Školkovné a dary: Co můžete (a nemůžete) žádat od rodičů
Kdo určuje výši školkovného? Jaké výhody přináší SRPŠ? A můžete po rodičích žádat krabice kapesníků? V druhé části našeho přehledu financování MŠ se podíváme na pravidla spolupráce s rodiči.
Utekla vám první část přehledu financování školek? Přečtěte si článek Kdo platí školku? Velký přehled zdrojů financování MŠ a zjistěte, co financuje MŠMT, co hradí zřizovatel a jaké jsou další zdroje.

Úplata za předškolní vzdělávání
Kdo a jak stanovuje výši úplaty?
Podle vyhlášky č. 14/2005 úplatu za předškolní vzdělávání od školního roku 2024/2025 stanovuje zřizovatel školy a to vždy na jeden školní rok. Její měsíční výše nesmí přesáhnout 8 % základní sazby minimální mzdy.
Minimální mzda v roce 2025 činí 20 800 Kč. Měsíční úplata ve školním roce 2025/2026 tedy nesmí být vyšší než 1 664 Kč.
Výše úplaty musí být zveřejněna nejpozději do 30. června předcházejícího školního roku. Pokud zřizovatel termín nestihne, úplata se nemění.
Kdy se úplata snižuje?
Pokud je provoz školky omezen nebo přerušen na déle než 5 vyučovacích dnů v kalendářním měsíci, úplata se poměrně snižuje.
Jaká je splatnost?
Úplata je splatná vždy do 15. dne daného měsíce, pokud ředitel školy nerozhodl jinak.
Kdo neplatí školkovné?
Dětem starším 5 let, pro které je předškolní vzdělávání povinné nebo které mají odklad školní docházky, je předškolní vzdělávání poskytováno bezúplatně.
Od úplaty jsou osvobozeni také:
- zákonný zástupce dítěte pobírající opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi,
- zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud dítěti náleží zvýšený příspěvek na péči,
- rodič, kterému náleží zvýšený příspěvek na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě,
- fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a pobírá dávky pěstounské péče,
- zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud dítě pobírá přídavek na dítě.
Tuto skutečnost musí zákonný zástupce prokázat řediteli školy.
Spolek rodičů
Spolek rodičů (SRPŠ) je nezávislá organizace, která školu podporuje finančně a materiálně. Po založení obdrží IČO a uvede svého předsedu, stanovy a bankovní účet.
Účast rodičů ve spolku je dobrovolná. Na začátku školního roku mezi sebou členové vyberou poplatek do společného fondu. Prostředky z něj se využívají na organizování mimoškolních akcí, proplacení vybraných školních akcí nebo dary škole. Protože jdou tyto finance mimo účetnictví školky, nevztahuje se na ně kontrola ČŠI.
Peníze a materiál od rodičů
Peníze
Pokud při vaší školce SRPŠ není a peníze na akce vybíráte předem od rodičů, dejte pozor, aby bylo vše podle vnitřního předpisu o oběhu peněz.
Správně by všechny takto vybrané peníze měly projít přes pokladnu. Rodiče by měli dostat účetní doklad o zaplacení, který podepíšou. Učitelka, která peníze vybírá, by měla mít hmotnou zodpovědnost a peníze ve třídě uložit do uzamykatelné krabičky.
Materiál
Žádáte na začátku školního roku rodiče, aby do školky přinesli papírové kapesníky, vlhčené ubrousky, kancelářský papír a další spotřební materiál? Tyto potřeby mohou rodiče nosit jen na základě dobrovolnosti.
MŠMT k tomu uvádí, že:
Zákonný zástupce dítěte je mateřské škole povinen hradit pouze úplatu za vzdělávání a stravné. Další jiné výdaje spojené s předškolním vzděláváním není povinen hradit. Rovněž je na jeho dobrovolném rozhodnutí, zda věnuje mateřské škole dar. Pokud tak neučiní, nesmí být on ani jeho dítě nijak znevýhodněni. V darovací smlouvě si zákonný zástupce může vyhradit vyúčtování tohoto daru, případně do ní lze zahrnout účelové určení daru. Provozní výdaje (jako např. papírové kapesníky, hygienické ubrousky, lůžkoviny apod.) se hradí z rozpočtu mateřské školy, a to z příspěvku na provoz od zřizovatele. Zákonný zástupce dítěte není povinen se na tomto podílet. Jestliže má zákonný zástupce zájem o účast dítěte na akci pořádané mateřskou školou, uhradí výdaje s tímto související. Úhradu je možné sjednat předem nebo následně po uskutečnění akce. Možná je i zálohová platba na začátku školního roku, pak mateřská škola použití této platby vyúčtuje.
Výsledky malé ankety, kterou jsme zveřejnili na našich sociálních sítích, ukazují, že 72 % dotázaných školek žádá rodiče o spotřební materiál jako papírové kapesníky, vlhčené ubrousky nebo kancelářský papír. Třetina školek od rodičů na začátku pololetí přijímá finanční dary, ze kterých následně financuje divadla, exkurze nebo třeba vánoční dárky. Téměř 20% dotázaných se setkalo s negativní reakcí na výši školkovného.
Spolupráce s rodiči je pro spoustu školek nezbytnou součástí každodenního fungování. Důležité je vše správně nastavit – transparentně a s respektem k možnostem rodin. Jak to máte ve vaší školce? Podělte se s námi o zkušenosti.
10. 6. 2025 | Martina Zatloukalová