Chci konzultaci

Inkluzivní Velikonoce pro všechny

Stejně jako další svátky, i Velikonoce odráží kulturu a historickou zkušenost společnosti a zároveň pěstují pocit sounáležitosti s komunitou. Když se ale podíváte zblízka, zjistíte, že ve skutečnosti neexistuje jednotný scénář, jak Velikonoce slavit.
Jeden peče, zdobí, barví, aby to měl doma jako z časopisu. Druhý vnímá Velikonoce jako oslavu jara a vyráží do přírody. Někdo akcentuje duchovní rozměr velikonočního týdne. Jiný se třeba jen těší na volný pátek a pondělí. A další na tyhle svátky úplně zanevřel, třeba kvůli tradiční pomlázce.
 
Lidé jsou prostě různí. Mají různé kulturní zázemí, různou životní zkušenost, různé hodnoty a názory.
inkluze

Je jasné, že ani ve školce tomu není jinak. V jedné třídě se mohou sejít děti různých etnik, národností, náboženského vyznání, odlišného zdravotního stavu, rodinného zázemí nebo speciálních vzdělávacích potřeb. Inkluzivní přístup s touto přirozenou rozmanitostí počítá a je připraven s ní pracovat tak, aby se nikdo necítil vynechaný.
 
Možná máte ve třídě holčičku, kterou rozhodí jakékoli vybočení z normálu. Nebo chlapečka, co jako jediný nechodí s rodiči do kostela. Anebo ukrajinské děti, které si z domova přivezly vlastní tradice. Jak tedy připravit velikonoční program, aby vyhovoval všem? Jak přizpůsobit velikonoční aktivity tak, aby zahrnovaly všechny děti bez rozdílu a respektovaly jejich zvyky?

Dohoda o podobě Velikonoc

Konkrétní podoba Velikonoc ve školce se ideálně odvíjí od dialogu učitele s rodiči a dětmi. Všechny tři strany se podílí na rozhodování a respektují přitom individuální potřeby druhých. Pokud je komunikace založena na rovnocenném přístupu, vzájemné důvěře a upřímnosti, nikdo se nemusí bát vyjádřit své přání.
 
Pokud máte ve třídě děti z různých zemí, nechejte je rozpovídat se o velikonočních zvycích a tradicích v jejich rodné zemi. Pro ostatní bude obohacující dozvědět se o rozmanitosti různých kultur.
 


Hlavně neplánujte velikonoční program s pocitem povinnosti, že takhle se to má o Velikonocích dělat.
Pozorujte, naslouchejte, přizpůsobujte. Jedině tak budou velikonoční oslavy ve vaší školce takové, jaké vaší třídě v aktuálním složení doopravdy vyhovují.


Tipy na velikonoční aktivity

Když už máte o podobě letošních Velikonoc jasno, můžete se vrhnout na přípravu konkrétních aktivit. Činnosti vybírejte se záměrem děti nejen zabavit, ale zároveň přispět k jejich všeobecnému rozvoji. Ponořte se do tvorby, podporujte děti v kreativitě a představivosti, nechte je vnímat všemi smysly, dejte jim prostor k sebevyjádření. Mějte na paměti, že proces tvoření je důležitější než samotný výsledek.
 
Inspirace je všude víc než dost, přesto jsme dali dohromady 5 tipů na zajímavé velikonoční aktivity:

Společné pečení

 • Aby bylo pečení opravdu pro všechny, věnujte pozornost výskytu potravinových alergií ve třídě.
 • Připravte těsto a pusťte se s dětmi do pečení. Záleží na domluvě, jestli to budou zamotané jidáše nebo sušenky zvířecích tvarů.
 • Důležité je, aby děti pomáhaly a spolupracovaly. Někdo může válet, jiný vykrajovat nebo motat, další potírat a posypávat…
 • O sladký výsledek se nakonec všichni podělte rovným dílem.

Skládání zajíčka

 • Nachystejte knoflíky, bambulky, víčka z PET láhví, chlupaté drátky, odstřižky látek, malé papírové krajky a další drobný materiál.
 • Z papíru vystřihněte nebo nechte děti vystřihnout zajíčkovu hlavu a uši.
 • Pak už může začít zábavná část – samotné skládání. Fantazii se meze nekladou, každý výtvor bude jedinečný.
 • Nakonec si o výtvorech povídejte. Vymyslete zajíčkům jména, pojmenujte jednotlivé části obličeje, všímejte si použitého materiálu.

Šumivé barvení vajíček

 • V kelímcích si připravte barvy smícháním lžičky jedlé sody, špetky potravinářského barviva a pár lžiček vody. Ideální je hustější konzistence, příliš řídká barva z vajíček stéká.
 • Barvy pak štětcem nanášejte na vajíčka.
 • Když je hotovo, položte vajíčko na tác a postříkejte ho octem z rozprašovače. Zásaditá soda a kyselý ocet spolu za bouřlivého šumění a pěnění chemicky zreagují. Barvy se při tom trochu rozpijí a slijí dohromady. Více než o výstavní kraslice jde o samotný experiment.

Vajíčkové pexeso

 • Z papíru vystřihněte vajíčka a každému dítěti dejte dva kusy.
 • Požádejte děti, ať vajíčka ozdobí podle vlastního vkusu, ovšem obě stejně. Můžete si u toho povídat, co se komu líbí, jaké barvy má rád apod.
 • Hotová vajíčka zamíchejte a rozložte po podlaze obrázkem dolů. Potom si spolu zahrajte pexeso.

Hmatová hledačka

 • Naplňte krabici opravdovou nebo papírovou slámou.
 • Do slámy schovejte malá vajíčka nebo figurky slepiček, kuřátek a zajíčků.
 • Nechte děti, aby je hledaly po hmatu.

Další báječné velikonoční aktivity najdete v našich pracovních listech.


Velikonoce jsou svátkem radosti a naděje. Velikonoční aktivity ve školce by měly být zábavné a přístupné všem dětem, bez ohledu na jejich kulturní nebo náboženské zázemí. Klíčové je vytvořit prostředí, kde se děti budou cítit vítané a respektované a kde budou moci sdílet své zkušenosti s ostatními.

 
 

30. 3. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

 <strong>Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí</strong>
 Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí

18. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. Jak tuhle proměnu podpořit? Detail článku »

<strong>Proč do dětských her <br/>zapojit všechny smysly</strong>
Proč do dětských her
zapojit všechny smysly

18. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Malé děti potřebují mít všech pět pohromadě. Svět okolo sebe totiž už od narození přirozeně objevují všemi pěti základními smysly. Čím víc smyslů zapojují, tím líp pro jejich mozek a celkový vývoj. Detail článku »

<strong>Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku</strong>
Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku

31. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Pro předškolní děti je pohyb základní potřebou. Při fyzické aktivitě vybijí energii, poznávají své tělo a přispívají ke svému zdravému vývoji. Jak je v tom můžete podpořit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví.Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *