Chci konzultaci

Jak zahradničit s dětmi ve školce

Zabořte ruce do hlíny a pusťte se spolu s dětmi do zahradnického dobrodružství. Taková školní zahrádka děti hodně naučí, stmelí komunitu a ještě prospěje přírodě.

Díky zahradničení děti prohlubují svůj vztah k živé přírodě, seznamují se s přírodními cykly a poznávají důležitost koloběhu a kontinuity. Učí se základům řemesla i potravinové soběstačnosti. Pěstují trpělivost, laskavost i zodpovědnost a radují se ze své práce a jejích výsledků.

zahradničení s dětmi

Podzimní výsadba

Na první pohled by se mohlo zdát, že článek o zahradničení nedává takhle na začátku října smysl. Právě teď je však ta správná doba založit školní sad nebo vysadit trvalky, aby vám už příští jaro dělaly radost.

Vyhrňte si rukávy a vrhněte se s dětmi na podzimní výsadbu. Nezapomeňte zapojit rodiče, ať taky přiloží ruku k dílu, vlastně nohu k rýči. Společné sázení (a v dalších letech setkávání nad dobrotami z úrody) stmelí komunitu.

 • Školní sad
  Na školní zahradě nebo v okolí školky vysazujte až do prvních mrazíků ovocné stromy (třešeň, meruňka, slivoň, jabloň, hrušeň). Celý rok tak budete moci pozorovat jejich proměny a hlavně – v létě či na podzim se budete těšit ze sladkých plodů.
 • Živý plot
  Stávající plot kolem školní zahrady doplňujte až do prvních mrazíků výsadbou keřů. Živý plot je hezký na pohled a navíc funguje jako protihluková i protiprachová bariéra. A co teprve, když je ještě k tomu jedlý… Pro bezpečné ozobávání nekombinujte při výsadbě keře s jedlými (arónie, muchovník, josta, rybíz apod.) a jedovatými plody (brslen, krušina, pámelník, ptačí zob, řešetlák apod.). Pro jistotu děti učte, aby bobule nedávaly hned do pusy a sbíraly je do mističky. Máte tak šanci zkontrolovat, co se chystají sníst.
 • Květinový záhon
  Do poloviny října sázejte cibuloviny, které kvetou na jaře (sněženky, bledule, narcisy, tulipány apod.). Až si budete s dětmi povídat o prvních poslech jara, nebudete je aspoň muset hledat po všech předzahrádkách v okolí.

Zahradničení je báječná smyslová aktivita. Další najdete v článku Proč do dětských her zapojit všechny smysly.

Zimní klíčení

Pěstování se nemusíte vzdávat ani v zimě a předjaří. Pozorujte s dětmi počáteční fázi životního cyklu rostliny při nakličování semen (čočka, cizrna) nebo pěstování mikrozeleniny (řeřicha, rukola).


TIP: Pokud chcete s dětmi klíčky nejen pozorovat, ale také konzumovat, mějte na paměti, že třeba takové fazole jsou za syrova jedovaté. Při klíčení adzuki nebo mungo fazolek však nebezpečí nehrozí.


Jarní záhonek

Na jaře připravte školní záhonek, kam s dětmi vysejete oblíbenou zeleninu (ředkvička, hrášek, karotka) a zasadíte jahodníky. S pomocí rodičů vytvořte také bylinkovou spirálu.

Naučte děti pečovat o rostliny: zalévat, okopávat, plít. Mějte k dispozici zahradnické nářadí dětské velikosti, aby se malým zahradníkům dobře pracovalo.

Úrodu ze zahrádky zpracujte při společném vaření podle rad v článku Jak děti motivovat ke zdravým stravovacím návykům.

Živočichové v zahradě

Přilákejte na zahradu živé tvory vhodnou výsadbou a různými skrýšemi. Vyprávějte dětem o koloběhu živin, potravním řetězci a významu opylovačů.

 • Žížalí farma
  Prozkoumejte s dětmi život v hlíně, pozorujte půdní živočichy, seznamte se s životem žížal. Bioodpad z kuchyně noste do kompostéru a ukažte si velké žížalí kouzlo: jak vyčarovat kompost.
 • Hmyzí hotel
  Postavte domeček pro všechny ty úžasné opylovače a ničitele škůdců. Pro nejjednodušší variantu vezměte krabici, kartonem ji rozdělte na pokojíčky a naplňte nejrůznějším materiálem (bambus, větvičky, seno, mech, kůra). Sledujte, kdo se u vás ubytovává.
 • Ptačí ráj
  Pomáhejte také ptákům, aby byla školní zahrada plná štěbetání. V rámci polytechnické výchovy vyrobte pítka, krmítka a budky. Pozorujte, které druhy k vám přilétají.

Přírodní zahrada je útočištěm živých tvorů i venkovní učebnou. V článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti zjistíte, do čeho se venku pustit.

Nakonec ještě tipy na společné čtení k tématu zahrada:

 • Kirsten Bradley: Ruce v hlíně
 • Simona Čechová: František z kompostu
 • Linda Marková: O zahradním skřítkovi
 • Tereza Václavková: Jůlinka z jedlé zahrádky
 • Lina Laurentová: Zahradníci ve městě
 • Daniela Krolupperová: Zákeřné keře
 • Kateryna Michalicyna: Kdo roste v zahradě

Zahradničení je skvělým způsobem, jak dětem ukázat zázraky přírody a učit je pečovat o životní prostředí. Takže jestli zatím nemáte školní zahrádku, založte ji ještě letos.

3. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání</strong>
Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání

31. 01. 2023 | Martina Zatloukalová

Pokud rodiče a školka vzájemně spolupracují, mohou dětem poskytnout plnou podporu v rozvoji jejich potenciálu. Pro děti je důležité, aby jim rodiče byli oporou. Aby ocenili jejich pokroky a úspěch, aby je podpořili v nesnázích. Detail článku »

<strong>Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení</strong>
Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení

07. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Nevíme, jaká budoucnost děti čeká. Budou na ni ale připraveny, pokud budou umět kriticky uvažovat a kreativně řešit problémy. Začněte s nimi tyhle dovednosti trénovat už ve školce. Detail článku »

I školka může držet krok s dobou!
I školka může držet krok s dobou!

13. 12. 2020 | Tereza Šilhanová

Moderní technologie pronikají do předškolního vzdělávání. Proměňte pomocí aplikace Twigsee svoji školku ve školku 21. století. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *