Chci konzultaci

Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu

Blíží se Den Země a to je skvělá příležitost nadchnout děti pro myšlenku upcyklace. Přinášíme 9 kreativních nápadů, jak ve školce využít odpad a vdechnout mu druhý život.

Učitelky ze školky jsou hvězdy upcyklace. Kdo jiný dokáže z odpadního materiálu vytvořit tolik kreativních věcí? Asi vám nemusíme radit, co všechno lze vyrobit z kartonu, plata od vajec nebo roličky od toaletního papíru. (Pokud byste ale přece jen uvítali inspiraci, mrkněte na náš Pinterest.)

pěstování v kartonu od vajec

Místo toho vám dnes chceme představit neotřelé nápady, jak vdechnout druhý život třeba počmáraným papírům nebo rozlámaným voskovkám. Těch je ve školce vždycky dost a dost. Odteď už se vám nebudou hromadit ve výtvarné skříni. Zjistěte, jak na to.

Upcyklace není nikdy dost

1. Papírová modelína

Počmárané papíry natrhejte na malé kousky, dejte do mísy a zalijte vodou. Nechte stát několik hodin, aby se papír rozmočil, a potom rozmixujte ponorným mixérem. Papírovou hmotu dejte do utěrky a vyždímejte z ní většinu vody. Vraťte do mísy, přisypte hladkou mouku a trochu soli. Hněťte a podle potřeby přidávejte mouku nebo vodu, abyste dosáhli požadované konzistence. Usušené výrobky z papírové modelíny můžete pomalovat temperami.

upcyklace - voskovky
upcyklace - barvy
upcyklace - očička
upcyklace-motýl

2. Znovuzrozené voskovky

Malé kousky polámaných voskovek vybalte z papírků. Rozdělte je podle barev do nepřilnavých formiček a dejte do rozehřáté trouby. Až se voskovky rozpustí, vytáhněte formičky z trouby a nechte zcela vychladnout. Používejte jako klasické voskovky.
 

3. Vodovky ze zaschlé barvy

Zužitkujte staré výtvarné potřeby a vyrobte si vlastní vodové barvy. Zaschlou temperu seškrábněte z palety a rozpusťte ve vodě. Obarvenou vodu použijte k malování štětcem, kapání kapátkem nebo stříkání rozprašovačem.

4. DIY pohyblivá očka

Upcyklujte prázdná plastová platíčka od léků. Do každého důlku dejte papírové kolečko, co vypadne z děrovačky. Platíčko podlepte papírem a rozstříhejte na jednotlivá očka.
 

5. Postavičky ze vzduchových polštářků

Znáte takové ty nafouknuté pytlíčky, co se dávají do balíků se zbožím a po rozbalení se obyčejně hned vyhazují? Pokreslete je permanentním fixem a máte motýla, rybu, Červenou karkulku, prostě co vás jen napadne.
 

6. Obal na květináč z tetrapacku

Tohle jste s kartonem od mléka možná ještě nezkoušeli. Krabici rozstřihněte a vymyjte. Celou ji zmačkejte, potom zase narovnejte a strhněte vrchní potištěnou vrstvu. Horní okraj začistěte dvojitým přehnutím. Výsledkem je nepromokavý pytlík, který můžete dozdobit dle libosti a použít jako obal na květináč nebo stojánek na pastelky.


Rostliny v květináči jsou vám málo a chcete se s dětmi vrhnout na zahradničení?
Inspirujte se článkem Jak zahradničit s dětmi ve školce.


7. Házecí polštářky z ponožek

Trénujte házení a chytání s házecími polštářky. Ponožky otočte naruby a na špičce udělejte malý, utažený uzlík. Obraťte nazpátek a naplňte rýží nebo fazolemi. Otvor zauzlujte a případně odstřihněte lem.
 

8. Hračky pro pejsky z punčoch

Navštivte útulek pro zvířata a doneste pejskům vlastnoručně vyrobené hračky. Opuštěné punčochy rozstřihněte napůl. Nejjednodušší je udělat po celé délce nohavice několik uzlů. Doprostřed nohavice můžete také schovat tenisový míček nebo prázdnou plastovou láhev s víčkem.
 

9. Slepička z rukavice

Vyrobte nápaditou dekoraci k tématu zvířata ze statku. Poztrácené rukavice vycpěte a otvor zašijte. Z palce udělejte hlavu. Přilepte na něj pohyblivé oči a také zobáček a hřebínek z filcu. Ostatní prsty budou tvořit ocas; stáhněte je k sobě bavlnkou v barvě rukavice. Slepičky naaranžujte do krabice vystlané slámou.

upcyklace - papírový motýl
upcyklace - ponožky
upcyklace - ponožky
upcyklace-slepička

TIP: Mezi polytechnické činnosti patří i šití, jestli si ale netroufáte dát dětem do ruky jehlu a nit, pomozte si lepidlem. Jako výplňový materiál zrecyklujte zbytky vlny či malé odstřižky filcu a látek.


Nenechte dílnu ve školce zahálet. Pokud potřebujete poradit,
přečtěte si článek Jak co nejlépe využít polytechnický koutek.


Ukažte dětem, jak zábavné je tvořit ze starého nové. Pro naši planetu to bude ten nejkrásnější dárek k narozeninám. Ale určitě nepohrdne ani blátivým dortem, zdobeným květy a kamínky, s klacíky místo svíček.
 
 

9. 4. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak do školky vnést více hudby</strong>
Jak do školky vnést více hudby

24. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Hudba přináší radost a estetický prožitek. A také v sobě ukrývá velký potenciál pro všestranný rozvoj dítěte. Proč tomu tak je a na které hudební činnosti se zaměřit? Detail článku »

 <strong>Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí</strong>
 Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí

18. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. Jak tuhle proměnu podpořit? Detail článku »

<strong>Proč do dětských her <br/>zapojit všechny smysly</strong>
Proč do dětských her
zapojit všechny smysly

18. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Malé děti potřebují mít všech pět pohromadě. Svět okolo sebe totiž už od narození přirozeně objevují všemi pěti základními smysly. Čím víc smyslů zapojují, tím líp pro jejich mozek a celkový vývoj. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *