Chci konzultaci

Proč ve školkách chybí učitelky

Více než polovina učitelů je starší 40 let. Zhruba třetina jich odejde v příštích deseti letech do důchodu. A momentálně za ně není náhrada. Česku tedy hrozí akutní nedostatek předškolních pedagogů, především v sociálně znevýhodněných oblastech. Důsledkem bude další prohloubení rozdílů ve vzdělávání mezi regiony.

Pracovat jako učitelka ve školce, to chce kus srdce a odhodlání. Původní zápal ale může snadno uhasit psychická zátěž, váznoucí komunikace s rodiči i chybějící respekt veřejnosti. Znechucení a ztráta motivace pak vedou k tomu, že ve školkách chybí učitelky.

Písmena HR a řetěz vystříhaných papírových panáčků v rukou ženy

Učitelské povolání je krásné. Práce s dětmi je pestrá, kreativní, na hony vzdálená nudě a jednotvárnosti. Připravit zábavný a zajímavý program však stojí hodně času a úsilí a někdy je člověk vycucaný jako bonbon. Je náročné být celý den pozitivním příkladem, dbát na empatickou komunikaci a vytvářet podnětné prostředí. A taky je to obrovská zodpovědnost, když uvážíme, že předškolní období je ve vývoji dítěte a utváření jeho osobnosti klíčové. Učitel je tím, kdo může spoustu věcí ovlivnit a určit směr do budoucna.

Je proto v zájmu celé společnosti, aby předškolní pedagogové měli odpovídající kvality, byli motivováni k dobré práci, cítili podporu státu i veřejnosti a byl jich dostatek.

Proč ve školkách chybí mladí učitelé a učitelky?

Když někdo vypadne z rozpisu směn kvůli odchodu do důchodu nebo na mateřskou, ředitelé, jejich zástupci a celý zbytek sboru se ocitají v prekérní situaci, když na uvolněné místo není koho dosadit.

  • Kde brát, když učitelé nejsou?
  • A proč vlastně chybí?

Nemůžou za to jen nízké mzdy. S těmi jsou nespokojeni spíše ti, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání a žijí ve velkých městech, kde čelí vyšším životním nákladům. Spousta učitelů si ale na finance nestěžuje.

Nespokojeni jsou hlavně s pracovními podmínkami. Někteří absolventi nastoupí na své první místo a pak školství rychle opustí. Je to totiž náročnější, než očekávali. Další se zatím drží, ale v duchu si říkají, jak to proboha mají zvládnout až do důchodu. Práce s dětmi (a jejich rodiči) je prostě velký nápor na psychiku.

Ve státních školkách bývá v jedné třídě dvacet až třicet dětí. Při takto vysokém počtu je učitel většinu času jen milým policajtem, který se snaží udržovat jakýs takýs pořádek a bezpečnost. Křehký systém mu může zcela rozhodit jediné náročné dítě, které nedodržuje stanovená pravidla, bojkotuje vše kromě vlastní zábavy a strhává ostatní ke stejnému chování.

Jak předcházet problémovému chování dětí
ve školce se dočtete v tomto článku >

 

Palčivým problémem je také přehlíživý postoj některých rodičů.

Nepozdraví, nepoděkují. Školku vnímají jako službu, o děti neprojevují zájem nebo naopak mají čím dál větší nároky, chyby hledají hlavně v učiteli, nikoli ve svém přístupu k dětem.

„Častokrát mají rodiče tendenci říkat nám, jak máme děti ve školce vzdělávat, jak k nim přistupovat,“
svěřila se v rozhovoru o komunikaci s rodiči Mgr. Regína Ouhledová, ředitelka soukromé mateřské školy Monty School of Prague.

O tom, že si rodiče někdy pletou učitelku s paní na hlídání,
si můžete přečíst v tomto článku >

 

Vedení školy se snaží vyhovět hlavně rodičům,
zřizovatel a ministerstvo požadují čím dál větší administrativu.

Ano, všude se najde někdo, kdo vám dokáže vaši práci znechutit. Průšvih ale je, když stojíte sami proti přesile.

Jak vás Twigsee může zbavit zbytečného papírování
se dozvíte v tomto článku >

 

Když se to sečte, není divu, že ideály vezmou za své a veškerá snaha se zdá zbytečná. Může to zajít až tak daleko, že se dostaví pocit vyhoření. Spousta učitelů proto školství raději opustí a hledá si klidné místo někde v kanceláři.


Vydrží ti, pro které je práce učitele posláním.
Pro ty máme tenhle vzkaz:

Vězte, že vaše práce má smysl. Jste důležitou součástí dětského světa.
Pokud svou práci děláte s láskou, děti vám to mnohonásobně vrátí.


24. 3. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak ve školce rozvíjet <br/>digitální kompetence</strong>
Jak ve školce rozvíjet
digitální kompetence

28. 11. 2023 | Martina Zatloukalová

Digitální technologie mají v dnešním světě pevné místo. Nemá cenu držet je pod zámkem, raději dětem ukažte, jak s nimi rozumně pracovat. Poradíme vám, jak už od školky rozvíjet digitální kompetence. Detail článku »

<strong>Inkluzivní Velikonoce pro všechny</Strong>
Inkluzivní Velikonoce pro všechny

30. 03. 2023 | Martina Zatloukalová

Stejně jako další svátky, i Velikonoce odráží kulturu a historickou zkušenost společnosti a zároveň pěstují pocit sounáležitosti s komunitou. Když se ale podíváte zblízka, zjistíte, že ve skutečnosti neexistuje jednotný scénář, jak Velikonoce slavit. Detail článku »

<strong>10 nápadů na začátek nového školního roku</strong>
10 nápadů na začátek nového školního roku

29. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Začátek školního roku bývá pro děti vzrušující i strašidelný. Obzvlášť pro ty, které jdou do školky poprvé. Jakými aktivitami je uvítat, abyste jim pomohli překonat počáteční ostych? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *