Chci konzultaci

Registrujete změny hygienických norem pro školky?

Kapacity mateřských škol nestačí. Stát proto chystá úpravu hygienických norem, aby zřizovatelům uvolnil ruce při rekonstrukcích a výstavbě nových prostor.

Česko se v posledních letech potýká s přeplněnými školami. Z toho důvodu Hygienická služba ČR již na jaře oznámila, že školy mohou žádat o povolení výjimky z hygienických požadavků upravujících jejich prostorové a provozní podmínky.

To ale není moc systémové řešení. Nedostatečné kapacity má proto pomoci plošně řešit nová vyhláška, která upravuje závazná pravidla pro hygienické normy v mateřských, základních a středních školách. Na přípravě vyhlášky spolupracují Ministerstvo školství, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo pro místní rozvoj a Hygienická služba ČR.

Hygiena v MŠ

Podle navrhovatelů vyhláška zohledňuje soudobé trendy v ochraně zdraví
a odstraňuje přehnané požadavky na školní prostory.
Výstavba nových škol nebo adaptace stávajících prostor tak má být rychlejší, efektivnější a levnější.


Co změna vyhlášky znamená pro MŠ?

Vyhláška obsahuje obecná doporučení bez formulace závazných parametrů. Sjednocuje hygienické požadavky na prostory mateřské školy a dětské skupiny. Břímě odpovědnosti za ochranu zdraví klade na zřizovatele, kterému dává možnost zohlednit lokální podmínky.

Návrh vyhlášky v případě mateřských škol nově:

 • nestanovuje minimální nezastavěnou plochu pozemku určeného pro pobyt a hry na jedno dítě,
 • nevyžaduje oplocení pozemku,
 • umožňuje nahradit vlastní pozemek užíváním obdobné plochy v docházkové vzdálenosti,
 • nestanovuje minimální plochu denní místnosti ani prostoru pro spánek na jedno dítě,
 • nevyžaduje světlé podlahové krytiny ve výukových místnostech,
 • nevyžaduje přístup na záchody a do umývárny ze šatny i z denní místnosti,
 • nevyžaduje záchody a umývárny nedělené podle pohlaví,
 • nevyžaduje umístění umyvadla s přívodem studené pitné vody ve výukových prostorách,
 • nevyjmenovává nezbytné prostředky osobní hygieny dostupné v zázemí lesní mateřské školy,
 • stanovuje požadavky a minimální hodnoty pro denní a umělé osvětlení,
 • nevyžaduje minimální dodávku pitné vody na jedno dítě na den,
 • nevyžaduje odvětrávanou úklidovou komoru ani výlevky s přítokem studené pitné vody,
 • nestanovuje frekvenci dezinfikování záchodů a umýváren, mytí oken a světelných zdrojů, generálního úklidu ani malování.

Z vyhlášky tedy vypadla celá řada konkrétních předpisů, které hygienici dříve striktně vymáhali. Pedagogové z praxe to povětšinou považují za nešťastné. Vzhledem k obecným formulacím se obávají nejednotného výkladu jednotlivých krajských hygienických stanic. Zároveň postrádají záruku, že zřizovatel vždy zodpovědně zbuduje vhodné prostory a nebude se snažit za každou cenu ušetřit náklady.

Víc než jen novela

Vyhláška se má stát novým právním předpisem, který nahradí stávající vyhlášku č. 410/2005 Sb. Aktuálně prochází vnitřním připomínkovým řízením Ministerstva zdravotnictví. Poté bude vložena do systému eKLEP a zpřístupněna meziresortnímu připomínkovému procesu. Po vyřízení všech připomínek bude předložena na jednání vlády. Pokud bude schválena, mohla by začít platit už na podzim školního roku 2023/2024.

Další jednání u kulatého stolu v Poslanecké sněmovně je plánováno na 30. srpna.

 

 

10. 8. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Plzeňské školky <br/>digitalizují s Twigsee</strong>
Plzeňské školky
digitalizují s Twigsee

04. 05. 2023 | Martina Zatloukalová

Město Plzeň nelení a jde aktivně naproti plánované digitalizaci předškolního vzdělávání. Svým školkám doporučuje používat aplikaci Twigsee. Detail článku »

<strong>Jak ve školce pracovat se stresem</strong>
Jak ve školce pracovat se stresem

19. 12. 2023 | Martina Zatloukalová

Ve školce aby měl člověk deset očí, deset rukou a deset hodin času denně navíc. Jak si při práci s dětmi zachovat vnitřní klid a vyvarovat se stresu? Detail článku »

<strong>Proč ve školkách chybí učitelky</strong>
Proč ve školkách chybí učitelky

24. 03. 2023 | Martina Zatloukalová

Více než polovina učitelů je starší 40 let. Zhruba třetina jich odejde v příštích deseti letech do důchodu. A momentálně za ně není náhrada. Česku tedy hrozí akutní nedostatek předškolních pedagogů. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *