dojít v horizontu několika let.
K tomu MPSV argumentuje, že zkrácením doby čerpání rodičovského příspěvku na 3 roky se naopak poptávka bude zvyšovat. MŠMT zase navrhuje, že případné volné kapacity mohou zaplnit dvouleté děti.
 
Novelu zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů schválila vláda na zasedání 22. května 2024. Novelu nyní projedná Poslanecká sněmovna a poté Senát, její podoba se tedy ještě může měnit.
 
 

3. 6. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Rozhovor: Vědomě si plánuji <br/>čas na odpočinek</strong>
Rozhovor: Vědomě si plánuji
čas na odpočinek

03. 04. 2024 | Martina Zatloukalová

Najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem není snadné. O syndromu vyhoření, organizaci času a chvilkách nicnedělání jsme si povídali s Mgr. Regínou Ouhledovou, ředitelkou soukromé bilingvní školky Monty School of Prague. Detail článku »

<strong>Tahák nejen pro rodiče,<br/> jak v létě zabavit děti</strong>
Tahák nejen pro rodiče,
jak v létě zabavit děti

15. 06. 2023 | Martina Zatloukalová

Poraďte rodičům, jak mohou stimulovat všestranný rozvoj svých dětí, když je školka přes léto zavřená. Vysypte z rukávu pár nápadů a vybavte rodiče tipy na chytré letní aktivity. Detail článku »

<strong>Jak podpořit emoční vývoj <br/>malých dětí</strong>
Jak podpořit emoční vývoj
malých dětí

12. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Školka je vlastně taková přípravka na budoucí společenský život. Aby však děti byly schopny empatie, musí mít nejprve jasno ve vlastních emocích. Musí se naučit rozpoznávat své pocity a umět na ně přiměřeně reagovat. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *