Chci konzultaci

Rozhovor: Spokojený učitel znamená spokojené děti

Učitelům často hrozí, že se jejich původní zápal změní ve vyhoření. S Mgr. Barborou Pšenicovou, ředitelkou nestátní neziskové organizace Nevypusť duši, jsme si proto povídali, jak předcházet pracovnímu stresu ve školce.

Připomeňme si v krátkosti, co je to syndrom vyhoření a jaké jsou varovné signály.

Syndrom vyhoření je stav, ve kterém dotyčný zažívá pocity psychického, fyzického a sociálního vyčerpání. Je reakcí na chronický stres, kdy organismus přestane využívat mechanismy, které mu pomáhají stres odbourávat.

Tým organizace Nevypusť duši

Varovnými signály, které mohou na syndrom vyhoření ukazovat, jsou přetrvávající únava, změny nálad, deprese, ztráta zájmu o oblíbené aktivity, nechuť a apatie k práci, nekvalitní spánek nebo fyzické projevy (bolesti hlavy či břicha, bušení srdce, závrať, zvýšená nemocnost).

 
Práce ve školce je specifická tím, že učitelky musí dětem věnovat neustálou pozornost. Často nemají ani čas odskočit si na toaletu. Jak se v takto náročné profesi starat o svou psychickou pohodu?

Je dobré zaměřit se na to, co s tím můžu udělat já sám. Především můžu myslet na sebe a na teorii kyslíkové masky. Můžu být sebelepším pedagogem, ale když už nebudu vědět kudy kam, pravděpodobně práci vzdám. Takže musím v první řadě pečovat o sebe.

7 zásad psychohygieny Nevypusť duši

S laskavým svolením sdílíme infografiku
z dílny Nevypusť duši.

Máte tip na nějakou osvědčenou relaxační techniku, která se dá zvládnout i ve třídě plné malých dětí?

Dýchání na jedničku. Nakreslete na tabuli nebo na papír velkou jedničku a proveďte děti relaxací:

Zkusíme se spolu soustředit na svůj dech. Sedněte si na židličku, opřete nohy o zem a záda o opěradlo. Položte si ruce na bříško, abyste cítili, jak se bude zvedat. Můžete, ale nemusíte zavřít oči. Poslouchejte jen můj hlas.

Budeme spolu dýchat na jedničku, protože jsme všichni jedničky. Jednička má krátkou hlavičku a dlouhou nožičku. Nadechneme se tak, jak je krátká hlavička, a vydechneme tak, jak je dlouhá nožička. A teď to uděláme třikrát za sebou.

 
Co když jsou zdrojem stresu špatné vztahy na pracovišti?
Existuje nějaký mechanismus, jak řešit problémy mezi kolegy?

Proměnit nefunkční vztahy na pracovišti je práce na delší dobu. Často je velice těžké už jenom tenhle konkrétní problém pojmenovat a vyslovit nahlas. Špatné vztahy na pracovišti také mohou znamenat pokaždé něco jiného. Někdy se kolegové málo znají, jindy spolu nevychází a pomlouvají se za zády. Skvělým nástrojem pro obě situace, i ty mezi nimi, je supervize.

 
Jak supervize obvykle probíhá?

To závisí na konkrétním pracovišti. Supervize může probíhat individuálně i ve skupině. Zahrnuje pravidelná setkání se supervizorem, což je externí odborník schopný poskytnout podporu, zpětnou vazbu a poradenství. Supervizi velmi dobře představuje a zprostředkovává Super učitel.

 
Spousta lidí se supervize obává, bere ji jako dohled.
Čím může být supervize školce přínosná?

Supervize je ve skutečnosti nejen nástrojem pro profesní rozvoj, ale také podpůrným prostředím, když se cítím na situaci sám. Supervize nehodnotí, pouze pomáhá zaměstnancům lépe porozumět svým reakcím a chování v pracovním prostředí. Poskytuje prostor pro ventilaci a řešení problémů, zároveň umí velmi dobře pracovat s konfliktem.

 
Kromě supervize existuje ještě intervize.
Jaký je mezi nimi rozdíl?

Supervize je vedená odborníkem mimo pracovní tým. Naopak při intervizi si kolegové poskytují podporu a zpětnou vazbu navzájem v rámci týmu. Intervize je více zaměřená na sdílení zkušeností. Kolegové spolu nemluví o konfliktu, spíše se zabývají reflexí nebo podporou ostatních.


Nevypusť duši

Nestátní nezisková organizace Nevypusť duši se zasazuje o to, aby se péče o duševní zdraví stala běžnou součástí každodenního života. Proto šíří osvětu a techniky psychohygieny, pořádá programy pro studenty nebo vzdělává pedagogy. Ve spolupráci s veřejnými institucemi také dlouhodobě prosazuje systémové změny v oblasti péče o duševní zdraví.

 
Tým organizace Nevypusť duši

 
Jak postupovat, aby byla intervize efektivní?

Síla intervize tkví v pravidelnosti. Je důležité vytrvat, i když se ze začátku zdá, že to úplně nejde. Když se podaří setkávání nastavit a zvyknout si na ně jako na součást práce, bývá velmi užitečné. Musí mít strukturu s jasně stanoveným tématem k diskusi. Důležitá je také dohoda o důvěrnosti a vzájemném respektu. Je dobré stanovit si nějaká pravidla a říct si dopředu, co sem patří a co ne.

 
Co dalšího mohou učitelé udělat pro své duševní zdraví a pohodu na pracovišti?

Vzdělávat se a pamatovat na to, že je potřeba začít u sebe a svého duševního zdraví. Spokojený učitel znamená spokojené děti. Všem bych doporučila dbát na zásady zdravé psychohygieny, zpracované třeba v naší infografice. Kolegové v týmu by spolu měli mluvit, respektovat se. Nezanedbatelnou roli hraje i vedení, bez jehož podpory a zájmu se na pracovišti zázraky nestanou.

 
 
 

14. 5. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Vánoční minidárky, <br/>které zvládnou vyrobit i děti</strong>
Vánoční minidárky,
které zvládnou vyrobit i děti

05. 12. 2023 | Martina Zatloukalová

Dali jsme dohromady 11 tipů na vánoční minidárky. Jsou hezké, spotřebitelné a jednoduché na výrobu. Potěší děti, rodiče i kolegyně. A klidně je zvládnete na poslední chvíli. Detail článku »

<strong>Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou</strong>
Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou

01. 08. 2023 | admin

Většina dětí se rodí se zdravýma nohama, přesto už při nástupu do první třídy trpí nejrůznějšími deformitami. Jak tenhle negativní trend zvrátit? Detail článku »

<strong>Jaké STEM aktivity<br/>vyzkoušet ve školce</strong>
Jaké STEM aktivity
vyzkoušet ve školce

10. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Pod zkratkou STEM se schovává vzdělávací koncept, který chce v dětech vzbudit zájem o přírodní vědy. Zařaďte jej do programu a kdo ví, možná právě z vaší třídy vzejdou budoucí česká vědecká esa. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *