Rozhovor: Spokojený učitel znamená spokojené děti
Připomeňme si v krátkosti, co je to syndrom vyhoření a jaké jsou varovné signály.
Syndrom vyhoření je stav, ve kterém dotyčný zažívá pocity psychického, fyzického a sociálního vyčerpání. Je reakcí na chronický stres, kdy organismus přestane využívat mechanismy, které mu pomáhají stres odbourávat.
Varovnými signály, které mohou na syndrom vyhoření ukazovat, jsou přetrvávající únava, změny nálad, deprese, ztráta zájmu o oblíbené aktivity, nechuť a apatie k práci, nekvalitní spánek nebo fyzické projevy (bolesti hlavy či břicha, bušení srdce, závrať, zvýšená nemocnost).
Práce ve školce je specifická tím, že učitelky musí dětem věnovat neustálou pozornost. Často nemají ani čas odskočit si na toaletu. Jak se v takto náročné profesi starat o svou psychickou pohodu?
Je dobré zaměřit se na to, co s tím můžu udělat já sám. Především můžu myslet na sebe a na teorii kyslíkové masky. Můžu být sebelepším pedagogem, ale když už nebudu vědět kudy kam, pravděpodobně práci vzdám. Takže musím v první řadě pečovat o sebe.
Máte tip na nějakou osvědčenou relaxační techniku, která se dá zvládnout i ve třídě plné malých dětí?
Dýchání na jedničku. Nakreslete na tabuli nebo na papír velkou jedničku a proveďte děti relaxací:
Zkusíme se spolu soustředit na svůj dech. Sedněte si na židličku, opřete nohy o zem a záda o opěradlo. Položte si ruce na bříško, abyste cítili, jak se bude zvedat. Můžete, ale nemusíte zavřít oči. Poslouchejte jen můj hlas.
Budeme spolu dýchat na jedničku, protože jsme všichni jedničky. Jednička má krátkou hlavičku a dlouhou nožičku. Nadechneme se tak, jak je krátká hlavička, a vydechneme tak, jak je dlouhá nožička. A teď to uděláme třikrát za sebou.
Co když jsou zdrojem stresu špatné vztahy na pracovišti?
Existuje nějaký mechanismus, jak řešit problémy mezi kolegy?
Proměnit nefunkční vztahy na pracovišti je práce na delší dobu. Často je velice těžké už jenom tenhle konkrétní problém pojmenovat a vyslovit nahlas. Špatné vztahy na pracovišti také mohou znamenat pokaždé něco jiného. Někdy se kolegové málo znají, jindy spolu nevychází a pomlouvají se za zády. Skvělým nástrojem pro obě situace, i ty mezi nimi, je supervize.
Jak supervize obvykle probíhá?
To závisí na konkrétním pracovišti. Supervize může probíhat individuálně i ve skupině. Zahrnuje pravidelná setkání se supervizorem, což je externí odborník schopný poskytnout podporu, zpětnou vazbu a poradenství. Supervizi velmi dobře představuje a zprostředkovává Super učitel.
Spousta lidí se supervize obává, bere ji jako dohled.
Čím může být supervize školce přínosná?
Supervize je ve skutečnosti nejen nástrojem pro profesní rozvoj, ale také podpůrným prostředím, když se cítím na situaci sám. Supervize nehodnotí, pouze pomáhá zaměstnancům lépe porozumět svým reakcím a chování v pracovním prostředí. Poskytuje prostor pro ventilaci a řešení problémů, zároveň umí velmi dobře pracovat s konfliktem.
Kromě supervize existuje ještě intervize.
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Supervize je vedená odborníkem mimo pracovní tým. Naopak při intervizi si kolegové poskytují podporu a zpětnou vazbu navzájem v rámci týmu. Intervize je více zaměřená na sdílení zkušeností. Kolegové spolu nemluví o konfliktu, spíše se zabývají reflexí nebo podporou ostatních.
Nevypusť duši
Nestátní nezisková organizace Nevypusť duši se zasazuje o to, aby se péče o duševní zdraví stala běžnou součástí každodenního života. Proto šíří osvětu a techniky psychohygieny, pořádá programy pro studenty nebo vzdělává pedagogy. Ve spolupráci s veřejnými institucemi také dlouhodobě prosazuje systémové změny v oblasti péče o duševní zdraví.
Jak postupovat, aby byla intervize efektivní?
Síla intervize tkví v pravidelnosti. Je důležité vytrvat, i když se ze začátku zdá, že to úplně nejde. Když se podaří setkávání nastavit a zvyknout si na ně jako na součást práce, bývá velmi užitečné. Musí mít strukturu s jasně stanoveným tématem k diskusi. Důležitá je také dohoda o důvěrnosti a vzájemném respektu. Je dobré stanovit si nějaká pravidla a říct si dopředu, co sem patří a co ne.
Co dalšího mohou učitelé udělat pro své duševní zdraví a pohodu na pracovišti?
Vzdělávat se a pamatovat na to, že je potřeba začít u sebe a svého duševního zdraví. Spokojený učitel znamená spokojené děti. Všem bych doporučila dbát na zásady zdravé psychohygieny, zpracované třeba v naší infografice. Kolegové v týmu by spolu měli mluvit, respektovat se. Nezanedbatelnou roli hraje i vedení, bez jehož podpory a zájmu se na pracovišti zázraky nestanou.
14. 5. 2024 | Martina Zatloukalová