Jak co nejlépe využít
polytechnický koutek
Možná zvažujete, zda do vaší školky pořídit polytechnický koutek. Nebo už ho máte a teď nevíte, co s ním. Poradíme vám, jak ho využít na maximum, aby na něj po pár týdnech jen nesedal prach.
Polytechnická výchova zastřešuje různorodé aktivity. Počítají se sem řemeslné činnosti od práce v dílně, přes šití až po natírání. Patří sem badatelství, digitální technologie, stejně jako školní užitková zahrádka.
My se dnes budeme věnovat
činnostem v kutilské dílně.
Řemeslná zručnost je totiž něco, co se ze společnosti tak trochu vytratilo. S trochou snahy však můžete v nejmladší generaci rozdmýchat nadšení pro vyrábění a opravování všeho druhu.
Bezpečnost práce
Od polytechnických aktivit učitele nejčastěji odrazují dvě věci: nedostatek nápadů a obava z poranění. Do kutilské dílny totiž nepatří hračky, nýbrž opravdové nářadí. Samozřejmě se nedá zaručit, že se při práci nikdo neklepne do prstu. S jasně nastavenými pravidly by však bezpečnost neměla být problém.
Vysvětlete dětem, k čemu jednotlivé nářadí slouží a jak přesně funguje. Naučte je nářadí správně používat, tady se metoda pokus-omyl nevyplácí. Pracujte s funkčním, nepoškozeným nářadím. Však víte, jak to chodí: Když řežete tupým nožem, musíte na něj víc tlačit, vysmekne se vám a zranění je na světě.
Součástí polytechnického koutku by v každém případě měly být ochranné pracovní pomůcky (brýle, rukavice). Dbejte také na to, aby děti měly vhodné oblečení, obuté přezůvky či boty a dlouhé vlasy svázané do culíku. Pro jistotu si na dostupné místo připravte lékárničku.
Trocha inspirace
Všechny kutilské projekty pro děti by měly splňovat požadavek na jednoduchost. Děti tak mohou pracovat převážně samostatně, pod dohledem a s malou pomocí dospělého. Výsledkem jejich tvoření je pak ideálně funkční, použitelný výrobek, ať už hračka, nebo něco na zahradu.
Vyplétané obrázky:
Na dřevěné prkénko předkreslete jednoduchý obrázek, třeba srdíčko, a podle linky zaklepejte hřebíčky. K jednomu hřebíku přivažte bavlnku a proplétejte ji mezi hřebíky, dokud nebudete spokojeni s výsledkem. Konec bavlnky opět přivažte.
Kovový panáček:
Na velký šroubek postupně navlečte a našroubujte podložky, matice, křídlové matice a závitová pouzdra tak, aby vytvořily panáčka.
Autíčko:
Uřízněte kousek dřevěného hranolku. Podle libosti upravte; seřízněte čelní sklo nebo přilepte další hranolek jako kabinu. Kola, tedy čtyři víčka od PET lahví předvrtejte a pomocí vrutů přišroubujte k autu. Na čelní hranu přiklepněte barevné připínáčky jako světla. Vzadu vyvrtejte malou dírku a vsuňte do ní kousek špejle jako výfuk. Auto pokreslete nebo ozdobte washi páskou.
Spoustu skvělých nápadů najdete také v těchto publikacích:
- Polytechnika v(e vaší) mateřské školce
- Veronika Trnčáková Kuželová: Polypohádky
- Vojtěch Pavelčík: Kutilovy výrobky – Polytechnika pro předškolní děti
Článek Vánoční minidárky, které zvládnou vyrobit i děti obsahuje 11 projektů,
které se hodí nejen na Vánoce, ale třeba i ke Dni matek. Pro další inspiraci prozkoumejte nástěnku Řemeslné aktivity na našem Pinterestu.Vybavení dílny
Základem je stabilní pracovní ponk. Pro děti by měl být vysoký 50-60 cm, s pracovní plochou hlubokou 50 cm. Pokud má i zadní desku na zavěšení nářadí, děti na všechno snadno dosáhnou. Aby vybavení vracely zpět na své místo, můžete navíc na desku nakreslit jeho obrysy.
Dále potřebujete něco, co dětem při práci přidrží materiál na místě. K tomu účelu poslouží svěrák, případně truhlářské svěrky. Zatloukání, vrtání i řezání je o poznání bezpečnější, než kdyby se pod nářadím pletly cizí ruce.
A pak to chce samotné nářadí, velikostí a váhou vhodné pro předškolní děti. Před jeho nákupem se zamyslete, co vlastně budete s dětmi vyrábět. Neutrácejte zbytečně peníze za velkou sadu, když polovinu nářadí stejně nevyužijete.
Základní vybavení:
- kladívko a hřebíky
- kleště
- vrtačka a vrtáky
- šroubovák a vruty, šrouby, podložky, matice
- pilka s jemnými zuby
- brusný papír
- pravítko, metr
- úklidové pomůcky (smetáček, lopatka, koše na tříděný odpad)
Ještě zbývá doplnit vhodný materiál k opracování. Pro děti je nejlepší papír, karton, dřevo, plast, přírodniny. Většinu ani nemusíte kupovat, využijte, co máte po ruce a co by jiný považoval za odpad.
Tipy z praxe
Zatloukání:
U zatloukání stůjte a používejte obě ruce. Jedna drží hřebík, druhá kladívko. Hřebíky mějte v mističce, aby se nerozkutálely po ponku. Pokud potřebujete předlohu obrázku, nakreslete ji na papír, který přiložíte na dřevo. Až přes papír zatlučete všechny hřebíky, jednoduše ho odtrhnete.Šroubování:
Při šroubování používejte obě ruce. Jedna otáčí rukojetí, druhá přidržuje dřík šroubováku. Šroubovat můžete buď vruty, které se zavrtají přímo do materiálu, nebo šroubky, které je potřeba doplnit podložkou a maticí. Pokud máte problém zavrtat vrut do dřeva, pomažte ho mýdlem.Vrtání:
Vrtačku držte kolmo k vrtanému místu. Jemně na ni tlačte, ale ne moc, aby se vrták na konci nezakousl. Dřevo vespod se nevyštípne, když vrtané místo podložíte kouskem odpadního dřeva.Řezání:
Pro začátečníky se hodí rámová pilka s plátkem na řezání kovu, který má jemnější zuby. Dá se použít i na menší dřívka, aniž by hrozilo vážnější poranění. Zkušenější kutilové mohou sáhnout po pilce ocasce, která uřízne větší kusy. Má však hrubší zuby, takže ochranné rukavice jsou nutnost.Pokud se v polytechnické výchově chcete realizovat i mimo dílnu,
inspirujte se článkem Jak zahradničit s dětmi ve školce.Nenechte polytechnický koutek zahálet. Pochlubte se nám na sítích zajímavými projekty, které jste s dětmi ve školce vytvořili.
23. 1. 2024 | Martina Zatloukalová