Chci konzultaci

Zaznamenali jste nová pravidla úplaty školkovného?

Novelou školského zákona se od školního roku 2024/25 mění pravidla úplaty školkovného. O výši školkovného ve veřejných školkách budou nově rozhodovat jejich zřizovatelé. Školkovné bude navázáno na výši minimální měsíční mzdy a od jeho platby budou osvobozeni rodiče pobírající příspěvek na dítě.

Novela školského zákona účinná od ledna 2024 přináší změny v úplatě předškolního vzdělávání. O výši školkovného ve veřejných mateřských školách dosud rozhodovali jejich ředitelé. Podle Ministerstva školství však mezi školami v rámci jedné obce panovaly neodůvodnitelné rozdíly. Proto bylo rozhodnuto, že pravomoc stanovovat výši úplaty nově připadne zřizovatelům škol.

Rozhovor otce a učitelky ve školce

Souběžně s tím došlo k novelizaci Vyhlášky o předškolním vzdělávání. Ta určuje konkrétní podmínky úplaty za předškolní vzdělávání v mateřské škole zřizované obcí, krajem nebo státem.


Tady je jejich přehled:

 

Nová pravidla

  • Výše úplaty už není navázána na průměrné neinvestiční výdaje školy. Nově se odvíjí od minimální mzdy a měsíčně nesmí přesáhnout 8 % její základní sazby. Jestliže minimální měsíční mzda činí 18 900 Kč, rodiče za školkovné nezaplatí víc než 1 512 Kč za měsíc.
  • Od úplaty jsou osvobozeni také zákonní zástupci, kteří pobírají přídavek na dítě
    podle zákona o státní sociální podpoře.
  • Protože se úplata za předškolní vzdělávání stanovuje na celý školní rok dopředu, zmíněné změny platí až od školního roku 2024/2025.

 

Co zůstává

  • Výši úplaty musí zřizovatel stanovit do 30. června předcházejícího školního roku. Pokud to nestihne v termínu, výše úplaty zůstává stejná jako v předcházejícím roce.
  • Pokud má školka více než 5 vyučovacích dnů v měsíci omezen nebo přerušen provoz, výše úplaty se poměrně k tomu snižuje.
  • Úplata za příslušný měsíc je splatná do 15. dne toho měsíce, pokud se ředitel školy nedohodne s rodiči jinak.
  • Dětem starším 5 let, pro které je předškolní vzdělávání povinné nebo které mají odklad povinné školní docházky, je předškolní vzdělávání poskytováno bezúplatně.

 
Závěrem připomínáme ještě jednu související změnu. Letos naposledy školky vydávají potvrzení na slevu z daně za umístění dítěte v mateřské škole. Vládní konsolidační balíček tuto daňovou výhodu ruší, využít ji lze už jen na příjmy za rok 2023.
 
 

16. 1. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak si poradit s plánováním výuky na úrovni třídy</strong>
Jak si poradit s plánováním výuky na úrovni třídy

20. 02. 2024 | Martina Zatloukalová

Školka tu není od toho, aby se děti nějak zabavily, když jsou rodiče v práci. Ve školce se odehrává promyšlená výchovně vzdělávací činnost. A za její přípravou se skrývá spousta plánování. Detail článku »

<strong>Proč do dětských her <br/>zapojit všechny smysly</strong>
Proč do dětských her
zapojit všechny smysly

18. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Malé děti potřebují mít všech pět pohromadě. Svět okolo sebe totiž už od narození přirozeně objevují všemi pěti základními smysly. Čím víc smyslů zapojují, tím líp pro jejich mozek a celkový vývoj. Detail článku »

<strong>Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky</strong>
Obce mají zajistit místa pro tříleté děti, které nebyly přijaty do školky

03. 06. 2024 | Martina Zatloukalová

Vláda schválila novelu zákona o dětských skupinách. Obce budou muset zajistit místo v dětské skupině tříletým dětem nepřijatým do spádové školky. Počítá se i s rozšířením firemních dětských skupin nebo s novou možností sousedského hlídání. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *