Chci konzultaci

Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou

Většina dětí se rodí se zdravýma nohama, přesto už při nástupu do první třídy trpí nejrůznějšími deformitami. Jak tenhle negativní trend zvrátit?

Nohy jsou základ pohybového aparátu. Aby dobře sloužily, potřebují správné obutí a dostatek pohybu. Jinak jejich svaly ochabují, nedrží rovně patu, tím vyosí kolena a pokřiví záda. Nakonec bolí každý pohyb a trpí celé tělo.

Zdravá chodidla

TIP: Téma zdravých nohou dětem lehce vysvětlíte s obrázkovou knihou Nezapomeň na nohy autorského týmu Vašková, Soukalová, Gregor. Součástí publikace je i podrobný manuál pro rodiče a pedagogy.


1. Správná obuv

Výběr bot mají samozřejmě na starosti rodiče. Každodenní pozorování ve školce ale ukazují, že některým by se hodila malá rada. Takže teď vás trochu nachytříme.

Dětská obuv by správně měla:

 • korespondovat s délkou i šířkou nohy,
 • dopřát prstům prostor ve špičce (širší tvar bez zdvižení, nadměrek 10-15 mm),
 • umožnit ohnutí přední části nohy, především v místě záprstních kloubů,
 • pevným opatkem držet patu ve správné poloze,
 • šněrováním nebo zapínáním na suchý zip apod. fixovat nohu,
 • být vyrobena z prodyšných materiálů (svršek i stélka ideálně z textilu nebo usně).

Jistotou je nákup bot označených visačkou s obrázkem žirafy. Ta značí, že této obuvi byl udělen certifikát Žirafa, protože splňuje požadavky na hygienickou a ortopedickou nezávadnost.

2. Cvičení jako prevence

I bez pediatrické atestace můžete s dětmi posilovat ochablé svaly, protahovat zkrácené šlachy či předcházet propadu klenby. Kromě běhání, skákání a lezení je fajn zařadit do cvičebního plánu:

 • roztahování prstů nohou do vějířku,
 • přenášení drobných předmětů pomocí prstů nohou,
 • chůzi po špičkách, patách a vnějších hranách nohou,
 • chůzi na medvěda po čtyřech s nataženými končetinami,
 • skákání žabáků,
 • skákání s míčem mezi koleny,
 • šlapání na kole vleže.
Zdravá chodidla

Rozhýbejte děti na čerstvém vzduchu podle rad v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.

Pokud máte ve třídě dostatek cvičebního náčiní, zkuste také následující cvičení. Vždy dbejte na držení těla a správné provedení cviků.

Chůze po nataženém švihadle
Narovnejte záda a hlavu držte zpříma. Při chůzi po švihadle srovnejte chodidla, aby se špičky ani paty nevytáčely do stran.

Stlačování pěnového míčku
Posaďte se a srovnejte záda. Skrčte nohy, spojte chodidla a kolena držte od sebe. Mezi chodidly střídavě stlačujte a povolujte pěnový míček.

Kutálení overballu
Lehněte si a bedra přitiskněte k zemi. Nohy zvedněte nahoru ke stropu. Mezi kotníky vložte overball a snažte se jím točit dokola.

Objímání balonu
Položte se na zem. Rukama i nohama obemkněte velký cvičící balon, naklánějte se s ním vpravo a vlevo. Hlava sleduje střed míče a nepředbíhá pohyb těla.

Překážková dráha s balančními čočkami
Sestavte překážkovou dráhu a zakomponujte do ní přechod přes balanční čočky, na kterých děti trénují rovnováhu a koordinaci těla.


TIP: A ještě jedno hravé cvičení. Při převlékání vyzvěte děti, aby si sundaly ponožky bez použití rukou,
jen pomocí palce druhé nohy.


3. Bosonohá stezka

Pokud máte ve třídě k dispozici speciální masážní podložky, ortopedické podlahy nebo hmatové podlahové disky, je načase vytáhnout je ze skříně. Senzorický chodníček si však můžete poskládat i z toho, co máte zrovna po ruce.

Venku stimulujte dětská chodidla bosou chůzí po různorodých měkkých a nerovných přírodních površích. Využijte plochy, které máte k dispozici na školní zahradě, od trávníku přes pískoviště až po blátoviště. Vyhněte se dlážděným chodníčkům a dalším rovným tvrdým plochám.

Vyzkoušejte také vodoléčebný Kneippův chodník. Nachystejte dva velké plastové boxy, jeden naplňte teplou a druhý studenou vodou. Vyzvěte děti, ať chvíli šlapou vodu v teplém bazénku a pak na pár vteřin přestoupí do studeného bazénku. Několikrát vystřídejte, zakončete ve studené vodě.

4. Relaxace

Vzpomeňte si na nohy také při společné relaxaci. Opečujte je za to, že vás celý den nosí. Jako poděkování můžete:

 • pohladit nohy slovem a popřát jim zdraví,
 • předat nohám teplo z rukou, které jsme rychle třeli o sobe,
 • masírovat nohy voňavým olejíčkem,
 • masírovat nohy masážními pomůckami,
 • vsedě pohoupat nohu skrčenou v klíně.

Nohy nesmějí zahálet. Aby dobře fungovaly a nosily nás celý život, je potřeba se o ně starat. Naučte proto děti ve školce, jak nohám dopřát péči a pohyb. Jednou vám za to poděkují.
 
 

1. 8. 2023 | admin

Doporučujeme

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů</strong>
Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Budoucnost je digitální. Skoro každý už nosí v kapse chytrý telefon s mobilním datovým připojením. Je načase toho využít i v předškolních zařízeních. Detail článku »

<strong>Jak se připravit na inspekci školky</strong>
Jak se připravit na inspekci školky

05. 03. 2024 | Martina Zatloukalová

Čekáte letos návštěvu ČŠI a chcete se na ni co nejlépe připravit? Zeptali jsme se školek z celé republiky na jejich zkušenosti s inspektory. Zajímá vás, jaká doporučení pro vás mají? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *