Chci konzultaci

Jak co nejlépe využít
polytechnický koutek

Možná zvažujete, zda do vaší školky pořídit polytechnický koutek. Nebo už ho máte a teď nevíte, co s ním. Poradíme vám, jak ho využít na maximum, aby na něj po pár týdnech jen nesedal prach.

Polytechnická výchova zastřešuje různorodé aktivity. Počítají se sem řemeslné činnosti od práce v dílně, přes šití až po natírání. Patří sem badatelství, digitální technologie, stejně jako školní užitková zahrádka.

chlapec s pilkou

My se dnes budeme věnovat
činnostem v kutilské dílně.

Řemeslná zručnost je totiž něco, co se ze společnosti tak trochu vytratilo. S trochou snahy však můžete v nejmladší generaci rozdmýchat nadšení pro vyrábění a opravování všeho druhu.

 

Bezpečnost práce

Od polytechnických aktivit učitele nejčastěji odrazují dvě věci: nedostatek nápadů a obava z poranění. Do kutilské dílny totiž nepatří hračky, nýbrž opravdové nářadí. Samozřejmě se nedá zaručit, že se při práci nikdo neklepne do prstu. S jasně nastavenými pravidly by však bezpečnost neměla být problém.

Vysvětlete dětem, k čemu jednotlivé nářadí slouží a jak přesně funguje. Naučte je nářadí správně používat, tady se metoda pokus-omyl nevyplácí. Pracujte s funkčním, nepoškozeným nářadím. Však víte, jak to chodí: Když řežete tupým nožem, musíte na něj víc tlačit, vysmekne se vám a zranění je na světě.

Součástí polytechnického koutku by v každém případě měly být ochranné pracovní pomůcky (brýle, rukavice). Dbejte také na to, aby děti měly vhodné oblečení, obuté přezůvky či boty a dlouhé vlasy svázané do culíku. Pro jistotu si na dostupné místo připravte lékárničku.
 

Trocha inspirace

Všechny kutilské projekty pro děti by měly splňovat požadavek na jednoduchost. Děti tak mohou pracovat převážně samostatně, pod dohledem a s malou pomocí dospělého. Výsledkem jejich tvoření je pak ideálně funkční, použitelný výrobek, ať už hračka, nebo něco na zahradu.

Vyplétané obrázky:
Na dřevěné prkénko předkreslete jednoduchý obrázek, třeba srdíčko, a podle linky zaklepejte hřebíčky. K jednomu hřebíku přivažte bavlnku a proplétejte ji mezi hřebíky, dokud nebudete spokojeni s výsledkem. Konec bavlnky opět přivažte.

Kovový panáček:
Na velký šroubek postupně navlečte a našroubujte podložky, matice, křídlové matice a závitová pouzdra tak, aby vytvořily panáčka.

Autíčko:
Uřízněte kousek dřevěného hranolku. Podle libosti upravte; seřízněte čelní sklo nebo přilepte další hranolek jako kabinu. Kola, tedy čtyři víčka od PET lahví předvrtejte a pomocí vrutů přišroubujte k autu. Na čelní hranu přiklepněte barevné připínáčky jako světla. Vzadu vyvrtejte malou dírku a vsuňte do ní kousek špejle jako výfuk. Auto pokreslete nebo ozdobte washi páskou.

 
Spoustu skvělých nápadů najdete také v těchto publikacích:

  • Polytechnika v(e vaší) mateřské školce
  • Veronika Trnčáková Kuželová: Polypohádky
  • Vojtěch Pavelčík: Kutilovy výrobky – Polytechnika pro předškolní děti

  Článek Vánoční minidárky, které zvládnou vyrobit i děti obsahuje 11 projektů,
  které se hodí nejen na Vánoce, ale třeba i ke Dni matek. Pro další inspiraci prozkoumejte nástěnku Řemeslné aktivity na našem Pinterestu.


  Vybavení dílny

  Základem je stabilní pracovní ponk. Pro děti by měl být vysoký 50-60 cm, s pracovní plochou hlubokou 50 cm. Pokud má i zadní desku na zavěšení nářadí, děti na všechno snadno dosáhnou. Aby vybavení vracely zpět na své místo, můžete navíc na desku nakreslit jeho obrysy.

  Dále potřebujete něco, co dětem při práci přidrží materiál na místě. K tomu účelu poslouží svěrák, případně truhlářské svěrky. Zatloukání, vrtání i řezání je o poznání bezpečnější, než kdyby se pod nářadím pletly cizí ruce.

  A pak to chce samotné nářadí, velikostí a váhou vhodné pro předškolní děti. Před jeho nákupem se zamyslete, co vlastně budete s dětmi vyrábět. Neutrácejte zbytečně peníze za velkou sadu, když polovinu nářadí stejně nevyužijete.

  Základní vybavení:

     • kladívko a hřebíky
     • kleště
     • vrtačka a vrtáky
     • šroubovák a vruty, šrouby, podložky, matice
     • pilka s jemnými zuby
     • brusný papír
     • pravítko, metr
     • úklidové pomůcky (smetáček, lopatka, koše na tříděný odpad)

  Ještě zbývá doplnit vhodný materiál k opracování. Pro děti je nejlepší papír, karton, dřevo, plast, přírodniny. Většinu ani nemusíte kupovat, využijte, co máte po ruce a co by jiný považoval za odpad.
   

  Tipy z praxe

  Zatloukání:
  U zatloukání stůjte a používejte obě ruce. Jedna drží hřebík, druhá kladívko. Hřebíky mějte v mističce, aby se nerozkutálely po ponku. Pokud potřebujete předlohu obrázku, nakreslete ji na papír, který přiložíte na dřevo. Až přes papír zatlučete všechny hřebíky, jednoduše ho odtrhnete.

  Šroubování:
  Při šroubování používejte obě ruce. Jedna otáčí rukojetí, druhá přidržuje dřík šroubováku. Šroubovat můžete buď vruty, které se zavrtají přímo do materiálu, nebo šroubky, které je potřeba doplnit podložkou a maticí. Pokud máte problém zavrtat vrut do dřeva, pomažte ho mýdlem.

  Vrtání:
  Vrtačku držte kolmo k vrtanému místu. Jemně na ni tlačte, ale ne moc, aby se vrták na konci nezakousl. Dřevo vespod se nevyštípne, když vrtané místo podložíte kouskem odpadního dřeva.

  Řezání:
  Pro začátečníky se hodí rámová pilka s plátkem na řezání kovu, který má jemnější zuby. Dá se použít i na menší dřívka, aniž by hrozilo vážnější poranění. Zkušenější kutilové mohou sáhnout po pilce ocasce, která uřízne větší kusy. Má však hrubší zuby, takže ochranné rukavice jsou nutnost.


  Pokud se v polytechnické výchově chcete realizovat i mimo dílnu,
  inspirujte se článkem Jak zahradničit s dětmi ve školce.


  Nenechte polytechnický koutek zahálet. Pochlubte se nám na sítích zajímavými projekty, které jste s dětmi ve školce vytvořili.

 
 

23. 1. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Masopust a karneval ve školce: <br/>Tipy na aktivity</strong>
Masopust a karneval ve školce:
Tipy na aktivity

06. 02. 2024 | Martina Zatloukalová

Masopust je tím nejveselejším a nejbarevnějším obdobím v roce. Dali jsme dohromady nápady na aktivity, se kterými se ve školce zaručeně nebudete nudit. Detail článku »

<strong>Rozhovor: Dětem se odpoledne ani nechce domů, to je vyznamenání</strong>
Rozhovor: Dětem se odpoledne ani nechce domů, to je vyznamenání

16. 04. 2024 | Martina Zatloukalová

Když vám zřizovatel vychází vstříc, to je pak radost pracovat. O výhodách spolupráce i výzvách vedení firemní školky jsme si povídali s Mgr. Martinou Schoříkovou, ředitelkou Univerzitní mateřské školy Hrášek Mendelovy univerzity v Brně. Detail článku »

Jak mít pod kontrolou komunikaci s rodiči v MŠ – rozhovor
Jak mít pod kontrolou komunikaci s rodiči v MŠ – rozhovor

10. 01. 2023 | Lujza Olsen

Paní ředitelka Mgr. Regína Ouhledová ze soukromé Mateřské školy Monty School of Prague hledala způsob, jak školku modernizovat a jak rodičům poskytnout ještě lepší služby. Paní ředitelka nemá však nejmenší problém skloubit školku v lese s moderními technologiemi. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *