Chci konzultaci

Rozhovor: Dětem se odpoledne ani nechce domů, to je vyznamenání


Když vám zřizovatel vychází vstříc, to je pak radost pracovat. O výhodách spolupráce i výzvách vedení firemní školky jsme si povídali s Mgr. Martinou Schoříkovou, ředitelkou Univerzitní mateřské školy Hrášek Mendelovy univerzity v Brně.

 
Jaká je vaše školka?

UMŠ Hrášek je firemní školka při Mendelově univerzitě v Brně, určená přednostně pro děti zaměstnanců, popřípadě studentů. Často přijímáme netříleté děti, jejichž maminky se po rodičovské dovolené vrací do práce. Při volné kapacitě se k nám ale mohou hlásit i ostatní z řad nejširší veřejnosti. Máme dvě heterogenní třídy a v nich dohromady 43 dětí.

Mgr. Martina Schoříková

 

Název Hrášek odkazuje na přírodovědce Johanna Gregora Mendela, jehož jméno univerzita nese.
Propisuje se toto spojení do aktivit školky?

 

V souladu se zaměřením Mendelovy univerzity se věnujeme environmentální výchově. Děláme s dětmi nejrůznější pokusy a pozorování – máme velké akvárium, sledujeme přeměnu housenky v motýla či pulce v žábu, měli jsme ve školce socializovanou lišku, v blízké době nás čeká líhnutí kuřátek. Pozorujeme klíčení rostlin, osazujeme truhlíky, máme dva vyvýšené záhony s jarními cibulovinami a levandulí, nedávno jsme vysadili mladé jehličnany. Školní zahradu zkrášluje hmyzí hotel.

Spolupráce se zřizovatelem je úžasná v tom, že nám univerzita umožňuje přístup na svá pracoviště. Chodíme s dětmi do arboreta na výstavy květin s motýly. Navštěvujeme laboratoř řízení kolejové dopravy s kolejištěm a vláčky. Na celodenní výlet si zajedeme třeba do školního zemědělského podniku v Žabčicích podívat se na telátka a jiná hospodářská zvířata.

Nabízíme nadstandardní vybavení i aktivity. Rodiče to oceňují a dětem se často odpoledne ani nechce domů, to je pro nás vyznamenání.

 
Univerzita je vždy považována za centrum inovací.
Platí to i pro univerzitní školku? Jaká byla vaše cesta k digitalizaci?

Když jsem nastoupila jako ředitelka, zapojila jsem školku do projektu Školka interaktivně a pořídila do tříd interaktivní panely a tablety se softwarem pro předškoláky. Děti je dostávají příležitostně a učí se je smysluplně používat. Digitální technika u nás doplňuje vzdělávací nabídku, což je umožněno díky pokrytí prostor školy WI-FI signálem.

Techniku využíváme i v provozu školky. Investovali jsme například do čipových karet pro rodiče pro vstup do budovy školy. Paní učitelky tak nemusí při každém zazvonění odbíhat od činností s dětmi k domovnímu telefonu, aby otevřely dveře příchozím.

 

MŠ Hrášek - budovaBudova MŠ Hrášek
MŠ Hrášek - hřištěHřiště MŠ Hrášek

 
Používáte i některý z digitálních nástrojů pro školní administrativu a komunikaci s rodiči?

V roce 2019 mi paní Seidelová představila Twigsee. Začala jsem aplikaci používat a zapojila se také do jejího pilotování. Když ministerstvo informovalo o chystané novelizaci vyhlášky o vedení dokumentace škol a školských zařízení, dostala jsem mnoho nabídek na jiné produkty. Jedna mě málem zlákala. Pak jsem ale zjistila, že vyhlédnutá konkurenční aplikace mi nedokáže nabídnout to, co Twigsee.

 
Co Vás nakonec přesvědčilo zůstat?

Pro mě je důležitá především funkce online přijímací řízení, která je celoročně k dispozici. V naší školce se totiž vystřídá hodně dětí. Když rodiče hned neseženou státní školku, přijmeme je k nám. Vyplníme s nimi celou administrativu, seznámíme je s prostředím školky. Potom se ve státní školce uvolní místo a oni odejdou. Tolik práce kvůli tak krátké docházce! V Twigsee si rodiče přes odkaz na našich webových stránkách sami vyplní předběžnou přihlášku a po schválení se všechny zadané údaje automaticky propisují do dalších školních dokumentů.

Oceňuji, že přijímací řízení je v Twigsee dostupné po celý rok, nejen v době zápisů v květnu jako u jiných aplikací. Když se v naší školce uvolní místo, okamžitě máme několik zájemců. Funkci přijímací řízení tedy potřebuji neustále, bez ohledu na kalendář. Twigsee mi to umožňuje bez dalších poplatků, proto jsem se k němu ráda vrátila a už u něj zůstanu. Ze všech aplikací šetří řediteli školy nejvíc času.

 
 

16. 4. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

Jak předcházet problémovému chování dětí v předškolním vzdělávání
Jak předcházet problémovému chování dětí v předškolním vzdělávání

07. 12. 2022 | admin

Učitelé v mateřských školách si často dělají starosti s tím, jak zvládat náročné chování dětí, jako je házení předmětů, narušování činností ostatních dětí, bití atd. Ta mohou významným způsobem narušovat učení dětí a jejich zapojení do prosociálních interakcí s vrstevníky a dospělými. Detail článku »

Halloween a Dušičky ve školce:  Tipy na aktivity
Halloween a Dušičky ve školce: Tipy na aktivity

10. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Dáváte přednost veselému Halloweenu, nebo rozjímavým Dušičkám? Posíláme inspiraci pro oba tábory, jak přelom října a listopadu prožít s dětmi ve školce. Detail článku »

<strong>MŠMT chce omezit odklady <br/>školní docházky</strong>
MŠMT chce omezit odklady
školní docházky

12. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čeští předškoláci dostávají nejvíc odkladů školní docházky z celé Evropy. To ale neprospívá ani dětem, ani ekonomice. Ministerstvo školství nyní zvažuje čtyři varianty řešení situace. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *