Chci konzultaci

Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

 

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením.
Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Správný digitální nástroj usnadní a zefektivní komunikaci mezi školkou a rodiči.


Existuje několik vhodných digitálních komunikačních nástrojů a některé už možná ve vaší školce používáte.
digitální nástroje

Každý z nich má své pro a proti

 1. Elektronická pošta
  Prostřednictvím e-mailu můžete s rodiči přímo komunikovat, posílat jim organizační pokyny a odpovídat na dotazy. Pokud ale chcete přiložit fotografie, musíte je zkomprimovat nebo poslat přes úložiště, protože jejich velikost snadno překročí limit schránky.
 2. Třídní webové stránky
  Na třídním webu můžete s rodiči sdílet fotografie, informovat je o minulých i nadcházejících akcích nebo představit konkrétní vzdělávací činnosti, které pro děti připravujete. Abyste však data zveřejnili, potřebujete většinou pomoc správce webu. I přes veškerou snahu navíc nemáte tušení, jestli rodiče web navštěvují a příspěvky pročítají.
 3. Sociální sítě
  Soukromé skupiny na sociálních sítích můžete využít k předávání aktuálních informací, ke komunikaci s rodiči prostřednictvím zpráv a ke sdílení fotografií či videí. Někdy ale chybí přehledná struktura a především jistota, že se citlivé údaje nedostanou mimo skupinu.
 4. Speciální aplikace
  Školkové aplikace učitelům umožňují vést administrativu, komunikovat s rodiči a sdílet s nimi fotografie či videa z průběhu dne ve školce. To vše v zabezpečeném prostoru, který je vytvořený speciálně pro potřeby školky.

Pojďme se společně podívat na výhody a výzvy, které s sebou obecně přináší používání digitálních komunikačních nástrojů.

Výhody digitálních komunikačních nástrojů

 • Snazší komunikace
  Prostřednictvím digitálních nástrojů mohou učitelé s rodiči komunikovat na denní bázi rychleji a efektivněji. Ať už je potřeba poslat cokoliv – omluvenky, zprávy, fotografie, videa, ankety, pozvánky nebo organizační pokyny – v aplikaci lze všechny běžné i důležité vzkazy odeslat na pár kliknutí. Na rozdíl od klasické nástěnky navíc nezůstanou bez povšimnutí. Každý nový příspěvek na sebe upozorní notifikací.
 • Zapojení rodičů
  Dost bylo dětského mlčení a krčení ramen na otázku, jak bylo ve školce. Kdo se chce dozvědět, co děti celý den ve školce dělaly a jak na to navázat doma, podívá se v aplikaci na online nástěnku. Tam najde fotografie, popisy vzdělávacích aktivit a možná i zprávu o důležitých milnících svého dítěte.

  V článku Učitelka, nikoliv hlídačka, prosím se dozvíte, proč je potřeba rodičům ukazovat, co s dětmi ve školce děláte. Jedině tak pochopí, že školka není jen hlídací služba.

  V článku Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání najdete tipy, jak propojit dění ve školce a doma. Vzájemná spolupráce podpoří děti v rozvoji jejich potenciálu.

 • Dostupnost a úspora času
  Díky digitálním nástrojům jsou potřebné informace pohodlně přístupné kdykoliv a kdekoliv. Učitel si třeba v případě úrazu na výletě v aplikaci rychle vyhledá kontakt na rodiče. A když rodič na mobilu nakliká omluvenku, školka ji automaticky zaeviduje a všichni učitelé mají přehled. Digitální komunikace tak ve výsledku šetří čas učitelů i rodičů.
 • Požadavek digitalizace
  Školková aplikace je odpovědí na požadavek MŠMT digitalizovat zpracování individuálních údajů o dětech ve školce. Ředitelům mateřských škol používání aplikace usnadní práci, protože pokrývá většinu běžné agendy.Například aplikace Twigsee pokrývá až 85% každodenní agendy a spolupracuje s MŠMT na plánovaném automatizovaném odesílání reportů zřizovateli i ministerstvu.

  Jak se připravit na vlnu digitalizace školek se dočtete v článku Twigsee v souladu s novelou.

Výzvy digitálních komunikačních nástrojů

 • Soukromí a bezpečnost
  Někteří rodiče se zdráhají sdílet kompletní údaje dítěte s aplikací třetí strany. Obezřetnost je samozřejmě na místě, ale reálně se není čeho bát. Například aplikace Twigsee je plně v souladu s nařízením GDPR na ochranu osobních údajů. Veškerá data, včetně fotografií, jsou považována za vysoce důvěrná. Cloudové servery, kam se data ukládají, jsou spolehlivě zabezpečeny. Všechna citlivá data dětí jsou tak v bezpečí.
 • Technologické překážky
  Ten, kdo nemá chytrý telefon nebo se s moderními technologiemi příliš nekamarádí, mobilní aplikaci zrovna neocení. V generaci dnešních rodičů se ale jedná spíše o výjimku.
 • Závislost na technologiích
  Mnoho učitelů se obává, že přechodem na digitální komunikační nástroj přijdou o možnost mluvit s rodiči hezky tváří v tvář. Aplikace však osobní komunikaci nenahrazuje, spíše ji vhodně doplňuje. Umožňuje učitelům hromadně informovat rodiče o organizačních záležitostech, které by jinak museli stále dokola všem opakovat. Při osobním setkání tak zbyde víc času na povídání o dítěti a jeho pokrocích.

Digitální komunikační nástroje mohou být cenným prostředkem, jak zlepšit komunikaci a rozvinout spolupráci mezi školkou a rodiči. Pokud stále hledáte vhodného pomocníka, dobře zvažte výhody a rizika různých nástrojů, abyste vybrali ten nejlepší, který pokryje potřeby vaší školky i požadavky ministerstva.

 

 

4. 5. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Rozhovor: Spokojený učitel znamená spokojené děti</strong>
Rozhovor: Spokojený učitel znamená spokojené děti

14. 05. 2024 | Martina Zatloukalová

Učitelům často hrozí, že se jejich původní zápal změní ve vyhoření. S Mgr. Barborou Pšenicovou, ředitelkou nestátní neziskové organizace Nevypusť duši, jsme si proto povídali, jak předcházet pracovnímu stresu ve školce. Detail článku »

<strong>Proč do dětských her <br/>zapojit všechny smysly</strong>
Proč do dětských her
zapojit všechny smysly

18. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Malé děti potřebují mít všech pět pohromadě. Svět okolo sebe totiž už od narození přirozeně objevují všemi pěti základními smysly. Čím víc smyslů zapojují, tím líp pro jejich mozek a celkový vývoj. Detail článku »

<strong>Vanda Seidelová promluvila <br/> v EU komisi</strong>
Vanda Seidelová promluvila
v EU komisi

03. 04. 2023 | admin

Vanda Seidelová promluvila v EU komisi o budoucnosti inovací ve vzdělávaní a podpory podnikaní žen Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *